Kredyty dla wolnych zawodów 2021

Opublikowano: 13 Sie 2021 Urszula Sokół 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kontynuujemy cykl wpisów o wolnych zawodach. Dziś napiszemy o tym, jak dostać kredyt dla wolnych zawodów, omówimy przykładowe produkty finansowe oraz opowiemy o tym, jak kiedyś wyglądała sytuacja na rynku kredytowym, oczywiście w kontekście wolnych zawodów, a jak wygląda teraz.

Kredyty dla wolnych zawodów 2021

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc otrzymać kredyt dla wolnych zawodów?

Przede wszystkim trzeba być przedstawicielem wolnego zawodu, to oczywiste. O tym, jakie to są zawody, pisaliśmy w poprzednim wpisie na blogu. Trzeba też, co oczywiste, wykonywać swój zawód czynnie i na własny rachunek. Dla formalności przypomnijmy jeszcze, że trzeba posiadać ważny dowód osobisty. Jeżeli kandydat spełnia te warunki, musi przygotować pewne dokumenty, w zależności od ofert i od banków.

Najczęściej banki nie wymagają zbyt rozbudowanej dokumentacji. Zdarzają się takie oferty, gdzie wystarczy przedstawić oświadczenie o swoich dochodach albo podstawowe dokumenty dochodowe  ale może też zdarzyć się tak, że bank będzie wymagał przedstawienia dowodu na to, że klient jest przedstawicielem wolnego zawodu.

Przykłady kredytów dla wolnych zawodów

Santander Bank Polska

Zobaczmy na konkretnych przykładach, czego wymagają banki przy udzielaniu kredytów dla wolnych zawodów. Często można spotkać się z tym, że takie kredyty widnieją w ofertach, jako kredyty dla profesjonalistów. Santander Bank Polska oferuje kredyt dla przedsiębiorców będących przedstawicielami wolnego zawodu, którego suma może wynosić od 10-ciu do 500 tysięcy złotych.

Czas spłaty wynosi 12 lat, a raty są malejące. Ważna informacja dla zainteresowanych kredytem w obcych walutach: ten kredyt jest udzielany tylko w polskich złotych. Przy tym kredycie nie trzeba mieć wkładu własnego ani biznesplanu. Nie są również wymagane zaświadczenia z ZUS-u i z Urzędu Skarbowego.

Kredytobiorca może inwestować w rozwój swojej firmy, jak również refinansować swoje zobowiązania. Raty kredytu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Kredyt jest skierowany do: adwokatów, komorników, notariuszy, radców prawnych; architektów; weterynarzy; lekarzy, lekarzy-dentystów; biegłych rewidentów, doradców podatkowych, księgowych.

Nest Bank

A jak wygląda kredyt dla profesjonalistów w Nest Banku? Tutaj maksymalna kwota oscyluje na poziomie 650-ciu tysięcy złotych. Kredytobiorca będzie spłacał raty przez maksimum 8 lat. Raty kredytu są równe. Ta pożyczka jest przeznaczona na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Grupa docelowa jest dość szeroka. Większość wymienionych w ofercie zawodów  pokrywa się z tym, o czym mówią ustawy. Oferta dodatkowo wymienia jeszcze geodetę, protetyka stomatologicznego oraz zarządcę nieruchomości.

Natomiast nie wspomina o agentach ubezpieczeniowych, brokerach, pielęgniarkach, położnych, tłumaczach, inżynierach, nauczycielach, rzecznikach patentowych, maklerach papierów wartościowych, felczerach, rzeczoznawcach i technikach dentystycznych.

Nest Bank wymaga od klientów poświadczeń braku zaległości płatności do ZUS-u i US, posiadania odpowiedniego kodu PKD, dowodu na to, że kredytobiorca reprezentuje wolny zawód, np. ma prawo do wykonywania zawodu oraz wyciągu z księgi przychodów i rozchodów.

Porównanie ofert

Nie odpowiemy na to pytanie, bo dla każdego człowieka wykonującego wolny zawód ważniejsze będzie co innego, każdy będzie miał inne potrzeby i problemy do rozwiązania, co jest uzależnione od różnych specyfik każdego z wolnych zawodów.

Zawsze możecie znaleźć ofertę pasującą specjalnie dla Was, korzystając z pomocy pośrednika finansowego. Możecie też wejść na stronę wnioskomat.com i porównać oferty kredytowe różnych banków. Pomoże Wam to zorientować się na rynku finansowym i pokaże, ile jest ofert, jakie korzyści one przynoszą, jakie wymagania stawiają przed klientem i kto je przedstawia. 

Zmiany na rynku kredytów dla wolnych zawodów

Powiedzmy sobie teraz w kilku zdaniach o tym, jak zmieniła się sytuacja na rynku kredytów dla wolnych zawodów na przestrzeni lat. Jeszcze 10, 15 lat temu, banki chętniej niż dziś udzielały kredytów na preferencyjnych warunkach dla wolnych zawodów. Firma Infor PL S.A. w roku 2010 napisała na swojej stronie internetowej, że wówczas wymagania, co do kredytobiorców rosły. Wcześniej przedstawiciel wolnego zawodu musiał jedynie okazać oświadczenie swoich miesięcznych dochodów. Mógł też oświadczyć dane dotyczące swojego stażu pracy i na tej podstawie bank zakładał określony poziom dochodu. W tamtym czasie, czyli od 2010 roku pojawiła się tendencja do odchodzenia przez banki od uproszczonych kredytów gotówkowych dla osób fizycznych, działających na specjalnych zasadach dla wolnych zawodów.

Poza tym banki zaczęły stosować jednolite metody obliczania zdolności kredytowej, rezygnując ze stosowania wzorów, pasujących do konkretnych rodzajów zawodów.

Kolejne lata w polskiej bankowości to pojawiające się nowe rozwiązania finansowe dla wolnych zawodów, a przede wszystkim tych prowadzących własną działalność gospodarczą. Znaczącą rolę w dystrybucji produktów kredytowych dla wolnych zawodów odegrały nowe instytucje bankowe pojawiające się w tamtym czasie na rynku.

Dziś rynek kredytów dla wolnych zawodów to tylko kilka ofert w kilku bankach. Być może jest to związane z tym, że rynek wolnych zawodów nie jest już tak atrakcyjny jak kiedyś – wielu klientów posiada już wiele produktów kredytowych. Rynek nie jest już tak chłonny jak  to było jeszcze kilka lat temu. Ciągle można jednak spotkać oferty, gdzie przykładowo lekarz lub prawnik otrzyma tańszy kredyt albo będzie mógł przedstawić mniej dokumentów dochodowych niż standardowy przedsiębiorca.

Zaktualizowano: 15.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Kredyty dla wolnych zawodów. Podstawowe pojęcia

Kredyty dla wolnych zawodów. Podstawowe pojęcia

12 Sie 2021Autor: Urszula Sokół

Kredyt dla wolnych zawodów jest hasłem reklamowym wielu banków. Na co mogą liczyć przedstawiciele tej licznej grupy zawodowej odpowiadamy w naszym mini-cyklu kolejnych dwóch wpisów na blogu. Chcemy przedstawić Wam możliwie jak najwięcej istotnych aspektów, związanych z tym produktem finansowym. Dzis(...)

Czytaj więcej
Top