Bezpieczny Kredyt 2 procent a PIT. Czy od BK 2% trzeba zapłacić podatek?

Opublikowano: 18 Sie 2023 Agnieszka Kłak 4 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczne

Bezpieczny Kredyt 2%, z którego już od ponad miesiąc korzystają Polki i Polacy dla wielu klientów stał się szansą na realizację marzenia, jakim jest własna nieruchomość. Przy okazji wprowadzania rządowego programu w mediach pojawiało się wiele głosów pełnych wątpliwości. Jedną z kwestii spornych był obowiązek podatkowy, a więc kwestia tego, czy beneficjent BK 2% będzie musiał zapłacić PIT. Trzeba powiedzieć sobie jasno: nie ma takiego obowiązku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego dopłaty do rat teoretycznie mogłyby być objęte PIT-em,
  • czy prawo na pewno znosi obowiązek podatkowy w przypadku BK 2%,
  • czy inne korzyści wynikające z programu rządowego są opodatkowane.
bezpieczny kredyt 2% a podatek pit

Skąd pomysł, że kredytobiorcy mieliby płacić PIT od Bezpiecznego Kredytu 2 procent?

Przypomnijmy, że Bezpieczny Kredyt 2% jest dostępny od 3 lipca (pierwotnie miał to być 1 lipca 2023 r.) i jest to kredyt hipoteczny, do którego rat przyznawane są dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu klienci ponoszą niższe koszty kredytowe niż w przypadku kredytów po rynkowych stawkach. Dopłaty obowiązują przez pierwsze 10 lat kredytowania. Dlaczego można by pomyśleć, że należałoby odprowadzić od nich podatek?

Świadczenie tego typu może być rozumiane w prawie podatkowym jako przychód. Określa to art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT. Według tego przepisu dopłaty muszą być opodatkowane. Na szczęście wraz z wprowadzeniem preferencyjnego kredytu hipotecznego pojawiła się też ulga podatkowa. 

Co prawo mówi o podatku od dopłat do kredytu?

Wspomnianą wyżej ulgę podatkową określa art. 21 ust. 1 pkt 158 Ustawy o PIT. Ulga obowiązuje od pierwszego dnia, w którym banki mogły udzielić po raz pierwszy Bezpiecznego Kredytu, nie ma więc tutaj kruczków prawnych i nie zachodzi obawa, że ktoś mógłby zostać wezwany do zapłaty podatku. Warto też wiedzieć, że w praktyce Urząd Skarbowy najczęściej rozstrzyga, że jeżeli jakieś świadczenie przysługuje prawnie dużej grupie osób pod określonymi warunkami, to wówczas jest ono zwolnione z podatku.

Brak opodatkowania BK 2% to szansa dla młodych klientów

Dopłaty do rat, nie dość, że nie są opodatkowane, to są także bezzwrotne. Pojedynczy kredytobiorca, który skorzysta z programu może zaoszczędzić na jednej racie od kilkuset do ponad 1500 zł na jednej racie. W perspektywie dziesięcioletniej generuje to spore oszczędności. Przykładowo, jeśli ktoś zaoszczędzi na dopłatach 1400 zł miesięcznie, to przez cały okres ich obowiązywania będzie mógł zgromadzić nawet 168 000 zł. Oczywiście wszystko zależy od kwoty oraz okresu kredytowania.

Czy premia mieszkaniowa będzie objęta podatkiem PIT?

BK 2% jest częścią większego programu Pierwsze Mieszkanie. W ramach tego programu można też skorzystać m.in. z Konta Mieszkaniowego, które pozwala oszczędzać na cele mieszkaniowe. W ramach Konta Mieszkaniowego beneficjentom przysługuje tzw. premia mieszkaniowa. Dobra wiadomość jest taka, że tutaj także obowiązuje ulga podatkowa. Jednakże w tym przypadku dotyczy to zwolnienia od podatku od zysków kapitałowych.

Dodano: 18.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top