Bankowy kredyt online - czy jest możliwy?

Opublikowano: 05 Maj 2020 Agata Dymara 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytu Gotówkowego

Epidemia koronowirusa spowodowała, że klienci w obawie o swoje zdrowie chcą korzystać z onlinowych funkcjonalności banków i załatwiają wszystkie swoje sprawy finansowe online czyli bez wychodzenia z domu.

Wcześniej wielu klientów był przyzwyczajonych do odwiedzania oddziałów banków oraz biur kredytowych. Niestety okres pandemii wymusił na konsumentach pozostanie w domach  i przestawienie się na bankowość elektroniczną.

Aby uniknąć skupisk ludzi i ryzyka zarażenia, klienci składają wnioski kredytowe online.

Proces online skraca czas, jest wygodny. Kredyty online są  możliwe, wygodne i co najważniejsze dostępne na multiplatformach kredytowych w tym wnioskomat.com.

Bankowy kredyt online - czy jest możliwy?

Bankowy kredyty online

Rozwój technologii w obszarze finansowów na przestrzeni ostatnich lat jest potężny.

Banki od dawna z sukcesem starajają się cały ciężar obsługi klienta przenosić do swoich systemów internetowych oraz posiadają przyjazne aplikacje mobilne.

W systemie bankowym dokonujemy przelewów, przeglądamy swoje saldo na rachunku bieżącym oraz możemy korzystać z kart kredytowych oraz wnioskować o kredyty. W ostatnim czasie powstają także zaawansowane platformy kredytowe (w tym platforma kredytowa wnioskomat.com), które umożliwiają klientom złożenie jednego wniosku o kredyt lub pożyczkę, a system automatycznie wyśle wnioski do współpracujących banków i firm pożyczkowych.

Jeżeli klient otrzyma oferty to po zalogowaniu może je porównać i skorzystać z najbardziej odpowiadającego mu finansowania.

Opisywany rozwój rynku pozwala zatem korzystać konsumentom z ofert kredytowych poprzez kanały onlinowe, dokonując ich całkowicie z domu - w jak najbardziej wygodny sposób. 

Na co należy zwrócić uwagę w procesowaniu o kredyt bankowy online

Klient składając wniosek kredytowy online musi pamiętać, że będzie to jego kolejne zobowiązanie oraz zaważy na jego zdolności kredytowej w taki sam sposób jak kredyt zaciągnięty w placówce bankowej .
Ważne, aby przed złożeniem wniosku o finansowanie, klient przeanalizował swoje przychody i wydatki. Kolejna rata może w znacznym stopniu obciążyć budżet.

W aplikacji bankowej podstawiane są kalkulatory za pomocą których klient wyliczy ratę kredytu i dostosuje je do swoich możliwości finansowych .

W kredytach zaciągniętych w ten sposób obowiązują te same dodatkowe możliwości takie jak odstąpienie od umowy kredytowej lub wcześniejsza spłata bez kosztów.

Można skorzystać także z oferowanych przez banki ubezpieczeń. Klient przed podjęciem decyzji kredytowej może oczywiście zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Ubezpieczenie nie jest obowiązkowe i nie wpłynie na decyzję kredytową .

Proces złożenia wniosku o kredyt online

Kredyt gotówkowy w procesie  online jest  najłatwiejszą  opcją na uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dowolny cel. 

Prostym procesem dla klienta jest zawnioskowanie  o kredyt gotówkowy w banku, w którym klient posiada konto osobiste. Wystarczy, aby klient złożył wniosek za  pomocą swojej bankowości elektronicznej.  Po zalogowaniu klient wybiera kwotę oraz  okres trwania kredytu - proces oczywiście jest różny w każdym banku. Bank może poprosić również klienta o wszystkie jego dane związane z  dochodami oraz wydatkami. Bank nie weryfikuje tożsamości i bezpośrednio sprawdzi historię rachunku klienta. Klient nie musi dostarczyć także wyciągów, a po uzupełnieniu danych Bank w oparciu o zdolność kredytowa klienta podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu.

Alternatywą dla wnioskowania o kredyt gotówkowy w banku jest skorzytanie z platfom kredytowych online. Klient wpisuje kwotę oraz okres kredytowania jaki go interesuje i po złożeniu wniosku może porównać wysokość raty z ratą w swoim banku i wybrać tańsza ofertę. Może porównać oprocentowania w różnych bankach dla tych samych parametrów. Porówna wszystkie koszty oraz prowizje .

Bezpieczeństwo kredytu online

Uzyskanie kredytu online w banku lub poprzez platformę kredytową jest przetestowanym i bezpiecznym rozwiązaniem, nieodzownym w okresie koronowirusa. Jeśli  klient  zadba o podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie wnioskowania o kredyt online to udzielona kwota i dane będą tak samo bezpieczne jak w procesie oddziałowym w placówce bankowej .

