Klient myślący o kredycie hipotecznym ma do czynienia z nie lada wyzwaniem. Nie dość, że musi się odpowiednio przygotować do procesu wnioskowania, to jeszcze na jego głowie ciąży analiza dostępnych ofert. Dlatego też wielu wnioskodawców decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika kredytowego. Jednakże są też tacy, którzy wolą w 100% na własną rękę załatwić wszystkie formalności. Warto wiedzieć, że przebieg całej procedury będzie się różnił w zależności od drogi, którą wybierzemy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Pośrednik kredytowy jest podmiotem gospodarczym, który bierze udział w procesie transakcyjnym produktów finansowych, takich jak kredyty hipoteczne. Profesjonalnego i rzetelnego pośrednika można poznać po tym, że:
Pamiętaj także o tym, że pośrednik kredytów hipotecznych podlega kontroli KNF. Zwracaj szczególną uwagę na nazwę profesji – spotkać się możesz bowiem z pośrednikiem kredytu konsumenckiego. Zawsze sprawdź, w którym dziale KNF figuruje dana firma – w I dziale są pośrednicy kredytu hipotecznego, natomiast w II dziale pośrednicy kredytu konsumenckiego.
NOTKA PRAWNA
Działalność pośredników kredytu hipotecznego jest regulowana prawnie na mocy przepisów Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Jeżeli klient zdecyduje się na samodzielne wnioskowanie, to oczywiście może to zrobić. Będąc już na miejscu w banku może także poprosić o poradę. Często dla banków takie usługi wykonują ich wewnętrzni doradcy kredytowi, którzy nie są związani z inną instytucją. Naturalne więc jest, że będą przekonywać klientów do produktu tego właśnie konkretnego kredytodawcy. Klient, który chciałby otrzymać rady na temat innych ofert w celu znalezienia tej najlepszej powinien jednak poszukać zewnętrznego doradcy kredytowego, który współpracuje z kilkoma instytucjami.
Udzielenie kredytu hipotecznego przez bank będzie możliwe, ale po spełnieniu pewnych kryteriów. Na początku należy oczywiście wypełnić wniosek kredytowy. Udając się do banku po zobowiązanie, trzeba zabrać ze sobą następujące dokumenty i dołączyć do wniosku:
Obszerność dokumentacji może być różna w zależności od sytuacji klienta. Powyżej podaliśmy przykłady dokumentów, których bank będzie wymagał od klienta indywidualnego. Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku kredytów firmowych. W życiu zdarzają się też nadzwyczajne przypadki klientów. Jeśli chcesz poznać ten temat w szerszej perspektywie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Kredyt hipoteczny – jakich dokumentów będzie wymagał bank?
Kiedy decydujemy się na składanie wniosku z pośrednikiem kredytowym, wtedy wszystko staje się prostsze. Będziemy mieli tu do czynienia nie tylko z pośrednictwem sprzedażowym wpisanym w nazwę tego zawodu, ale także z rzetelnym doradztwem w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty. Pośrednik poprowadzi klienta krok po kroku i chętnie udzieli wszystkich informacji niezbędnych dla klienta.
Przede wszystkim pośrednik zbada dokładnie sytuację finansową klienta i przeanalizuje ją pod kątem przyznawalności kredytu. Weźmie pod uwagę wszystkie aspekty, dzięki czemu będzie mógł wystawić klientowi wstępną ocenę zdolności kredytowej – jest to bardzo ważne, gdyż banki chcą mieć pewność, że kredytobiorca będzie wypłacalny. Liczy się tutaj nie tylko wysokość dochodów, ale ich regularność oraz stabilność ich źródła. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak bank spojrzy na Twoje dochody i Twoje sposoby zarobkowania, to doradca powie, jak to wygląda w praktyce.
W kolejnym kroku pośrednik będzie chciał dowiedzieć, jaka jest historia kredytowa klienta. Bank tak czy inaczej sprawdzi w bazie BIK czy wnioskodawca terminowo i w całości spłacał poprzednie zobowiązania. Jest to koniecznie do stwierdzenia czy taki kredytobiorca będzie wiarygodny. Doradca oceni szanse klienta na kredyt hipoteczny na podstawie tego jak dotychczas regulował swoje długi.
