Na co pożyczka pozabankowa? Podstawowe cele

Opublikowano: 25 Lis 2019 Urszula Sokół 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Pożyczkowy

Przedsiębiorca zaciąga zobowiązanie w celach inwestycyjnych. Bierze kredyt lub pożyczkę, aby np. zakupić towar, stworzyć nowe miejsce pracy, zakupić jakąś maszynę dzięki, której zwiększy przychody. Inaczej jest z Klientem indywidualnym, czyli tzw. konsumentem. Jak sama nazwa wskazuje, konsument zaciąga zobowiązanie, aby konsumować. Sprawdźmy zatem, na co pożyczki pozabankowe? Jakie są podstawowe cele finansowania?

na co pożyczka pozabankowa

Kredyt ma cel, pożyczka nie musi

Mówić o finansowaniu często używamy zamiennie pojęć kredyt i pożyczka. Słowa te oznaczają jednak zupełnie inne konstrukcje, które różnią się od siebie. Jedną z różnić jest to, że kredyt ma cel, a pożyczka nie musi go posiadać. Dlatego m.in. wnioskując o kredyt w banku zawsze we wniosku będzie pytanie, o to, na co kredytobiorca planuje przeznaczyć pieniądze. Nie oznacza to, że bank sprawdzi, czy środki zostały wydatkowane zgodnie z celem. To będzie miało miejsce, ale tylko przy kredytach celowych, gdzie przedmiot kredytu będzie stanowił równocześnie jego zabezpieczenie. Przykładem może być kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub kredyt samochodowy na zakup pojazdu. Pożyczka natomiast zgodnie z definicją celu nie musi posiadać. 

Czy pożyczkodawca pyta o cel?

Niezależnie od definicji i postanowień prawnych pożyczkodawca z reguły zada we wniosku pytanie o cel, który planujemy zrealizować za uzyskane środki. Pytanie to będzie miało charakter czysto statystyczny. Instytucje pozabankowe sprawdzają bowiem na co Klienci zaciągają zobowiązania, a wynik tej weryfikacji może ostać ujęty w karci scoringowej. 

Czy mogę otrzymać decyzję odmowną z powodu celu?

Skoro firma pyta o cel, to ma to dla nich jakieś znaczenie. Najczęściej niewielkie, statystyczne. Ale istnieje możliwość, że Klient otrzyma decyzję odmowną jeżeli np. wskaże, że potrzebuje pieniędzy na spłatę obecnych zobowiązań lub na bieżącą konsumpcję. Jeżeli Klient planuje spłacić z pożyczki swoje zobowiązania lub skonsolidować powinien sięgnąć po jeden z produktów, które umożliwiają takie działanie lub są pod nie dedykowane. Jeżeli natomiast w celu zaznacza bieżącą konsumpcję istnieje prawdopodobieństwo, że Klient stracił płynność finansową skoro potrzebuje pieniędzy na życie. To może być niechętnie widziane przez potencjalnego pożyczkodawcę.

jaki cel pożyczki

Na co pożyczka pozabankowa?

Analizując statystyki różnych firm można zauważyć, że Klienci najczęściej potrzebują pieniędzy realizację celów średnioterminowych. Celem średnioterminowych jest np. remont mieszkania lub zakup samochodu. Spora grupa za pieniądze z pożyczki jedzie na wakacje lub wyjeżdża na weekend z rodziną.

Cel a rodzaj produktu

Ostatecznie cel determinuje również rodzaj produktu. Po pożyczki jednoratalne najczęściej sięgają osoby, które zostały zaskoczone przez jakąś sytuację. Przykładem może być zepsuty samochód. Dziś Klient miał awarię, jutro musi naprawić, nie ma pieniędzy ponieważ jest końcówka miesiąca. Zaciąga szybką pożyczkę, którą z założenia spłaci z następnej wypłaty. Za pożyczkę wieloratalną pożyczkobiorcy realizują cele średnio terminowe i planowane. Klient planuje remont mieszkania więc sięga po finansowanie. Pożyczka jednoratalna nie jest uzasadniona ponieważ remont jest większą inwestycją. Klienta zatem nie będzie stać, aby pożyczkę spłacić w jednej racie, ale w 24 -48 już tak. Mamy jeszcze na rynku pozabankowym linię kredytową oraz kartę kredytową. Te produkty z racji swojej konstrukcji często ratują bieżącą płynność finansową. Służą również Klientowi możliwością realizacji bieżących celów konsumpcyjnych za niewielkie kwoty z szybką spłatą. Różnica pomiędzy linią i kartą a chwilówką polega jednak na tym, że z każdego spłaconego kapitału mogę ponownie korzystać do wysokości udzielonego limitu. Z drugiej strony nie jestem też zmuszony do spłaty całości – instytucja dopuszcza spłatę odsetek i niewielkiej części kapitałowej.

Klucz to dopasowanie celu po produkt

Rodzajów produktów jest kilka – najważniejsze jest to, aby sparować je z właściwym cele,. Każdy pożyczkobiorca powinien sobie zatem przed przystąpieniem do wnioskowania zadać pytanie, co chce za pieniądze z pożyczki kupić. Następnie odpowiedzieć sobie na pytanie jak szybko będzie w stanie oddać pożyczone pieniądze i czy zależy mu na tym, aby z pożyczki korzystać w sposób dynamiczny. Dopiero kolejnym krokiem po tej analizie powinno być ‘wejście’ w proces kredytowy. Dobrze dopasowany produkt, w kontekście oczekiwań Klienta, możliwości i ceny to klucz do zadowolenia Klienta. 

Tagi: kredyt hipotecznypożyczka pozabankowakredyt samochodowykredytpożyczka

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 25.11.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt na dowolny cel. Który produkt bankowy będzie najtańszy?

Kredyt na dowolny cel. Który produkt bankowy będzie najtańszy?

23 Wrz 2019Autor: Urszula Sokół

Finansowanie bankowe z założenia jest tańsze niż pozabankowe. Banki przyjmują Klienta o niższym poziomie ryzyka oraz mają niższe koszty pozyskania kapitału. Pieniądze w banku będą natomiast różniły się ceną w zależności od produktu. Im większe ryzyko bowiem dla banku, tym ich cena będzie wyższa. Jak(...)

Czytaj więcej
Czym różni się kredyt od pożyczki? Jakie znaczenie ta różnica ma dla konsumenta

Czym różni się kredyt od pożyczki? Jakie znaczenie ta różnica ma dla konsumenta

07 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Kredyt i pożyczka – pojęcia szeroko znane i często używane. Zdarza się, że wykorzystujemy je zamiennie. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę oznaczają co innego, posiadają różnice i szereg cech, które charakteryzuje każde z nich. Co to za cechy? Jakie są różnice poiędzy kredytem i pożyczką?(...)

Czytaj więcej
Z wnioskomat.com wybierzesz najlepszą pożyczkę pozabankową

Z wnioskomat.com wybierzesz najlepszą pożyczkę pozabankową

02 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Co to znaczy, że dana pożyczka jest najlepsza? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka, ponieważ Każdy Klient ma swoje priorytety, a często ich połączenie i znalezienie tzw. złotego środka może być kluczem do sukcesu. Najlepsza pożyczka to może być najtańsza pożyczka, najlepiej dopasowana pod kątem (...)

Czytaj więcej
Top