Bezpieczny Kredyt 2% w dziewięciu bankach. Porównanie ofert

Opublikowano: 27 Sie 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

Rządowy program Pierwsze Mieszkanie wystartował już 3 lipca 2023 r. i od razu zaczął cieszyć się ogromną popularnością wśród klientów, którzy właśnie w tym upatrzyli swoją okazję na kupno nieruchomości. Na polskim rynku finansowym do programu przystąpiło summa summarum 9 banków. Wobec tego warto porównać każdą z ofert, aby wiedzieć, gdzie tak naprawdę opłaca się wnioskować o Bezpieczny Kredyt 2%.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wyglądają oferty Bezpiecznych Kredytów 2% w różnych bankach,
 • która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza,
 • w jaki sposób możesz uzyskać Bezpieczny Kredyt 2%.
bezpieczny kredyt porównanie ofert

Wszystko, co trzeba wiedzieć o programie Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Główne założenia rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent opierają się na stworzeniu warunków dla młodych klientów do zakupu pierwszego mieszkania. Nie każdego bowiem stać na kredyt hipoteczny, udzielany zgodnie z komercyjnymi stawkami. W związku z tym, w rzeczonym programie obowiązuje dopłata do rat, co zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopłaty trwają przez pierwszych 10 lat kredytowania. Dzięki temu dofinansowaniu, oprocentowanie kredytu miało wynieść w teorii 2% plus marża banku.

Do Bezpiecznego Kredytu 2% mogą przystąpić klienci, którzy:

 • nie ukończyli 45 roku życia,
 • nie posiadają prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do domu lub mieszkania,
 • nie posiadali w przeszłości prawa własności albo spółdzielczego prawa własności do domu lub mieszkania.

W kwestii braku posiadania prawa własności do nieruchomości wyjątek stanowią rodziny z dziećmi. Mogą one starać się o kredyt na pierwsze mieszkanie, jeśli w rodzinie jest co najmniej 2 dzieci.

Kwota kredytu może wynieść do 500 000 zł dla osób samotnych oraz do 600 000 zł dla par i małżeństw z dziećmi. Natomiast w przypadku Bezpiecznego Kredytu z gwarancją wkładu własnego kwota ta się zwiększa - do 700 000 zł dla singli oraz do 800 000 zł dla par i małżeństw z dziećmi. Warto jednak pamiętać, że w przypadku łączenia programów nie można korzystać ze spłaty rodzinnej, która przysługuje osobom korzystającym tylko z programu Mieszkanie bez wkładu własnego (bez BK2%).

Konkretna wysokość dopłat z BGK zależy od kredytu. Jeżeli ktoś bierze mniejsze zobowiązanie czy też takie, gdzie jest bardzo długi czas spłaty, to wówczas przykładowa oszczędność może wynieść 500 zł miesięcznie. W ciągu 10 lat będzie to 60 000 zł. Natomiast, gdyby dopłata miała wynieść 1500 zł, to wówczas klient w ciągu całego czasu trwania państwowego dofinansowania otrzyma 180 000 zł.

Bezpieczny Kredyt 2% jest udzielany na co najmniej 15 lat. 

BK 2% - porównanie ofert banków

Już 9 banków oferuje Bezpieczny Kredyt 2%. Choć ogólne warunki i założenia programowe są takie same, to jednak po uwzględnieniu różnych niuansów oferowych okazuje się, że produkt ten (mimo, że na rządowych warunkach) różni się, w zależności od instytucji. Jak więc łatwo się domyślić, że wszędzie BK2% będzie taki sam dla kredytobiorcy. Wybraliśmy 3 najkorzystniejsze oferty, dostępne w bankach, które współpracują z wnioskomat.com, a które przystąpiły do programu.

Oferta VeloBanku

VeloBank oferuje kredyt hipoteczny na rządowych warunkach, a produkt charakteryzuje się w sposób następujący:

 • RRSO: 4,53 - 4,69%.
 • marża: 2,11%,
 • prowizja: 0 - 2%,
 • stawka referencyjna: WIRON 1M,
 • ubezpieczenie kredytu: TAK
 • ubezpieczenie nieruchomości: TAK.

Jeśli zdecydujesz się wybrać ofertę, gdzie prowizja wynosi 2%, to wówczas nie musisz wykupywać ubezpieczenia kredytu.

Oferta Alior Banku

W Alior Banku również dostaniesz BK2%, a jego parametry kształtują się następująco:

 • RRSO: 5,21 - 5,44%,
 • marża: 2,25 - 2,85%,
 • prowizja: 0 - 2%,
 • stawka referencyjna: WBOR 3M,
 • ubezpieczenie kredytu: TAK
 • ubezpieczenie nieruchomości: TAK.

