Gdzie otrzymam najkorzystniejszy kredyt na budowę domu w 2024 roku?

Opublikowano: 31 Sty 2024 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipoteczne

Kredyt na budowę domu jest o tyle atrakcyjnym rodzajem zobowiązania, że w 2024 roku będą się starały o niego liczne grupy klientów. Produkt wyróżnia się z całą pewnością tym, że dzięki niemu można zrealizować dużą inwestycję budowlano-mieszkaniową. Przedsięwzięcie tego typu, jeśli wykonywane jest zgodnie z planem krok po korku, kończy się tym, że możemy przez wiele lat cieszyć się własnym miejscem do bytowania, które w dłuższej perspektywie czasowej będzie pełnić funkcję gniazda rodzinnego przez następne pokolenia. Jednakże zanim tak się stanie, warto zorientować się, który bank udzieli najbardziej korzystnego kredytu na budowę domu w 2024 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się kredyt na budowę domu,
 • na co możesz przeznaczyć środki ze zobowiązana,
 • gdzie szukać korzystnego kredytu na budowę domu w 2024 roku,
 • co zrobić, aby otrzymać kredyt na budowę domu.
kredyt na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu - jaki to rodzaj zobowiązania?

Kredyt hipoteczny niejedno ma oblicze. Z cała pewnością ci klienci, którzy pragną wybudować swoją nieruchomość od zera, skierują swe kroki do banku. O co będą wnioskować? W takim przypadku niezbędne jest wykazanie zainteresowania kredytem z zabezpieczeniem hipotecznym na nieruchomości. Mówimy tutaj o zabezpieczeniu na domu, który jeszcze nie został wybudowany. Wobec tego do wniosku trzeba zawsze dołączyć obszerną dokumentację, a także pamiętać o tym, że bankowi będzie zależało na tym, aby przedsięwzięcie budowlane zakończyło się sukcesem. 

Nie można zapominać o tym, że trzeba uwzględnić status działki budowlanej, na której ma powstać dom. Klient może już być jej właścicielem, ale może dopiero co nosić się z zamiarem jej zakupienia. W tym drugim scenariuszu należy zorientować się, czy wybrany bank udzieli kredytu również na zakup takowej działki, a nie tylko na budowę. Ponadto wymagane będzie uiszczenie wkładu własnego, najczęściej na poziomie 20% wartości całej inwestycji. To wszystko sprawia, że do wzięcia kredytu na budowę domu należy się bardzo starannie przygotować. 

Czy kredyt na budowę domu jest tym samym co kredyt hipoteczny?

Tak naprawdę możemy mówić o kilku bardzo różnych rodzajach zobowiązań, bo nie każdy produkt udzielany jest na takich samych warunkach i na taki sam cel - nawet w danym, konkretnym banku. Możemy wyróżnić na pewno takie zobowiązania jak kredyt mieszkaniowy, ekokredyt czy właśnie kredyt hipoteczny budowlany. Chodzi nam o ten ostatni rodzaj produktu. Dobrze jest znać podstawowe różnice, gdyż wnioskowanie o niewłaściwy produkt na pewno nie leży w interesie przyszłego kredytobiorcy.

Najważniejsze jest to, na co klient może przeznaczyć środki z kredytu. W standardowym kredycie mieszkaniowym klient przeznacza środki na zakup konkretnej nieruchomości - w tym przypadku mieszkania w bloku lub budynku wielorodzinnym. Podobnie jest z produktem, który nosi nazwę kredytu na zakup domu, tylko że tu chodzi o dom jednorodzinny. Ekokredyt już może być przeznaczony na budowę domu, ale tutaj trzeba przeznaczyć pewną część środków na usprawnienia i technologie ekologiczne - fotowoltaika, termomodernizacja, pompa ciepła itd. Natomiast podstawowym produktem, który daje pieniądze na budowę domu jest właśnie kredyt hipiteczno-budowlany. 

Kto udzieli korzystnego kredytu na budowę domu w 2024 roku?

Na stronie wnioskomat.com znajdziesz oferty różnych banków dotyczących kredytu hipotecznego budowlanego. Niekiedy klient może odnieść wrażenie, że trudno jest połapać się w tych wszystkich propozycjach. Jakkolwiek warto pamiętać, że parametry poszczególnych zobowiązań mogą być zmienne w czasie. Informacje o tym są uaktualniane w rankingu kredytów hipotecznych. Według tego zestawienia wybraliśmy cztery kredyty hipoteczne, które, naszym zdaniem mają najlepsze warunki dla klientów. 

mBank hipoteka

W mBanku kredyt hipoteczny udzielany jest na następujących warunkach:

 • kwota kredytu: 100 000 - 2 000 000 zł,
 • okres spłaty: 1 - 35 lat,
 • RRSO:  8,62 - 12,36%,
 • prowizja: 0,00%,
 • oprocentowanie: 9,89%.

Jeżeli jesteś stałym klientem mBanku, to możesz liczyć dodatkowo na obniżenie marży albo oprocentowania.

