Ile się czeka na kredyt gotówkowy? Od czego zależy czas oczekiwania?

Opublikowano: 11 Wrz 2020 Dagmara Konik 10 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Starasz się o kredyt gotówkowy i zadajesz sobie pytanie: ile czasu zarezerwować na załatwienie wszystkich spraw z tym związanych? Rodzaj instytucji w której będziemy wnioskować, sposób wnioskowania czy polityka instytucji kredytowej to tylko niektóre z czynników wpływających na czas oczekiwania na wypłatę potrzebnych Ci środków.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • ile będziesz czekać na wydanie decyzji kredytowej,
 • jak czas oczekiwania kształtuje się przy niskich, a jak przy wysokich kwotach kredytu gotówkowego,
 • ile będziesz czekać na kredyt gotówkowy w konkretnych bankach
kredyt gotówkowy

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Kiedy chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy jedną z ważniejszych kwestii jest to jak długo będziemy czekać na wydanie decyzji kredytowej. Możemy wnioskować o różne kwoty i musimy się liczyć z różnymi kosztami kredytu. Decyzja kredytowa zapada szybciej niż przy innych produktach finansowych np. z zabezpieczeniem hipotecznym. Szybkość podjęcia decyzji może się różnić od siebie, w zależności od rodzaju polityki kredytowej, prowadzonej w danym banku.

W przypadku korzystania z kredytowej oferty bankowej najszybszym sposobem zdobycia potrzebnej gotówki będzie złożenie wniosku w banku w którym posiadasz konto. Ponieważ kredytodawca posiada na nasz temat szereg niezbędnych informacji takich jak historia rachunku pozwoli to na minimum formalności i znacznie skróci czas oczekiwania na decyzję.

Jako, że można podchodzić do tematu z wielu stron, należałoby się skupić na konkretnym aspekcie, w celu jasnego wyjaśnienia zagadnienia. A zatem przyjrzyjmy się temu, ile należy czekać na kredyt gotówkowy w przypadku, kiedy wnioskujemy na wyższą, a kiedy na niższą kwotę.

Kredyt gotówkowy - kwota: 30 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 30 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 41 113,44 zł 571,02 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,38 % 11,99 % 0,00 % 41 535,36 zł 576,88 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 42 780,96 zł 594,18 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 44 328,24 zł 615,67 zł
Cofidis - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,49 % 15,97 % 6,50 % 45 561,60 zł 632,80 zł

Ile się czeka na niską kwotę kredytu gotówkowego?

W oczekiwaniu na kredyt gotówkowy bardzo dużą rolę odgrywa sama procedura przyznawania kredytu. Jeżeli wnioskujemy o niską kwotę, co dla banków stanowi przedział od 5 000 zł, przez 10 000 zł lub 15 000 zł to wówczas będzie wyglądało to następująco:

 • często można wnioskować o kredyt online - czas oczekiwania jest bardzo krótki, wymagane jest minimum formalności,
 • można skorzystać z opcji kredytu bez zaświadczeń - współcześnie na polskim rynku funkcjonują oferty, w ramach których bank nie będzie wymagał od klienta przedłożenia zaświadczenia o dochodach, pozyskanego od pracodawcy, weryfikacja dochodu będzie możliwa np. poprzez opcję Kontomatik
 • bank zechce sprawdzić naszą zdolność kredytową,
 • zostaje wydana decyzja kredytowa - często jest ona pozytywna, chyba, że klient był kiedyś niewiarygodnym dłużnikiem,
 • okres kredytowania - jest znacznie krótszy niż w przypadku kredytu gotówkowego na wysoką kwotę.

Należy zwrócić uwagę na to, że poprzez wnioskowanie online możemy liczyć na wypłatę kredytu gotówkowego jeszcze tego samego dnia.

Ile się czeka na wysoką kwotę kredytu gotówkowego?

