Gdzie w 2023 roku można dostać kredyt hipoteczny na dom energooszczędny?

Opublikowano: 02 Cze 2023 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

Spełnienie marzenia o posiadaniu własnej nieruchomości często nie jest możliwe bez zaciągnięcia z banku zobowiązania z zabezpieczeniem hipotecznym. W dzisiejszych czasach społeczeństwo kładzie coraz większy nacisk na ochronę środowiska. Wiąże się to również z powstawaniem domów w pełni ekologicznych. Nie bez znaczenia jest więc kwestia jakie są szanse dla klienta w 2023 roku na udzielenie kredytu hipotecznego na budowę domu energooszczędnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym charakteryzuje się ekologiczny kredyt hipoteczny,
 • czy możesz uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego w 2023 roku,
 • kto udzieli kredytu na dom eko.
kredyt na dom energooszczędny

Czym kredyt na dom energooszczędny różni się od standardowego kredytu hipotecznego?

Standardowy kredyt hipoteczny jest produktem bardzo popularnym. Występuje na rynku finansowym już od wielu lat i dzięki niemu klienci, którzy nie posiadają dużego kapitału mają szansę na wejście w posiadanie własnej nieruchomości. Zasadniczo przy tym kredycie nie ma znaczenia czy dom będzie spełniał jakieś ekologiczne wymogi. Ważne jest aby nieruchomość powstała zgodnie z prawem budowlanym, według odpowiednio sporządzonej dokumentacji i zachowaniem niezbędnych procedur.

Z kolei ekologiczny kredyt hipoteczny zakłada, że nowo wybudowany dom będzie spełniał standardy bezpieczeństwa środowiskowego. Mowa tu mianowicie o takich inwestycjach towarzyszących jak fotowoltaika, ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy pozyskiwanie wody opadowej na użytek gospodarstwa domowego. Tak więc oprócz samej budowy domu muszą powstać dodatkowe instalacje ekologiczne. Udział finansowy tych inwestycji w całym przedsięwzięciu jest określany jako warunek kredytodawcy do udzielenia zobowiązania. Niekiedy jest tak, że kredyt ekologiczny przewiduje realizację nie tylko jednej ale nawet kilku inwestycji towarzyszących.

Trzeba wspomnieć o tym, że pomimo różnic istnieją podobieństwa między standardowym, a ekologicznym kredytem hipotecznym. W obu przypadkach będzie potrzebny zapis o ustanowieniu hipoteki wksiędze wieczystej nieruchomości, jak i uiszczenie przez kredytobiorcę wkładu własnego. Także dokumentacja jest i tu i tu dość obszerna, trzeba też uzyskać odpowiednie zezwolenia budowlane oraz dokumenty z gminy, takie jak plan zagospodarowania przestrzennego. Banki będą też przy obu tych produktach proponować klientowi zakup dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie nieruchomości.

Jak wyglądają dotacje w 2023 roku na dom eko?

Warto wiedzieć, że jeśli kredytobiorca chce wybudować dom energooszczędny zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny, to ma także szansę na skorzystania z dofinansowania na to przedsięwzięcie. Dotację może uzyskać w ramach trzech programów rządowych.

 1. Program Moje Ciepło. Gdy już wybudujesz dom, możesz starać się o dofinansowanie na instalację pompy ciepła. Maksymalnie można uzyskać do 21 000 zł.
 2. Program Mój Prąd. Jeśli przewidujesz instalację fotowoltaiczną na dachu Twojego domu, to otrzymasz częściowy zwrot inwestycji. Może to być maksymalnie 50% kosztów, jednak nie więcej niż 16 000 zł.
 3. Program Czyste Powietrze. Skorzystać z niego mogą jedynie właściciele nieruchomości, która już została wybudowana i tylko cele wymiany źródła ogrzewania i termomodernizację. Jest to dotacja do 135 0000 zł.

Ponadto klient może skorzystać z innych programów rządowych, jeśli spełnia warunki. Sprawdź, czy przysługuje Ci któryś z preferencyjnych kredytów: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy albo Bezpieczny Kredyt 2%.

Jakie są cele kredytu hipotecznego na dom energooszczędny?

W ramach umowy kredytu na dom eko zostanie jasno określony cel finansowania. Może to być:

 • kupno działki budowlanej i wzniesienie na niej domu energooszczędnego,
 • termomodernizacja domu,
 • przebudowa domu w celu dostosowania budynku do ekologicznych standardów,
 • kupno mieszkania w budynku, który spełnia ekologiczne standardy.

Niektóre banki oferują oprócz środków finansowych w ramach kredytu dodatkowe pieniądze na realizację wspomnianych już towarzyszących inwestycji ekologicznych.

Kto może otrzymać ekologiczny kredyt hipoteczny?

Jak w przypadku każdego produktu bankowego, również i tutaj kredytodawca będzie spełniał pewne wymogi wobec klienta. Trzeba na to zwracać szczególną uwagę i starannie przeanalizować swoją sytuację, aby wiedzieć, jakie są szanse na zobowiązanie. Czego zatem banki wymagają od wnioskodawców?

