Kredyt dla pracowników sektora budżetowego i służb mundurowych

Opublikowano: 14 Sie 2021 Agnieszka Kłak 9 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt dla pracowników sektora budżetowego oraz dla służb mundurowych. To określenie również czasami pojawia się w ofertach banków. Na jakie przywileje mogą liczyć osoby, które na co dzień pilnują porządku oraz zajmują się administracją? Odpowiadamy w tym wpisie. Dziś napiszemy ogólnie o zawodach funkcjonujących w ramach państwowej sfery budżetowej i odpowiemy na pytanie, czy kredyt dla osób wykonujących te zawody jest mniej, czy bardziej atrakcyjny niż w innych przypadkach i z czego to wynika. Ponadto przyjrzymy się kredytom dla służb mundurowych, które również zaliczają się do tak zwanej budżetówki.

Kredyt dla pracowników sektora budżetowego i służb mundurowych

Praca w budżetówce jest finansowana z budżetu państwa

Zasady prowadzenia działalności przez państwowe jednostki budżetowe określa ustawa o finansach publicznych. Osoby, pracujące w budżetówce często mogą liczyć na takie warunki pracy, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo przyznania korzystnego kredytu. Zanim jednak omówimy to dokładniej, kiedy już przejdziemy do samych kredytów, dla porządku i jasności spójrzmy, o jakich zawodach będziemy mówić.

Kto należy do budżetówki?

I tak, kiedy mówimy o budżetówce, pierwszym i bardzo trafnym skojarzeniem są urzędnicy. Dotyczy to wszystkich urzędów, zarówno centralnych, jak i lokalnych, samorządowych. Może to więc być na przykład:

 • Ministerstwo Sprawiedliwości,
 • Główny Inspektorat Sanitarny,
 • Ośrodek Pomocy Społecznej,
 • Powiatowy Urząd Pracy,
 • Miejski Dom Kultury i tak dalej.

Nauczyciele, pracujący w państwowych szkołach, również należą do budżetówki. Warto pamiętać, że ze względu na stopnie awansu zawodowego i związaną z nimi wysokość zarobków, wyróżniamy:

 • nauczyciela stażystę,
 • nauczyciela kontraktowego,
 • nauczyciela mianowanego,
 • nauczyciela dyplomowanego.

Mamy tu także służby mundurowe, czyli mówimy o:

 • Wojsku Polskim – wojskach lądowych, powietrznych, specjalnych, obrony terytorialnej i marynarce wojennej,
 • Policji,
 • Straży Pożarnej,
 • Straży Granicznej,
 • pracownikach Służby Więziennej.

Warto dodać, że jednostki Straży Miejskiej również należą do sektora publicznego. Nie należy również zapomnieć o pracownikach służby zdrowia, czyli lekarzach, pielęgniarkach i położnych.

Kredyty dla budżetówki – podejście banków

Banki zwracają uwagę na kilka rzeczy, zanim zdecydują się udzielić kredytu gotówkowego. Patrzą więc na: stanowisko pracy klienta oraz staż pracy; jego zachowanie wobec spłaty wierzytelności, które ciążyły na nim w przeszłości oraz zobowiązania, które aktualnie spłaca, o ile takie istnieją; to czy klient ma rodzinę, którą musi utrzymywać; to czy klient jest w związku małżeńskim czy jest samotny oraz w jakim jest wieku. Może być również tak, że bank będzie zainteresowany wykształceniem klienta. Jak widać, jest tu dużo czynników, które mogą przesądzić o decyzji. Niektóre z uwarunkowań mogą wydawać się utrudnieniem dla wielu konsumentów. Jednakże zatrudnieni w budżetówce mają łatwiej. Dlaczego?

