Nie przysługuje mi Bezpieczny Kredyt 2%. Co zamiast?

Opublikowano: 24 Sie 2023 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Już od pierwszego dnia działania programu Pierwsze Mieszkanie, czyli od 3 lipca 2023 r. można było zauważyć bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów. Po Bezpieczny Kredyt 2 proc. zgłosiły się tysiące Polaków. Niestety, nie każdy może liczyć na tego typu finansowanie z banku. Nic więc dziwnego, że klienci, którzy z różnych powodów nie mogli partycypować w programie szukają obecne innego sposobu na zdobycie pieniędzy w celu kupna nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z jakich powodów Bezpieczny Kredyt nie jest udzielany,
 • czy możesz liczyć na inne rządowe projekty,
 • gdzie szukać kredytu hipotecznego zamiast BK 2%.
co zamiast bezpiecznego kredytu

Kto na pewno nie otrzyma Bezpiecznego Kredytu 2%?

Kredyt hipoteczny dostępny w ramach rządowego programu już w pierwszym miesiącu zyskał ogromną wręcz popularność. Wiele tysięcy złożonych wniosków mówi samo za siebie. Polacy i Polki widząc większe szanse na pozyskanie pieniędzy z banku dla realizacji celów mieszkaniowych postanowili chwytać okazję. Nie ma się co dziwić - dopłata gwarantowana przez BGK sprawia, że rata zobowiązania jest znacznie niższa niż na komercyjnych warunkach. Statystyka pozostaje jednak niewzruszona: na blisko 24 tys. złożonych wniosków podpisano 1192 umowy kredytowe. Więcej na ten temat mówi ten artykuł: Popularność Bezpiecznego Kredytu 2%. Polacy chętnie korzystają.

BK 2% jest określony przez przepisy Ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Przepisy ustawy określają dokładnie kto może otrzymać kredyt. Warunki są następujące:

 • wnioskodawca ma mniej niż 45 lat,
 • brak posiadania prawa własności lub spółdzielczego prawa własności do domu albo mieszkania,
 • wnioskodawca nigdy w przeszłości nie miał prawa własności lub spółdzielczego prawa własności do domu albo mieszkania.

Bezpiecznego Kredytu 2 procent nie mogą otrzymać pary, które pozostają w nieformalnym związku i są bezdzietne. Również, jeśli chciałbyś kupić nieruchomość wartą więcej niż 700 000 zł w przypadku par i 600 000 zł w przypadku osób samotnych, to także finansowanie Ci nie przysługuje. Ponadto ważny jest cel finansowania. Bezpieczny Kredyt ma służyć kupnie oraz ewentualnemu wykończeniu domu lub mieszkania - zobowiązania nie można przeznaczyć na remont nieruchomości. 

Czy dostępne są inne rządowe kredyty hipoteczne?

Co możesz zrobić, kiedy okaże się, że BK 2% nie jest przeznaczony dla Ciebie? Czy pozostaje Ci już tylko porzucić marzenie o zakupie własnych czterech ścian na własność? Niekoniecznie. To, że nie przysługuje Ci aktualny preferencyjny kredyt, nie znaczy, że nie możesz skorzystać z innych rządowych form pomocy i dopłat. Na każdy niespełniony warunek przy BK 2% istnieje bowiem rozwiązanie.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy - dla osób powyżej 45 roku życia

Jeśli pozostajesz w związku i masz przynajmniej jedno dziecko, to jak najbardziej możesz skorzystać z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego, który zakłada spłatę rodzinną. Program zakłada, że BGK zagwarantuje wkład własny na poziomie do 20% wartości inwestycji, ale nie może być to więcej niż 200 000 zł. Poza tym istnieje dopłata do kredytu, wynosząca 20 000 zł albo 60 000 zł, jeśli w rodzinie pojawi się kolejne dziecko. Nie można mieć prawa własności do lokalu, aby przystąpić do programu, chyba, że masz co najmniej dwójkę dzieci. Możesz skorzystać z Rodzinnego kredytu mieszkaniowego jeśli masz więcej niż 45 lat.

Konto mieszkaniowe i premia mieszkaniowa - dla osób ze zbyt małą zdolnością

Jeśli wiesz, że nawet pomimo dopłat, nie będzie Cię stać na to, by spłacać raty w ramach BK 2%, to zawsze możesz liczyć na Konto mieszkaniowe wraz z premią mieszkaniową. W tym przypadku nie kupujesz mieszkania, ale przez lata odkładasz pieniądze na ten cel, które dzięki premii dodatkowo się pomnażają. Z programu nie możesz skorzystać, jeśli masz więcej niż 45 lat. 