Zalety kredytu gotówkowego w procesie online

  • minimum formalności,
  • możliwość uzyskania kredytu z urządzeń mobilnych np. smartfon , tablet , nie tylko za pomocą komputera,
  • możliwość uzyskania kredytu z dowolnego miejsca na świecie,
  • wymagane dokumenty przesyłane mailowo lub poprzez platformę kredytową do doradcy kredytowego,
  • możliwość porównania ofert kilku banków - jeżeli korzystamy z usług platformy kredytowej,
  • dostępność do składania wniosków 24 godziny na dobę,

Wady kredytu on-line

  • Klient nie ma możliwości negocjacji warunków kredytu,
  • Klient może podjąć zbyt szybko decyzję, która zaważy na jego przyszłej zdolności kredytowej,
  • Brak obsługi doradcy kredytowego
  • Przy bardziej skomplkowanej sytuacji finansowej klienta automat może nie znaleźć finansowania - co może udać się doświadczonemu agentowi kredytowemu,

Uruchomienie kredytu online

Po decyzji pozytywnej bank może poprosić, aby klient dokonał przelewu 1 zł ze swojego konta osobistego w celu potwierdzenia numeru rachunku do wypłaty kredytu, jeżeli w danym banku nie posiada konta osobistego. Numer rachunku do wpłaty 1 zł oraz termin dokonania przelewu jest podany przez bank w wiadomości email, którą klient otrzymuje z banku. Tytuł przelewu musi zawierać frazę wskazaną przez Bank w wiadomości email, a dane podane we wniosku muszą być zgodne z danymi posiadacza rachunku, z którego nastąpiło zasilenie rachunku banku. Proces autentykacji klienta może odbyć się także za pomocą technologi Instantor lub Kontomatik. System wnioskomat.com może także wskazać agenta kredytowego z okolicy klienta, do pomocy przy wyborze oferty, który także w imieniu banku dokona weryfikacji tożsamości.

Dzień zawarcia umowy kredytowej to dzień, w którym bank przesyła do klienta umowę na adres mailowy. Wypłata kwoty kredytu dokonana jest  na numer rachunku, z którego kredytobiorca dokonał przelewu 1 zł na rachunek banku w celu weryfikacji swojej tożsamości lub podał w systemie Kontomatik lub Instantor.  Umowa zawierana w formie elektronicznej spełnia wymóg formy pisemnej. Niektóre banki dostarczają również umowy  za pośrednictwem firmy kurierskiej lub agenta kredytowego. Wówczas w obecności kuriera lub Agenta i po sprawdzaniu przez niego tożsamości klient podpisuje umowę. Kurier lub agent zostawia klientowi jeden egzemplarz umowy, a zabiera ze sobą egzemplarz przeznaczony dla banku.

Podsumowując, Klient ma wiele możliwości uzyskania kredytu online, korzystając z bankowości elektronicznej lub wyspecjalizowanych  platform kredytowych, może łatwo i bezpiecznie otrzymać interesujące go finansowanie nie wychodząc z domu. 

Zaktualizowano: 09.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

TF Bank na platformie wnioskomat.com

TF Bank na platformie wnioskomat.com

14 Kwi 2020Autor: Urszula Sokół

Mamy to! Wdrożenie pierwszego produktu bankowego na platformę wnioskomat.com przyszło nam ogłaszać w bardzo specyficznych warunkach, których nikt z nas się nie spodziewał. Ograniczenia związane z koronawirusem położyły jeszcze większy akcent na działalność online zarówno firm, jak i Klientów. Równie(...)

Czytaj więcej
Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

Odpowiedzialne pożyczanie przez Internet

24 Kwi 2019Autor: Urszula Sokół

Czy pożyczanie pieniędzy przez Internet to szansa czy zagrożenie? A jak zagrożenie to dla kogo – Klienta czy instytucji finansującej? Jak zabezpieczyć się, aby pożyczanie przez Internet było bezpiecznie dla każdej ze stron. Zapraszamy do lektury artykułu o bezpiecznym i odpowiedzialnym pożyczaniu.(...)

Czytaj więcej
Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

Pożyczanie online w synergii z offline. Co to oznacza dla Klienta?

23 Kwi 2019Autor: Urszula Sokół

"Weź pożyczkę przez internet”, „Pożyczka 100 % on-line”, „Szybka pożyczka przez internet” – to hasła, z którymi często się spotykamy poszukując finansowania w Internecie. Nasuwa się jednak pytanie – co to oznacza dla konsumenta ? Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Jaką wiedzę musi posiadać konsument,(...)

Czytaj więcej
Top