Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to zapewne bardzo zależy Ci na tym, by rozwijać swój biznes. Jedną z najczęstszych inwestycji, na jakie decydują się przedsiębiorcy jest zakup kolejnej nieruchomości. Warto wobec tego zorientować się, czy banki chętnie udzielają zobowiązań właścicielom firm rozliczającym się ryczałtem ewidencjonowanym.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spis treści
Ryczałt i kredyt hipoteczny - czy to w ogóle idzie ze sobą w parze? Oczywiście, że tak, bo o zobowiązanie z zabezpieczeniem hipotecznym mogą się starać nie tylko ci właściciele firm, którzy rozliczają się podatkiem liniowym czy pełną księgowością, ale też ci na ryczałcie ewidencjonowanym. Kiedyś faktycznie był problem z dostępnością tego typu produktów dla tej grupy klientów. Jednak z czasem coraz więcej osób zaczęło przechodzić na ryczałt, zwłaszcza specjaliści oraz przedstawiciele wolnych zawodów, którzy uzyskują pokaźne dochody. Siłą rzeczy zaczęła się więc też zwiększać liczebnie grupa docelowa klientów, którzy zostaliby bez żadnej propozycji. Wobec tego instytucje finansowe zaczęły prowadzić bardziej otwartą politykę wobec tej akurat klienteli. Jakkolwiek uzyskanie kredytu hipotecznego w 2024 roku przez przedsiębiorcę mającego formę opodatkowania na ryczałt może nie być wcale takie proste, jak się z pozoru wydaje.
Tak naprawdę każdy przedsiębiorca będzie miał inną zdolność kredytową na ryczałcie. Instytucje w bardzo różny sposób podchodzą do wyliczania tego parametru. Jest tak dlatego, że w ryczałcie brany jest pod uwagę przychód, a nie to, jaką kwotą pieniędzy będzie finalnie dysponował przedsiębiorca. Dlatego też każdy bank oblicza dochód w nieco inny sposób. W jednym przypadku będzie to 25% przychodu, w innym 50%, a jeszcze gdzie indziej 80%. Jak łatwo się domyślić, im mniejszy procent z przychodu traktowany jest jako realny dochód, tym zdolność kredytowa wnioskodawcy będzie niższa.
WARTO WIEDZIEĆ
Pamiętaj o tym, że przychód zasadniczo różni się od dochodu. Przychód zależy od tego, ile pieniędzy zainkasujesz za sprzedaż towarów lub usług. Z kolei dochód to przychód pomniejszony o wszystkie koszty, związane z działalnością.
Jest to kwestia o tyle problematyczna, że nie do końca wiadomo, w jaki sposób wybrany bank podejdzie do kwestii obliczania Twojej zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można poczynić pewnych szacunków. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę różne warianty - zarówno ten, w którym bank uzna znaczną część przychodów firmy za dochód, jak i ten, gdzie ów procent będzie znacznie niższy. Nie można też zapominać o pewnych założeniach.
Przypuśćmy więc, że będziemy obliczać przychód o różnych wartościach w trzech wariantach, gdzie w pierwszym 25% przychodu to dochód, w drugim 50%, a w trzecim 80%. Zakładamy, że przedsiębiorca rozlicza się ryczałtem, nie posiada aktualnie żadnych zobowiązań, koszty utrzymania gospodarstwa domowego wynoszą go 1000 zł miesięcznie, a kredyt chce zaciągnąć na 20 lat. Klient nie ma też żadnych osób trzecich na utrzymaniu. Wyliczona w ten sposób zdolność kredytowa pokaże nam, jaką maksymalną kwotę kredytu wraz z kosztami przedsiębiorca. Wyniki prezentują się tak jak poniżej:
Oczywiście warunki dla każdego przedsiębiorcy kształtują się indywidualnie. Jeśli interesuje Cię, jaka jest Twoja zdolność, to przy założeniu, że wiesz jaki procent z Twojego przychodu będzie stanowił dochód, możesz skorzystać z naszego bezpłatnego narzędzia online, jakim jest: Kalkulator zdolności kredytowej.
Możemy mówić o kilku bankach, w których dochód z ryczałtu może zostać oszacowany na dość wysoki:
Pamiętaj, że kredyt hipoteczny na ryczałcie będzie dostępny przy zachowaniu odpowiednio długiego stażu na rynku - 12 albo 24 miesiące.
Choć przedsiębiorca na ryczałcie ma spore szanse na finansowanie, to jednak wybór konkretnego produktu może okazać się problematyczny. Dlatego też poniżej prezentujemy oferty banków współpracujących z wnioskomat.com, które z całą pewnością są godne uwagi:
Jeśli zainteresowała Cię któraś z powyższych ofert, to możesz rozpocząć wnioskowanie na naszej stronie.
Wniosek kredytowy można złożyć bardzo prosto, a krok po kroku będzie to wyglądało następująco:
Jako klient będziesz obsługiwany dokładnie wg tych samych procedur co inni wnioskodawcy.
Przedsiębiorca, który ma ryczałt, a kredyt hipoteczny jest mu potrzebny do realizacji planów rozwojowych, musi rozsądnie podjąć decyzję. Zwróć uwagę na parametry, które będą kształtowały koszty kredytu. Popatrz na RRSO, przyjrzyj się oprocentowaniu i prowizji. Pamiętaj też o wysokości wkładu własnego - 20% będzie już wystarczające, natomiast przy niskim wkładzie własnym wynoszącym 10% koniecznie będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jeżeli chcesz porozmawiać na temat ewentualnego kredytu i zorientować się w dostępnych ofertach, to skontaktuj się z naszym doradcą kredytowym. Odpowie na wszystkie Twoje pytania i na pewno pomoże wybrać najkorzystniejszy produkt.
Dodano:
Dobre i skuteczne finansowanie przedsiębiorstwa jest jednym z kluczowych czynników jego sukcesów. Czasami w trakcie prowadzenia firmy przychodzi moment w którym należy rozważyć zewnętrzne finansowanie, czy w to w formie kredytu czy też leasingu. Jedną z form finansowania działalności firmy jest równ(...)
Czytaj więcej