Przyznanie kredytu gotówkowego na wysokie kwoty, na przykład rzędu 100 000 zł czy 200 000 zł będzie wyglądało nieco inaczej, gdyż:

 • bank będzie wymagał naszej osobistej wizyty w placówce - wniosek kredytowy na duże kwoty często nie jest możliwy do sfinalizowania w całości w formie kredytu online, można uzyskać wstępną ofertę kredytu w formie zdalnej, a samo podpisanie umowy odbywa się w oddziale banku, 
 • zdolność kredytowa jest badana bardzo dokładnie - wymagane są dokumenty dochodowe np. zaświadczenia o dochodach, niekiedy wraz z wyciągami z banków oraz inne dokumenty finansowe,
 • więcej formalności - bank będzie chciał sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą, sprawdzi naszą historię kredytową w bazie BIK,
 • może być trudniej uzyskać pozytywną decyzję kredytową - większe kwoty to również większe ryzyko kredytowe dla banku więc dokładniej będzie analizował sytuację Klienta, 
 • okres kredytowania - będzie dłuższy niż w przypadku kredytów gotówkowych na niskie kwoty.

Dawniej było tak, że na kredyt gotówkowy musieliśmy czekać kilka dni. Wynikało to z tego, że pracownicy banku musieli dokładnie sprawdzić wszystkie wnioski i dokumenty. Czasami było także wymagane dołączenie poręczycieli do wniosku kredytowego, których dochody i wiarygodność bank również chciał przeanalizować. Teraz ta procedura w dużej mierze jest zautomatyzowana. Pozwala to wydanie decyzji kredytowej i podpisanie umowy nawet w ciągu 2-3 dni. 

Czas oczekiwania w konkretnych bankach

Wielu klientów zastanawia się nad tym, ile będą czekać na kredyt gotówkowy w konkretnym banku. Na polskim rynku finansowym możemy skorzystać z ofert wielu banków, ale czy tempo wydawania decyzji kredytowej różni się znacznie pomiędzy nimi? Przyjrzeliśmy się temu jak to wygląda w kilku bankach.

PKO BP - w tym banku decyzję kredytową otrzymasz bardzo szybko. Jeszcze tego samego dnia, w którym wnioskowałeś bank zweryfikuje Twój wniosek i jeśli wyda pozytywną ocenę to od razu przeleje środki na Twoje konto.

ING Bank Śląski - tutaj będziesz musiał czekać maksymalnie 24 godziny na wydanie decyzji. Jeśli będzie ona pozytywna, środki otrzymasz jeszcze tego samego dnia.

Alior Bank - jeśli zdecydujesz się wnioskować w tym banku to decyzję otrzymasz wręcz w rekordowym tempie. Alior Bank może przyznać Ci kredyt i wypłacić środki nawet w ciągu 15 minut. Maksymalnie będziesz tu czekać na decyzję do 24 godzin.

Santander Bank Polska - jeżeli jesteś klientem tego banku to decyzja zostanie wydana szybko - jeszcze tego samego dnia, w którym złożyłeś wniosek. Osoby wnioskujące, które nie są klientami Santander Bank Polska będą musiały poczekać do paru dni roboczych.

mBank - tu również otrzymasz środki bardzo szybko, zwłaszcza jeśli wnioskujesz z wykorzystaniem aplikacji mobilnej albo korzystasz z wnioskowania online.

BNP Paribas - w tym banku możesz otrzymać decyzję już w ciągu 30 minut. Środki wpłyną na Twoje konto jeszcze tego samego dnia.

Czy można przyspieszyć procedurę przyznawania kredytu?

Jak wspomnieliśmy kredyt gotówkowy najczęściej można otrzymać bardzo szybko. Jednakże niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy proces przyznawania kredytu się wydłuża. Jak tego uniknąć i jak można sprawić, aby procedura ta była jak najkrótsza w czasie?

Przede wszystkim musimy dokładnie dowiedzieć się o dokumentacji, jakiej wymaga konkretny bank. Zestaw dokumentów może nieco różnić się od siebie w zależności od tego do jakiego banku wnioskujemy i jak duże zobowiązanie chcemy zaciągnąć. Jeżeli już na początku wnioskowania zapomnimy o jakimś ważnym dokumencie, to bank nie rozpocznie procedury. Najpierw poprosi nas o uzupełnienie dokumentacji, a to zawsze wiąże się z dodatkowymi opóźnieniami.

Jeżeli masz możliwość wnioskowania online przy danym produkcie finansowym, to taki wybór znacznie przyspieszy całą procedurę. Jest to rozwiązanie znacznie szybsze niż w przypadku osobistej wizyty w placówce. Dzięki internetowej opcji wnioskowania możesz przez internet złożyć całą niezbędną dokumentację, a środki otrzymasz na koncie nawet w ciągu kilkunastu minut.

Zaktualizowano: 17.01.2022

Dodano: 11.09.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top