Aby uzyskać kredyt w Alior Banku musisz wśród dokumentów dostarczyć operat szacunkowy, gdyż bank nie prowadzi wewnętrznej wyceny nieruchomości.

Oferta PKO Banku Polskiego

Również największy polski bank, czyli PKO BP ma do zaproponowania Bezpieczny Kredyt, który opisaliśmy poniżej:

 • RRSO: 4,91 - 5,25%,
 • marża: 2%,
 • prowizja: 0 - 1,7%, 
 • stawka referencyjna: WIBOR 6M,
 • ubezpieczenie kredytu: TAK
 • ubezpieczenie nieruchomości: TAK.

Warto wiedzieć, że przy uzyskaniu kredytu hipotecznego z PKO BP, bank otworzy nam rachunek i wyda kartę debetową. Prowadzenie takiego konta jest bezpłatne. 

bank

Gdzie jeszcze można się starać o Bezpieczny Kredyt?

Oprócz wyżej wymienionych instytucji, klient może próbować wnioskować o BK2% w 5 innych bankach, które mają podpisaną umowę z BGK. Oto one:

 • Bank BPS i Banki Zrzeszenia BPS,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • SGB-Bank S.A. oraz Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A.

Lista banków może zostać poszerzona, jeśli inne instytucje zdecydują się na współpracę z BGK w ramach realizacji programu Pierwsze Mieszkanie.

Jak wnioskować o BK 2%?

Potencjalny kredytobiorca powinien prawidłowo wypełnić wniosek kredytowy oraz dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do banku. Dokumentacja może się nieco różnić, że występują proceduralne podobieństwa. Na pewno będzie trzeba dostarczyć operat szacunkowy z wyceną nieruchomości. Należy też posiadać umowę kupna-sprzedaży domu albo mieszkania. Niezbędne będą dokumenty dochodowe wszystkich wnioskodawców. Nie obędzie się też bez wypisu z księgi wieczystej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że VeloBank jako jedyny oferuje klientom możliwość wnioskowania o BK2% online. 

Do którego banku najlepiej wnioskować o kredyt hipoteczny?

Kredyt na zakup nieruchomości zawsze będzie się różnił w zależności od kredytodawcy. Musimy zawsze pamiętać o tym, że zobowiązanie oferowane na rządowych warunkach w jednym, konkretnym banku może być bardzo korzystne, ale już kredyt hipoteczny udzielany po stawkach komercyjnych przez ten sam bank w porównaniu do innych ofert już nie będzie najkorzystniejszy. Dlatego też warto rozważyć różne scenariusze.

Najlepsza oferta Bezpiecznego Kredytu 2%

Analiza ofert banków, które proponują produkt w ramach programu Pierwsze Mieszkanie wykazuje, że najkorzystniejszą ofertę ma PKO BP. Ten kredytodawca ma najmniejszą prowizję - max. 1,7%, pozostałe banki do 2% - oraz najniższą marżę, która przez 10 lat kredytowania, a tym samym trwania dopłat wynosi 2%. Poza tym PKO ma najtańsze spośród trzech wyżej opisanych ofert ubezpieczenie nieruchomości, które wynosi zaledwie 0,08% wartości zabezpieczenia kredytu. W Alior Banku jest to 0,085%, zaś w VeloBanku 0,1%.

Najlepsza oferta kredytu hipotecznego na rynkowych warunkach

Jeśli jednak chcielibyśmy się przekonać, który bank oferuje najkorzystniejszy, standardowy kredyt hipoteczny, to koniecznie musimy wskazać VeloBank z jego ofertą VeloDom. Maksymalna kwota kredytu wynosi do 3 000 000 zł. Najdłuższy okres spłaty to 35 lat, natomiast Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 9,29%. Przy tym produkcie obowiązuje stałe oprocentowanie przez 5 lat. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 0%. Klient nie płaci także nic za wcześniejszą spłatę kredytu.

Wpływ Bezpiecznego Kredytu 2% na rynek

Fakt otrzymania zobowiązania w wysokości 2 procent plus marża sprawia, że całkowita kwota do zapłaty jest znacznie niższa niż na rządowych warunkach - co zostało już wcześniej wykazane na przykładach. Zgodnie z tym, czego można się było spodziewać, program spotkał się z ogromny zainteresowaniem ze strony klientów. Dużo osób złożyło wnioski o BK2%, a być może już niedługo będzie ich jeszcze więcej. To oznacza zwiększoną sprzedaż kredytów. Jednakże takie działania rządu skutkują tym, że na rynku pojawia się większa ilość pieniądza z banków, zaś dopłaty do rat pochodzą z budżetu Państwa. Wobec tego istnieje uzasadniona obawa ponownego wzrostu inflacji oraz podwyższenia podatków.