Przede wszystkim w oczach banków ci, którzy pracują w sektorze finansów publicznych mają bardziej stabilną pracę, a ryzyko zaistnienia nagłego bezrobocia jest niskie. Część zawodów cieszy się tak zwanym zaufaniem społecznym. Są to na przykład nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, czy służby mundurowe. Dla banków to też ma pewne znaczenie. Taki kredytobiorca może sprawiać wrażenie osoby na tyle uczciwej, że spłaci wszystkie raty w terminie. Oczywiście, trzeba pamiętać, że zarobki w budżetówce są różne. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego nauczyciel kontraktowy zarabia 2487 zł brutto, natomiast, jak podaje Portal Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarka ze wszystkimi dodatkami i z uwzględnieniem dyżuru medycznego, otrzymuje wynagrodzenie równe 6574 zł brutto. (sześciu tysiącom pięciuset siedemdziesięciu czterem złotym brutto)

Na jakie specjalne warunki mogą liczyć przedstawiciele budżetówki przy zawieraniu umowy o kredyt? Banki nie będą wymagały przedstawienia tylu dokumentów, co w przypadku klientów zatrudnionych gdzie indziej. Marża oraz prowizja mogą być niższe. Czas spłaty kredytu może być dłuższy, a jego kwota wyższa. Oczywiście, oferty różnią się od siebie w zależności od banku oraz od tego, czy dotyczą kredytu gotówkowego czy hipotecznego, ale co do zasady, przynajmniej pewna część pracowników budżetówki może liczyć na preferencyjne warunki.

Kredyt gotówkowy - kwota: 70 000 zł, okres: 84 mies
Banki
Kwota kredytu: 70 000 zł
Ilość rat kredytu: 84 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 100 679,88 zł 1 198,57 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 105 345,24 zł 1 254,11 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 106 076,04 zł 1 262,81 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,50 % 5,00 % 108 954,72 zł 1 297,08 zł
Santander Bank Polska kredyt gotówkowy - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,80 % 6,99 % 112 675,08 zł 1 341,37 zł

Przykład kredytu dla służb mundurowych i nauczycieli

Omówmy teraz przykład kredytu dla poszczególnych służb mundurowych. Żołnierz Wojska Polskiego, który chce wziąć kredyt hipoteczny może liczyć na stosunkowo niskie koszty kredytu oraz na wyższą sumę, którą chce pożyczyć. Wojskowi, z racji wykonywanego zawodu otrzymują specjalną dotację na mieszkanie, tak zwane świadczenie mieszkaniowe, w wysokości od 360-ciu do 900 złotych. Te pieniądze mogą być znaczną ulgą w spłacaniu kredytu, mogą też stanowić część wkładu własnego, który może być niższy niż standardowy. Prowizja, pobierana przez bank również może być niższa. Oczywiście, tutaj konieczne będzie sprawdzenie historii kredytowej oraz zbadanie zdolności kredytowej, jak w przypadku każdego innego klienta.   

Natomiast w przypadku kredytu gotówkowego wojskowi mogą uzyskać „z marszu” nawet do 200 000 złotych, okazując jedynie legitymację służbową oraz rozkaz personalny, który świadczy o przyjęciu do służby. Wysokość dochodów klienta nie będzie tu weryfikowana ponieważ będzie przyjmowana na bazie danych publikowanych przez ministerstwo i określających wysokość zarobków.

W przypadku kredytu hipotecznego dla policjantów sytuacja wygląda bardzo podobnie. Policjant również może liczyć na niższe koszty, wyższe kwoty kredytu, na niższą prowizję, czy mniejszy wkład własny. Jednak w odróżnieniu od żołnierzy, policjanci oraz pozostałe służby mundurowe nie otrzymują świadczenia mieszkaniowego.

Wymogi dla policjantów przy kredycie gotówkowy są podobne jak w przypadku żołnierzy. Policjant musi jedynie zabrać ze sobą legitymację służbową i rozkaz personalny. Nie musi przygotowywać zestawienia dochodów.

Na zakończenie pokażmy jeszcze przykład kredytu gotówkowego dla nauczycieli. Ta grupa zawodowa, kwalifikująca się do sektora budżetowego również może uzyskać preferencyjne warunki cenowe pod kątem oprocentowania i prowizji. Ponadto dotyczy ich także uproszczona procedura dokumentowania dochodu. Wystarczy przedstawienie dokumentu potwierdzającego aktualnie zajmowane stanowisko i na tej podstawie bank dokonuje estymacji dochodu i określa zdolność kredytową.

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że jeden z banków dla przedstawicieli sektora budżetowego stosuje taką zasadę, że nawet jeśli obecne zatrudnienie jest czasowe to przyjmuje metodykę liczenia zdolności, jak dla zatrudnienia bezterminowego.

Tagi: kredyt gotówkowykredyt hipotecznybankbudżet państwa

Zaktualizowano: 15.09.2021

Dodano: 14.08.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top