 1. Wystarczająco wysoka zdolność kredytowa. Bank oceni zdolność kredytową klienta na podstawie zarobków i wydatków. Im więcej klientowi miesięcznie zostanie wolnych środków, tym w oczach kredytodawcy będzie bardziej wypłacalny – będzie go stać na regularną spłatę rat.
 2. Dobra historia kredytowa. Za każdym razem potencjalny kredytobiorca sprawdzany jest w bazach BIK. Jeśli w przeszłości regulował długi terminowo, to wpisy na jego temat mogą być pozytywne, co uczni go w oczach banku wiarygodnym. Natomiast dłużnicy zwlekający z płatnością będą mieli w BIK-u wpisy negatywne i ich szanse na kredyt drastycznie spadną.
 3. Uiszczenie wkładu własnego. Klient nie może otrzymać kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Będzie to suma wynosząca co najmniej 10% wartości inwestycji, ale może się zdarzyć, że bank będzie wymagał 20%.
 4. Spełnienie formalności. Do banku należy dostarczyć nie tylko prawidłowo wypełniony wniosek, ale też kompletną, wymaganą dokumentację. Będą to dokumenty finansowe klienta, dokumenty dotyczące nieruchomości oraz dokumentacja dotycząca realizacji inwestycji ekologicznej.

A jakie będą wymogi banku, co do realizacji ekologicznych inwestycji? Może być z tym bardzo różnie, wszystko zależy od polityki kredytodawcy. Przykładowo może to być warunek mówiący, że klient pokryje koszty inwestycji, które będą dofinansowane w ramach wspomnianych programów rządowych, a będzie to stanowiło co najmniej 90% wartości kredytu.

W jakim banku w 2023 roku otrzymasz kredyt hipoteczny na dom eko?

W 2023 roku w Polsce jest kilka banków, które oferują różne kredyty hipoteczne na budowę domu. Przejrzeliśmy kilka wybranych ofert i podsumowaliśmy jak to wygląda.

Kredyt na dom energooszczędny w ING Banku Śląskim

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim umożliwia budowę eko domu, przy czym należy pamiętać, o następujących cechach tego produktu:

 • oprocentowanie kredytu może być stałe przez pierwszych 5 lat kredytowania i będzie ono przez ten czas niższe,
 • w okresie obowiązywania oprocentowania zmiennego marża banku jest niższa,
 • prowizja wynosi 0%.

Dodatkowym plusem jest fakt, że wstępny wniosek o kredyt do ING można złożyć przez internet.

Kredyt na dom energooszczędny Credit Agricole

Kredyt hipoteczny „Zielony Dom” znajduje się w ofercie banku Credit Agricole i wygląda następująco:

 • zapotrzebowanie domu na energię użytkową w ciągu roku nie jest wyższe niż 40 kWh/m2,
 • najmniej można pożyczyć 40 000 zł,
 • maksymalny okres spłaty wynosi 35 lat,
 • kredyt może mieć oprocentowanie zmienne lub stałe i w obu przypadkach marża banku będzie niższa.

Jednym z dodatkowych produktów do tego kredytu oferowanych przez bank są ubezpieczenia nieruchomości.

Kredyt na dom energooszczędny BOŚ

Bank Ochrony Środowiska także przygotował ofertę dla klientów. Produkt wygląda w sposób następujący:

 • wkład własny już od 10%,
 • maksymalny okres spłaty to 35 lat,
 • trzeba spełnić ekologiczny warunek dotyczący budowy nieruchomości.

W ramach promocji prowizja za ten kredyt wynosi 0%.

Kredyt na dom energooszczędny mBank

Również i w ofercie mBanku znajdziesz kredyt na dom eko. Oto szczegóły produktu:

 • prowizja wynosi 0%, a marża banku jest niska,
 • wkład własny już od 10%,
 • uiszczenie większego wkładu własnego obniża koszty kredytu.

Oprocentowanie kredytu może być zmienne lub okresowo stałe.

Kredyt na dom energooszczędny BNP Paribas

Możesz skorzystać także z kredytu hipotecznego w BNP Paribas. De facto jest to standardowy kredyt hipoteczny w specjalnej ofercie, dzięki której produkt wygląda następująco:

 • celem finansowania jest budowa domu jednorodzinnego,
 • oprocentowanie kredytu będzie niższe,
 • oprocentowanie może być stałe nawet przez 10 lat kredytowania.

Warunkiem udzielenia zobowiązania jest wymóg rocznego zapotrzebowania budynku na energię, które nie może przekroczyć 50 kWh/m2.

Kredyt na dom energooszczędny 2023 – jak wybrać najlepszą ofertę?

Jak widać gołym okiem mamy na polskim rynku trochę ofert eko kredytu hipotecznego. Jak zatem zdecydować, która z ofert będzie najkorzystniejsza? Otóż zawsze warto analizować i porównywać parametry. Zobacz ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jak kształtuje się całkowity koszt kredytu, ile wynosi okres kredytowania i jak wysoka jest rata. Jeśli wybierzesz oprocentowanie stałe, to nie musisz się obawiać, że w trakcie jego zobowiązywania Twoje koszty wzrosną. Przemyśl wszystko dokładnie, bo warunki, na jakie przystaniesz zostaną zapisane w umowie kredytowej, do czego będziesz potem zobowiązany.

Dodano: 02.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Dotacja na budowę domu 2023

Dotacja na budowę domu 2023

04 Kwi 2023Autor: Agnieszka Kłak

Planowana budowa domu jednorodzinnego pochłania bardzo dużo pieniędzy. Nie każdy posiada tyle wolnego kapitału, by móc zrealizować to marzenie bez zaciągania kredytu hipotecznego. Jednakże zobowiązanie generuje koszty. W 2023 roku raty są dość wysokie i nie wszyscy potencjalni klienci będą w stanie (...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

29 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

Spośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z częściej finasnowanych tzn. kredyt na budowę domu. Ten produkt finansowy figuruje także pod nazwą: kredyt budowlano-hipoteczny. Choć nazwa w pewnym stopniu brzmi podobnie, to jednak ten produkt różni się nieco od standardowego kre(...)

Czytaj więcej
Top