Jeśli interesujesz się ekonomią i chcesz wiedzieć ile osób przystąpiło do tej pory do rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, to koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Popularność Bezpiecznego Kredytu 2%. Polacy chętnie korzystają.

Dodano: 27.08.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Nie przysługuje mi Bezpieczny Kredyt 2%. Co zamiast?

Nie przysługuje mi Bezpieczny Kredyt 2%. Co zamiast?

24 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już od pierwszego dnia działania programu Pierwsze Mieszkanie, czyli od 3 lipca 2023 r. można było zauważyć bardzo duże zainteresowanie ze strony klientów. Po Bezpieczny Kredyt 2 proc. zgłosiły się tysiące Polaków. Niestety, nie każdy może liczyć na tego typu finansowanie z banku. Nic więc dziwn(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2 procent a PIT. Czy od BK 2% trzeba zapłacić podatek?

Bezpieczny Kredyt 2 procent a PIT. Czy od BK 2% trzeba zapłacić podatek?

18 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2%, z którego już od ponad miesiąc korzystają Polki i Polacy dla wielu klientów stał się szansą na realizację marzenia, jakim jest własna nieruchomość. Przy okazji wprowadzania rządowego programu w mediach pojawiało się wiele głosów pełnych wątpliwości. Jedną z kwestii spornych(...)

Czytaj więcej
Czy można wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w Velo Banku?

Czy można wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w Velo Banku?

21 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już od 3 lipca 2023 roku zainteresowani klienci mogą przystąpić do programu Pierwsze Mieszkanie. W ramach tego rządowego przedsięwzięcia możliwy do uzyskania jest Bezpieczny Kredyt 2%. Również VeloBank uwzględnił ten produkt w swojej ofercie. Warto wiedzieć, jak w praktyce wygląda to zobowiązani(...)

Czytaj więcej
Czy można dostać Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku?

Czy można dostać Bezpieczny Kredyt 2% w Alior Banku?

14 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Wielu klientów pragnie skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, co jest możliwe od 3 lipca. Również Alior Bank oferuje ten produkt swoim klientom. Dzięki temu niejeden kredytobiorca będzie miał szansę na realizację marzenia o posiadaniu własnych czterech ścian, przez co zrealizuje osobiste cele mieszka(...)

Czytaj więcej
Czy warto składać wniosek o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska?

Czy warto składać wniosek o Bezpieczny kredyt 2% w Santander Bank Polska?

10 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już w tym momencie wiele osób wnioskuje o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2% w swoich bankach. Jeśli jesteś klientem Santander Bank Polska, to już wkrótce także możesz starać się o to preferencyjne zobowiązanie. Oferta na rządowych warunkach kierowana jest do dość sporej grupy odbiorców. Umożliwia o(...)

Czytaj więcej
Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

Czy opłaca się wnioskować o Bezpieczny kredyt 2% w PKO BP?

08 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

PKO Bank Polski od 3 lipca 2023 roku umożliwia swoim klientom zaciągnięcie Bezpiecznego Kredytu 2% na warunkach rządowych. Adresatem tej oferty jest dość spora grupa osób, które marzą o swoim pierwszym mieszkaniu. Warto wiedzieć, jak to preferencyjne rozwiązanie wygląda w tym konkretnym banku. Z (...)

Czytaj więcej
Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

Bezpieczny Kredyt 2% - KNF zmieniła rekomendację, jak wzrośnie zdolność?

02 Lip 2023Autor: Agnieszka Kłak

Bezpieczny Kredyt 2 proc. wchodzi na rynek już za chwilę, bo 3 lipca. Jak zwykle przy kredytach mieszkaniowych pojawia się pytanie: kto będzie mógł zaciągnąć zobowiązanie, a dla kogo będzie ono niepotrzebne? Z rządowymi dopłatami czy bez kredyt jest długiem – trzeba spłacać terminowo raty, a żeby to(...)

Czytaj więcej
Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

Bezpieczny kredyt 2% - Gwarancja wkładu własnego

29 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Począwszy od 3 lipca 2023 roku cała masa polskich klientów będzie mogła skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2%. Propozycja jest przedstawiania w sposób bardzo atrakcyjny, ale to nie jedyny przywilej, jaki ma przysługiwać części kredytobiorców. W ramach rządowego programu istnieje także Mieszkanie bez (...)

Czytaj więcej
Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

Gdzie będzie można wziąć Bezpieczny Kredyt 2% od 3 lipca 2023 roku?

06 Cze 2023Autor: Agnieszka Kłak

Już za niecały miesiąc część klientów będzie mogła skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, do którego przewidziane będą dopłaty rządowe. Jest to odpowiedź Państwa Polskiego na kryzys na rynku finansowym. Osoby zainteresowane pew(...)

Czytaj więcej
Top