Jak Polacy radzą sobie z terminową spłatą kredytów?

Opublikowano: 25 Maj 2023 Agnieszka Kłak 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Klienci zaciągający kredyty mogą zaspokoić pilne potrzeby finansowe czy spełnić najskrytsze marzenia, ale muszą się przy tym liczyć z terminową spłatą zobowiązań. Dla każdego konsumenta obecnie trwający kryzys gospodarczy daje się silnie we znaki. Warto więc przyjrzeć się temu, jak Polacy radzą sobie z regulacją długów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak w ostatnich latach klienci radzą sobie z terminową spłatą,
  • czy kredyty hipoteczne, gotówkowe i karty kredytowe są spłacane w terminie,
  • jak radzić sobie, kiedy pojawia się problem ze spłatą.
terminowa spłata

Terminowa spłata zobowiązań w dobie kryzysu

Pandemia koronawirusa, a następnie wojna na Ukrainie są jednymi z powodów złego stanu polskiej gospodarki. Oprócz tego do kryzysu wcześniej przyczynił się ogromny przypływ pieniądza na rynek. Wszystko to ma swoje opłakane skutki, które odczuwamy dzisiaj. Dynamiczny wzrost cen i stóp procentowych oraz sytuacja na rynku bankowym spowodowały, że w ciągu niecałego roku kredyt stał się produktem znacznie droższym niż był jeszcze w 2021 roku. Jeżeli rata wzrosła klientowi dwukrotnie, to nic dziwnego, że część z nich stanęła przed poważnym problemem w regulowaniu należności na rzecz kredytodawcy.

Co BIK mówi na temat spłacania zobowiązań przez Polaków?

Biuro Informacji Kredytowej w marcu 2023 roku przygotowało newsletter kredytowy, zawierający dane o przyznawalności kredytów w I kwartale oraz jakości portfela – co wiąże się z tym, jak klienci radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jeśli chodzi o sprzedaż, to BIK wziął pod uwagę jak się zmieniła w stosunku do marca 2022 roku.

Odnotowano spadek sprzedaży kredytów hipotecznych o 53,3%. Nieduży wzrost sprzedaży o 8,6% nastąpił w przypadku kredytów gotówkowych. Natomiast kart kredytowych sprzedano w tym okresie o 41,6% więcej. Zmieniła się także średnia wartość przyznawanych zobowiązań. Dla kredytów hipotecznych był to spadek o 54,8%, natomiast dla kredytów gotówkowych wzrost o 10,1% i dla limitów na kartach także wzrost o 41,6%.

Analiza tych danych pozwala stworzyć ogólny podgląd na sytuację na rynku produktów bankowych. Jakkolwiek obraz ten wymaga uzupełnienia do czego w dużej mierze przyczynią się dane dotyczące jakości portfela zobowiązań – również opublikowane w newsletterze BIK-u.

Jak Polacy radzą sobie ze spłatą kredytów mieszkaniowych?

Kredyt hipoteczny jest produktem, który w czasie kryzysu bardzo zdrożał, a więc zdolność kredytowa klientów znacznie się obniżyła. Wg BIK w marcu 2023 roku indeks jakości portfela kredytów mieszkaniowych wyniósł 1,8%. Oznacza to, że w przypadku 1,8% wszystkich kredytów z hipoteką klienci spóźniają się ze spłatą rat więcej niż 90 dni. Jest to tzw. szkodowość kredytów. Wzrosła ona od lutego 2023 roku o 0,18%, natomiast w porównaniu do marca 2022 roku jest wyższa o 1,19%.

Jak Polacy radzą sobie ze spłatą kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe to zobowiązania, które cieszą się największą popularnością, jeżeli chodzi o produkty bankowe. Jednakże indeks jakości portfela w tym przypadku wyniósł w marcu aż 5,13%. Dla porównania rok wcześniej było to 3,66%, zaś jeśli chodzi o zmianę w przeciągu miesiąca, to wyniosła ona + 0,01%.

Jak Polacy radzą sobie ze spłatą kart kredytowych?

W danych BIK uwzględnione zostały także karty kredytowe. Jeżeli chodzi o indeks jakości portfela dla tego produktu, to delikatnie się on poprawił w ujęciu miesięcznym, spadając z 4,16 w lutym do 4,13% w marcu 2023 roku. Jednakże, jeśli spojrzeć na zmiany w ciągu roku, to zauważymy, że wskaźnik summa summarum wzrósł o 0,87%.

Co zrobić, kiedy występują problemy ze spłatą?

Problemy finansowe mogą dotknąć każdego. Nagła utrata pracy, pogorszenie się zdrowia czy inna nieszczęśliwa sytuacja losowa mogą spowodować, że klient będzie bardzo martwił tym, że nie może zapłacić raty terminowo. Na szczęście istnieją rozwiązania, które mogą w tym pomóc.

Klienci banków mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można na parę miesięcy odetchnąć od spłacania zobowiązania. Warto przeznaczyć ten czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej czy podreperowanie budżetu domowego. Sprawdza się to zarówno przy kredytach hipotecznych jak i gotówkowych. Dostępnymi opcjami są regulaminowe oraz ustawowe wakacje kredytowe.

Jak mówi stare porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też już w momencie nabywania kredytu warto wykupić ubezpieczenie na wypadek utraty zdrowia czy od katastrof. Jeżeli zaś nie mamy ubezpieczenia i nie możemy skorzystać z wakacji kredytowych to pozostaje nam albo konsolidacja zobowiązań albo negocjacje z bankiem w sprawie zmiany warunków kredytowania.

Dodano: 25.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top