Spełnienie marzenia o posiadaniu własnej nieruchomości często nie jest możliwe bez zaciągnięcia z banku zobowiązania z zabezpieczeniem hipotecznym. W dzisiejszych czasach społeczeństwo kładzie coraz większy nacisk na ochronę środowiska. Wiąże się to również z powstawaniem domów w pełni ekologicznych. Nie bez znaczenia jest więc kwestia jakie są szanse dla klienta w 2023 roku na udzielenie kredytu hipotecznego na budowę domu energooszczędnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Standardowy kredyt hipoteczny jest produktem bardzo popularnym. Występuje na rynku finansowym już od wielu lat i dzięki niemu klienci, którzy nie posiadają dużego kapitału mają szansę na wejście w posiadanie własnej nieruchomości. Zasadniczo przy tym kredycie nie ma znaczenia czy dom będzie spełniał jakieś ekologiczne wymogi. Ważne jest aby nieruchomość powstała zgodnie z prawem budowlanym, według odpowiednio sporządzonej dokumentacji i zachowaniem niezbędnych procedur.
Z kolei ekologiczny kredyt hipoteczny zakłada, że nowo wybudowany dom będzie spełniał standardy bezpieczeństwa środowiskowego. Mowa tu mianowicie o takich inwestycjach towarzyszących jak fotowoltaika, ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy pozyskiwanie wody opadowej na użytek gospodarstwa domowego. Tak więc oprócz samej budowy domu muszą powstać dodatkowe instalacje ekologiczne. Udział finansowy tych inwestycji w całym przedsięwzięciu jest określany jako warunek kredytodawcy do udzielenia zobowiązania. Niekiedy jest tak, że kredyt ekologiczny przewiduje realizację nie tylko jednej ale nawet kilku inwestycji towarzyszących.
Trzeba wspomnieć o tym, że pomimo różnic istnieją podobieństwa między standardowym, a ekologicznym kredytem hipotecznym. W obu przypadkach będzie potrzebny zapis o ustanowieniu hipoteki wksiędze wieczystej nieruchomości, jak i uiszczenie przez kredytobiorcę wkładu własnego. Także dokumentacja jest i tu i tu dość obszerna, trzeba też uzyskać odpowiednie zezwolenia budowlane oraz dokumenty z gminy, takie jak plan zagospodarowania przestrzennego. Banki będą też przy obu tych produktach proponować klientowi zakup dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie nieruchomości.
Warto wiedzieć, że jeśli kredytobiorca chce wybudować dom energooszczędny zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny, to ma także szansę na skorzystania z dofinansowania na to przedsięwzięcie. Dotację może uzyskać w ramach trzech programów rządowych.
Ponadto klient może skorzystać z innych programów rządowych, jeśli spełnia warunki. Sprawdź, czy przysługuje Ci któryś z preferencyjnych kredytów: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy albo Bezpieczny Kredyt 2%.
W ramach umowy kredytu na dom eko zostanie jasno określony cel finansowania. Może to być:
Niektóre banki oferują oprócz środków finansowych w ramach kredytu dodatkowe pieniądze na realizację wspomnianych już towarzyszących inwestycji ekologicznych.
Jak w przypadku każdego produktu bankowego, również i tutaj kredytodawca będzie spełniał pewne wymogi wobec klienta. Trzeba na to zwracać szczególną uwagę i starannie przeanalizować swoją sytuację, aby wiedzieć, jakie są szanse na zobowiązanie. Czego zatem banki wymagają od wnioskodawców?
A jakie będą wymogi banku, co do realizacji ekologicznych inwestycji? Może być z tym bardzo różnie, wszystko zależy od polityki kredytodawcy. Przykładowo może to być warunek mówiący, że klient pokryje koszty inwestycji, które będą dofinansowane w ramach wspomnianych programów rządowych, a będzie to stanowiło co najmniej 90% wartości kredytu.
W 2023 roku w Polsce jest kilka banków, które oferują różne kredyty hipoteczne na budowę domu. Przejrzeliśmy kilka wybranych ofert i podsumowaliśmy jak to wygląda.
Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim umożliwia budowę eko domu, przy czym należy pamiętać, o następujących cechach tego produktu:
Dodatkowym plusem jest fakt, że wstępny wniosek o kredyt do ING można złożyć przez internet.
Kredyt hipoteczny „Zielony Dom” znajduje się w ofercie banku Credit Agricole i wygląda następująco:
Jednym z dodatkowych produktów do tego kredytu oferowanych przez bank są ubezpieczenia nieruchomości.
Bank Ochrony Środowiska także przygotował ofertę dla klientów. Produkt wygląda w sposób następujący:
W ramach promocji prowizja za ten kredyt wynosi 0%.
Również i w ofercie mBanku znajdziesz kredyt na dom eko. Oto szczegóły produktu:
Oprocentowanie kredytu może być zmienne lub okresowo stałe.
Możesz skorzystać także z kredytu hipotecznego w BNP Paribas. De facto jest to standardowy kredyt hipoteczny w specjalnej ofercie, dzięki której produkt wygląda następująco:
Warunkiem udzielenia zobowiązania jest wymóg rocznego zapotrzebowania budynku na energię, które nie może przekroczyć 50 kWh/m2.
Jak widać gołym okiem mamy na polskim rynku trochę ofert eko kredytu hipotecznego. Jak zatem zdecydować, która z ofert będzie najkorzystniejsza? Otóż zawsze warto analizować i porównywać parametry. Zobacz ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jak kształtuje się całkowity koszt kredytu, ile wynosi okres kredytowania i jak wysoka jest rata. Jeśli wybierzesz oprocentowanie stałe, to nie musisz się obawiać, że w trakcie jego zobowiązywania Twoje koszty wzrosną. Przemyśl wszystko dokładnie, bo warunki, na jakie przystaniesz zostaną zapisane w umowie kredytowej, do czego będziesz potem zobowiązany.
WARTO WIEDZIEĆ
Banki oferują produkt, jakim jest eko kredyt hipoteczny na budowę domu, ale nie tylko. W ramach niektórych ofert można znaleźć zobowiązanie, którego celem będzie zakup już istniejącego domu czy mieszkania spełniającego ekologiczne standardy.
Dodano:
Planowana budowa domu jednorodzinnego pochłania bardzo dużo pieniędzy. Nie każdy posiada tyle wolnego kapitału, by móc zrealizować to marzenie bez zaciągania kredytu hipotecznego. Jednakże zobowiązanie generuje koszty. W 2023 roku raty są dość wysokie i nie wszyscy potencjalni klienci będą w stanie (...)
Czytaj więcejSpośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z częściej finasnowanych tzn. kredyt na budowę domu. Ten produkt finansowy figuruje także pod nazwą: kredyt budowlano-hipoteczny. Choć nazwa w pewnym stopniu brzmi podobnie, to jednak ten produkt różni się nieco od standardowego kre(...)
Czytaj więcej