Kooperatywa - dla osób niespełniających pozostałych warunków

W sytuacji, w której ani jedno rozwiązanie rządowe nie będzie Ci przysługiwało możesz sobie poradzić dzięki współpracy z innymi osobami zainteresowanymi własną nieruchomością. O co chodzi? Mowa mianowicie o kooperatywie mieszkaniowej, czyli takim rozwiązaniu, gdzie co najmniej 3 osoby łączą się w celu wybudowania budynku albo budynków wielorodzinnych. Kooperatywa może otrzymać bonifikaty od gminy, a także skorzystać z założeń programowych Mieszkania bez wkładu własnego. 

Czy zamiast BK 2% warto wziąć kredyt po rynkowych stawkach?

Nie ma się co oszukiwać - w swoich założeniach Bezpieczny Kredyt 2% jest łatwiejszy do uzyskania niż kredyt na warunkach rynkowych. Oczywiście dotyczy to tych osób, które spełniają warunki. Jeśli natomiast masz powyżej 45 lat albo chcesz zaciągnąć zobowiązanie na kwotę wyższą niż 700 000 - 800 000 zł, to możesz zawsze skorzystać z jednej z ofert banków współpracujących z wnioskomat.com, które przedstawiamy poniżej. Rzecz jasna, warunkiem podstawowym uzyskania któregokolwiek z tych produktów będzie dostatecznie wysoka ocena zdolności kredytowej.

VeloDom - kredyt hipoteczny

Ten kredyt mieszkaniowy, jak można się domyślić po jego nazwie oferuje VeloBank. Parametry kredytu są następujące:

 • maksymalna kwota: do 3 000 000 zł, 
 • okres spłaty: 1 - 35 lat,
 • RRSO: 9,29%,
 • oprocentowanie: 6,57%.

VeloBank nie pobiera prowizji zarówno za udzielnie kredytu jak i za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Santander Bank Polska - kredyt hipoteczny

W Santander Bank Polska kredyt hipoteczny charakteryzuje się zgodnie z poniższymi danymi:

 • maksymalna kwota: do 10 000 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 30 lat,
 • RRSO: 10,17%,
 • oprocentowanie: 9,47%.

Jeśli jesteś klientem banku Santander, to nie musisz przedstawiać zaświadczenia o dochodach - bank sam zajrzy do Twojego rachunku i zweryfikuje wpływy i wydatki.

Alior Bank - Megahipoteka

Warto też zastanowić się nad produktem, jakim jest Megahipoteka w Alior Banku. Oto najważniejsze informacje o kredycie:

 • maksymalna kwota: do 3 000 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 30 lat,
 • RRSO: 10,29%,
 • oprocentowanie: 9,83%.

Alior Bank dopuszcza możliwość, w której to dochodzi do ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości, należącej do osoby trzeciej.

ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny

Również w ING Banku Śląskim możesz otrzymać kredyt hipoteczny. Spójrz, jak kształtują się jego parametry:

 • maksymalna kwota: do 1 000 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 35 lat,
 • RRSO: 9,98%
 • oprocentowanie: 9,04%.

Warto wiedzieć, że od czerwca 2023 r. ING Bank Śląski oferuje kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie zostało ustalone wg wskaźnika WIRON, a nie jak dotychczas - WIBOR.

PKO BP - oferta Własny Kąt

Kredyt Własny Kąt PKO BP to oferta skierowana do wszystkich, którzy szukają atrakcyjnego finansowania. Warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry produktu:

 • maksymalna kwota: do 3 500 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 35 lat,
 • RRSO: 9,70%,
 • oprocentowanie: 9,29%.

Wybierając ten produkt zyskujemy stałe oprocentowanie obowiązujące przez pierwszych 5 lat kredytowania.

Tańsze kredyty hipoteczne? Co mówią prognozy?

W związku z tym, że ostatnio inflacja spada z miesiąca na miesiąc, niejeden kredytobiorca wyczekuje obniżki stóp procentowych. Gdyby do tego doszło, to faktycznie koszty kredytów by się obniżyły, a co za tym idzie - osoby, które nie mają co liczyć na rządowe programy miałyby większe szanse na zobowiązania na warunkach rynkowych. Istnieje spora szansa, że do 2024 r. nastąpi nieznaczna obniżka stóp. Nie sposób jednak tego zagwarantować. Jeśli sytuacja ekonomiczna będzie ulegała stopniowej poprawie i w najbliższej przyszłości nie czeka jej ponowna destabilizacja, to możemy jak najbardziej spodziewać się korzystniej dla klientów decyzji Rady Polityki Pieniężnej. 

Dodano: 24.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top