Bank Pekao S.A. kredyt hipoteczny

Bank Pekao S.A. oferuje kredyt hipoteczny, który wygląda tak jak poniżej:

 • kwota kredytu: 20 000 - 2 800 000 zł,
 • okres spłaty: 1 - 30 lat,
 • RRSO: 9,12 - 9,61%,
 • prowizja: 1,99%,
 • oprocentowanie: 7,69%.

Klient ma do wyboru oprocentowanie stałe lub zmienne.

Kredyt hipoteczny VeloBank

VeloDom - to kredyt hipoteczny, charakteryzujący się takimi oto parametrami:

 • kwota kredytu: 100 000 - 3 000 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 35 lat,
 • RRSO: 8,63%,
 • prowizja: 1,00%,
 • oprocentowanie: 7,74%.

Dobra informacja jest taka, że klient może przeznaczyć nawet do 15% wartości kredytu na dowolny cel.

Santander Bank Polska kredyt hipoteczny

Warto też przyjrzeć się, jak wygląda kredyt hipoteczny w Santander Bank Polska:

 • kwota kredytu: 100 000 - 1 350 000 zł,
 • okres spłaty: 5 - 30 lat,
 • RRSO: 9,31 - 10,94%,
 • prowizja: 2,00%,
 • oprocentowanie: 7,81 - 9,99%.

Jeżeli jesteś już klientem Santander Bank Polska, to nie musisz okazywać zaświadczenia o zarobkach.

Kto otrzyma korzystny kredyt na budowę domu?

A jakie warunki trzeba spełnić, aby móc uzyskać kredyt na budowę domu? Kredyt budowlany może być udzielony, temu kto:

 • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
 • ukończył 18 lat,
 • zamieszkuje na terenie Polski,
 • legitymuje się ważnym dowodem osobistym,
 • ma wystarczająco dobrą zdolność kredytową,
 • zbudował pozytywną historię kredytową w BIK-u,
 • uiści wkład własny,
 • wypełni prawidłowo wniosek kredytowy,
 • dostarczy całą wymaganą dokumentację.

Pamiętaj, że większe szanse na uzyskanie kredytu są wtedy, gdy wnioskuje więcej niż jedna osoba - np. małżeństwo. Wówczas nie tylko bank zauważy, że łączne dochody są przyzwoite, ale też później spłacanie raty będzie lżejsze. 

Jakie dokumenty należy przygotować?

Dokumentacja do kredytu budowlanego zawsze będzie dość obszerna. Znacznym ułatwieniem w poruszaniu się po tym polu będzie pogrupowanie jej na odpowiednie kategorie:

 1. Dokumenty osobiste. Chodzi tutaj przede wszystkim o ważny dowód tożsamości, ale też o dane, jakie będziemy wpisywać we formularzu, Będzie to imię i nazwisko, adres, nr dowodu, nr PESEL, a także dane kontaktowe, takie jak nr telefonu czy adres e-mail. Pamiętaj, że jeśli wnioskujesz o kredyt w banku, którego klientem nie jesteś, to konieczne będzie także wpisanie czynnego rachunku bankowego. Nie można też zapominać o takich deklaracjach jak comiesięczne wydatki, wysokość rat aktualnie spłacanych zobowiązań czy liczba osób pozostających na utrzymaniu. 
 2. Dokumenty finansowe. Dotyczy to wszystkiego, co musi zostać uregulowane w kwestii finansowej klienta. Podstawą jest zaświadczenie od pracodawcy o wykonywaniu pracy oraz o uzyskiwaniu dochodów, jak i wyciąg z konta bankowego. Bank może także poprosić o okazanie deklaracji PIT za ostatni rok podatkowy. Pamiętaj też o tym, by zawsze mieć na podorędziu poświadczenie o uiszczeniu wkładu własnego.
 3. Dokumenty dotyczące bezpośrednio nieruchomości. Na początek niezbędne jest pozwolenie na budowę, jak i zaświadczenie o posiadaniu działki budowlanej, na której ma powstać dom. Konieczny jest także wypis z ewidencji gruntów. Bank będzie zainteresowany również planem zagospodarowania przestrzennego. Nie zapomnij, że dla nowo powstającej nieruchomości niezbędne jest również założenie księgi wieczystej.

Kredyt budowlano-hipoteczny ma również to do siebie, że w trakcie trwania budowy może się zmienić cena materiałów, a czas wykonania zlecenia - wydłużyć się. Bierz to pod uwagę, wybierając kwotę zobowiązania. 

Kredyt na budowę domu, czyli opłacalny krok

Choć decydując się na finansowanie budowy domu z banku trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, zaplanować i solidnie przygotować się od strony formalnej, to jednak warto podjąć ten wysiłek. Wybudowany dom to nie lada osiągnięcie. Nieruchomość przez wiele lat będzie służyła celom mieszkaniowym i to nie tylko Tobie. Również Twoje dzieci i wnuki z powodzeniem będą mogły z niej korzystać albo w dalszej przyszłości - sprzedać (pamiętaj, że z czasem wartość nieruchomości rośnie). Jeśli więc masz odpowiednie zaplecze, zdolności oraz potrzebny zapas determinacji, by przeprowadzić tego rodzaju inwestycję do końca, to jak jak najbardziej warto przejść przez wszystkie kroki prowadzące do podpisania umowy kredytowej. 

Dodano: 31.01.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top