Koszt kredytu gotówkowego a negocjacje z bankiem. Czy to się opłaca? Czy warto negocjować warunki kredytu gotówkowego?

Opublikowano: 19 Kwi 2021 Sylwia Chrószcz 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jednym z popularniejszych produktów finansowych, aby uzyskać dodatkowe środki jest kredyt gotówkowy. Najczęściej szukamy najtańszego kredytu dostępnego na rynku. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że oferta, którą przedstawia nam doradca nie musi być ofertą ostateczną.

Koszt kredytu gotówkowego a negocjacje z bankiem. Czy to się opłaca? Czy warto negocjować warunki kredytu gotówkowego?

Czy warto negocjować warunki kredytu?

Odpowiedź na pytanie jest proste: zawsze warto negocjować warunki, w najgorszym wypadku nic się nie zmieni w ofercie, ale istnieje możliwość że koszty kredytu będą niższe. Oczywiście musimy sami o to zadbać by doradca przedstawił ofertę np. z niższym oprocentowaniem lub zerową, promocyjną prowizją. Pamiętajmy, że bank może zgodzić się na zmniejszenie oprocentowania, ale my od siebie też musimy coś dać, istnieją oferty w który jest mniejsze oprocentowanie pod warunkiem założenia konta i przelewanie wynagrodzenia na to konto co miesiąc lub skorzystanie z większej kwoty kredytu. Na podobnych zasadach może być regulowana wysokość prowizji: może być różna w różnych okresach kredytowania albo uzależniona od dodatkowych produktów.

Kiedy i jak negocjować z bankiem?

Z bankiem najlepiej zacząć negocjacje po otrzymaniu oferty kredytu gotówkowego. Pamiętajmy by zrobić to nim zaakceptujmy umowę. Co prawda do momentu podpisania umowy możemy jeszcze zrezygnować, ale najlepiej zrobić to gdy doradca przedstawi nam paramenty kredytu. Jak zacząć negocjacje najlepiej po prostu zapytać czy jest możliwość zmniejszenia raty, ponieważ zaproponowana nie jest dla nas odpowiednia. Po tym pytaniu doradca powinien odpowiedzieć czy jest możliwość, jeśli tak to czy są konkretne warunki, które my jako klient musimy spełnić. W przypadku gdy będą warunki do spełniania przez nas zastanówmy się czy jesteśmy w stanie je spełnić.

Co możemy wynegocjować z bankiem?

Przed zaakceptowaniem oferty możemy negocjować warunki, które obniżą koszty kredytu czyli: wysokość raty, okres kredytowania, wysokość oprocentowania czy prowizji. Zanim wybierzemy się do konkretnego banku zapoznajmy się z ofertami, które proponują inne banki. Może zdarzyć się tak, że jedna z instytucji ma ofertę promocyjną z niskimi kosztami kredytu. Jeśli dobrze przygotujemy się do negocjacji jest większa szansa uzyskać lepszą ofertę, która nam będzie odpowiadać. Możemy skorzystać z porównywarek ofert różnych banków na stronach internetowych lub z rankingów. Warto skorzystać z tych narzędzi ponieważ przy negocjacjach mamy pole do manewru oraz posiadamy konkretne argumenty, wiemy jakie propozycje są na rynku i co możemy dostać w innym banku.

Kredyt gotówkowy - kwota: 25 000 zł, okres: 30 mies
Banki
Kwota kredytu: 25 000 zł
Ilość rat kredytu: 30 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 28 708,50 zł 956,95 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 29 234,70 zł 974,49 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 29 316,60 zł 977,22 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 17,27 % 5,00 % 30 510,30 zł 1 017,01 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta C (zobacz) 13,99 % 18,70 % 3,99 % 30 957,90 zł 1 031,93 zł

Problemy ze spłata kredytu - czy możemy na to zaradzić?

Wiemy już co możemy wynegocjować przed podpisaniem umowy kredytowej, ale co w sytuacji gdy mamy kredyt i pojawią się problemy z jego spłatą?

Gdy zdajemy sobie sprawę że możemy mieć problem z regulowaniem rat w terminie, pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się do banku i poinformować że nasza sytuacja finansowa uległa zmianie i nie mamy możliwości spłacania rat. W tym momencie możemy też spróbować negocjować np. o wakacje kredytowe czy też zmianę wysokości rat. Banki są zazwyczaj przychylne klientom, którzy jasno przedstawiają swoją sytuację i „nie unikają tematu”. Istnieje możliwość zmiany harmonogramu lub zmiany warunków umowy tylko trzeba rozmawiać z bankiem, nie wolno uchylać się od płacenia rat, unikać kontaktu z bankiem, bo to zazwyczaj kończy się zajęciem komorniczym, wypowiedzeniem umowy kredytowej.

Zawsze warto negocjować!

Pamiętajmy, że negocjować możemy zawsze! Co prawda nie zawsze przyniesie to skutek, ale próbować trzeba. Zwłaszcza jeśli zależy nam na jak najmniejszym koszcie kredytu. Nie bójmy się rozmawiać z doradcą banku czy pośrednikiem kredytowym. Jest to osoba, która odpowie nam nasze pytania. Pamiętajmy, że nie musimy się zgadzać na ofertę, którą zaproponował nam bank. Dopóki nie podpiszemy umowy jest wszystko możliwe, łącznie z tym że pójdziemy do innego banku i tam skorzystamy z kredytu.

Natomiast po podpinaniu umowy, gdy mamy problem z płatnościami od razu powinnyśmy udać się do banku w celu porozumienia się z nim i ustalenie nowych warunków. Pamiętajmy, aby nie unikać kontaktów z instytucją w sytuacji gdy wiemy, że nie będziemy mogli płacić rat, bo to zazwyczaj skończy się dla nas źle.

Tagi: kredyt gotówkowynegocjowanie kredytu hipotecznegonegocjacjebank pocztowykoszt kredytu

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 19.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top