Doradca poprosi klienta o to, by ten przedstawił swoje oczekiwania. Co konkretnie chce sfinansować kredytem hipotecznym, jaka to miałaby być suma pieniędzy, jaki okres kredytowania go interesuje, czy byłby skłonny dokupić ubezpieczenie do kredytu itd. Następnie pośrednik porówna życzenia klienta co do zobowiązania z dotychczas przeprowadzoną racjonalną analizą jego stanu finansów i możliwości budżetowych w przyszłości. Gdyby okazało się, że wymagania klienta co do kredytu są zbyt wygórowane – np. kwota byłaby zbyt wysoka jak na jego możliwości – to wówczas pośrednik zaproponuje produkt o innych parametrach. Będzie dążył do tego, by propozycja zobowiązania była adekwatna do konkretnego klienta.
Jeśli klient jest zdecydowany na pasującą do jego możliwości propozycję produktu, to wówczas doradca kredytowy przedstawi aktualnie dostępne na rynku kredyty hipoteczne. Podpowie, który bank proponuje korzystniejsze warunku, zważy plusy i minusy różnych ofert, porówna je ze sobą i podda analizie. Na podstawie tego klient może otrzymać do wyboru parę ofert, które będą najbliższe jego oczekiwaniom. Ostateczna decyzja wyboru danego zobowiązania zawsze należy do klienta.
Gdy klient już wybierze ofertę i zdecyduje się wypełnić wniosek, pośrednik kredytowy podpowie mu jak zrobić to w sposób poprawy. Wskaże, jakich dokumentów będzie wymagał bank i będzie służył pomocą na etapie kompletowania tejże dokumentacji. Zaniesie za klienta podpisany wniosek i dokumentację do banku. Potem już wszystko zależy od tego, jaką decyzję wyda kredytodawca.
Jeśli masz postanowienie, że nie skorzystasz z pomocy doradcy kredytowego, to musisz wiedzieć jakie są wady i zalety samodzielnego wnioskowania o kredyt. Do plusów niewątpliwie możemy zaliczyć:
Natomiast, jeśli chodzi o minusy, to możemy do nich zaliczyć:
Niestety większość z tych minusów dotyczyć będzie przeciętnego klienta. Najmniejsze ryzyko przy samodzielnym wnioskowaniu o kredyt hipoteczny będą ponosiły osoby posiadające szeroką wiedzę z dziedziny finansów.
Korzystanie z usług eksperta kredytowego niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:
Czy zatem ta droga posiada jakieś minusy? Można powiedzieć, że tutaj istnieje:
Jest to właściwie jedyny realny minus, ale trzeba o nim powiedzieć parę słów więcej. Otóż nie ma szans, aby renomowany i legalnie działający pośrednik oszukał klienta albo wyłudził od niego pieniądze. W dzisiejszych czasach można bardzo łatwo zweryfikować z kim mamy do czynienia. Niemniej osoby starsze, zbytnio ufne albo nieporadne życiowo mogą paść ofiarami oszustów podszywających się za uczciwych doradców.
Oczywiste jest to, że gdy samodzielnie wnioskujemy o kredyt hipoteczny, to wówczas nie ponosimy żadnych kosztów. A co, kiedy decydujemy się na usługi pośrednika kredytowego? Otóż w tym przypadku klient także nie płaci. Pośrednik zarabia w ten sposób, że otrzymuje prowizję od banku za sprzedany produkt. Nigdy nie będzie wymagał żadnych opłat od klienta. Jeśli więc rozmawiasz z kimś, kto podaje się za agenta, a nie sprawdziłeś tej osoby, zaś ona chce, byś jej zapłacił, to wówczas nie masz do czynienia z pośrednikiem tylko z oszustem.
Klient decydując się na bezpłatne usługi doradcy może tylko skorzystać. Nie dość, że łatwiej mu będzie przejść całą procedurę, to także nabędzie tańszy produkt. Samodzielnie wnioskowanie jest oczywiście świętym prawem każdego konsumenta, ale w praktyce niesie spore ryzyko popełnienia prostych błędów. Natomiast zaciągnięcie kredytu hipotecznego z pośrednikiem kredytowym jest bezpieczne i wygodne dla klienta.
Dodano:
Ustawa o kredycie konsumenckim z 2011 roku nakłada na doradcę kredytowego szereg obowiązków informacyjnych, które musi spełnić w stosunku do Klienta. Na każdym etapie procesu Klient ma prawo do otrzymania kompletu informacji dotyczących pracy doradcy kredytowego, procesu, w którym wnioskuje o finans(...)
Czytaj więcejW ostatnim czasie coraz bardziej powszechne wśród społeczeństwa stały się kredyty i pożyczki konsumenckie jako dodatkowe źródło finansowania. Możemy je uzyskać udając się bezpośrednio do danej instytucji finansowej (osobiście lub poprzez internet) lub skorzystać z pośrednictwa kredytowego. Na (...)
Czytaj więcej