Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym.

Opublikowano: 30 Gru 2019 Ewa Ostrowska - Lech 5 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Nie każdy, a raczej nieliczni mają możliwość kupić swój własny kąt za gotówkę. Często kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na spełnienie marzenia o własnym M. Jednak pamiętajmy, że kredyt na mieszkanie to jedna z decyzji wiążących Klienta z Bankiem na długie lata i aby go otrzymać trzeba być wiarygodnym kredytobiorcą.

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego ma za zadanie chronić zarówno kredytobiorcę jak i bank. Jednak to nie tylko ochrona na wypadek utraty pracy, bądź poważnego zachorowania. Rodzajów ubezpieczeń kredytu jest wiele. Do najbardziej popularne ubezpieczeń możemy zaliczyć:

- ubezpieczenie na życie do kredytu

- ubezpieczenie od utraty pracy

- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

- ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa

- ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

- ubezpieczenie pomostowe

- ubezpieczenie na życie do kredytu mieszkaniowego

- ubezpieczenie na życie spłaty kredytu mieszkaniowego

- ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych

- ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości

- ubezpieczenie spłaty kredytu

- ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Ubezpieczenie pomostowe w kredycie hipotecznym.

Tytułowe ubezpieczenie to często pomijany wątek kredytowy. Oczywiste jest to, że bank wypłaca pieniądze przed tym, jak zostanie dokonany wpis do księgi wieczystej. Natomiast faktem jest to, iż to wpis nieruchomości do księgi wieczystej jest zabezpieczeniem kredytu na mieszkanie. Odpis z księgi wieczystej przedstawiamy w Banku po dokonaniu wpisu i uprawomocnieniu przez sąd decyzji w tej sprawie. Od momentu wypłaty środków do tej czynności upływa kilka bądź kilkanaście tygodni. Czas, kiedy kredytobiorca jest w posiadaniu pożyczonych od banku pieniędzy, zakupił i być może zamieszkał już w nabytej nieruchomości – obciążony jest największym ryzykiem dla Banku. Ubezpieczenie to stanowi zatem zabezpieczenie kredytu do momentu wpisu hipoteki w dziale IV księgi wieczystej.  Bank ubezpiecza kredyt w towarzystwie ubezpieczeniowym a koszty przerzuca na klienta. Co ciekawe, w przypadku, gdy kredyt nie jest spłacany i towarzystwo wypłaca odszkodowanie dla banku (za klienta spłaca kredyt) to i tak ma ono prawo do dochodzenia swojej należności od klienta.

ubezpieczenia pomostowe

Ile kosztuje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie polega z reguły na podwyższeniu marży kredytu do momentu dostarczenia do banku odpisu księgi wieczystej z prawomocnie wpisaną hipoteką. Wtedy rata kredytu liczona jest po wyższej cenie. Zazwyczaj koszt podwyższonej marży to 1 – 2 punkty procentowe. Oczywiście możemy znaleźć banki, które są tańsze (ING 0,3 p.p.), oraz znacznie droższe (Alior Bank 2p.p.). Warunki i koszty takiego ubezpieczenia tradycyjnie zapisane są w umowie kredytowej. Do momentu, kiedy kredytobiorca nie dostarczy do banku odpisu księgi wieczystej z wpisaną hipoteką, bank będzie naliczał wyższe oprocentowanie, a kredytobiorca będzie płacił wyższe raty. Mało osób pamięta, że ubezpieczenie, o którym piszemy ma wpływ na wysokość kredytu jaką możemy zaciągnąć.

Jak długo musimy płacić ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie płacimy do momentu  wpisu hipoteki w księdze wieczystej. W przypadku rynku pierwotnego może to być okres nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to od etapu budowy na jakim znajduje się kredytowana inwestycja. Pamiętajmy, że wpis może być dokonany dopiero po zawarciu aktu notarialnego do którego należy doliczyć jeszcze nawet kilka miesięcy! Natomiast, gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym zmiana oprocentowania nastąpi znacznie szybciej, ponieważ księga wieczysta zazwyczaj już istnieje.

Podsumowanie

 

Jest to ubezpieczenie OBOWIĄZKOWE i znajduje się w ofercie każdego banku sprzedającego kredyty hipoteczne.

Pamiętajmy, że każdy bank ma inne warunki dotyczące ubezpieczenia pomostowego.

Ubezpieczenie to zwiększa kosz kredytu hipotecznego, a tym samym płacimy większą ratę.

W momencie wpisu hipoteki do księgi wieczystej ubezpieczenie pomostowe wygasa
i przestajemy je płacić.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Prowizja w kredycie hipotecznym - czy jest zawsze?

Prowizja w kredycie hipotecznym - czy jest zawsze?

16 Gru 2019Autor: Urszula Sokół

W kredycie hipotecznym oprócz oprocentowania będzie wskazanych jeszcze ponad 10 opłat około kredytowych. Prowizja, ubezpieczenie pomostowe, opłata za wycenę nieruchomości to tylko kilka przykładów kosztów, które będziemy musieli ponieść. Dziś przyjrzymy się prowizji. Ile wynosi? Czy bank zawsze ją n(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

Ubezpieczenie na życie w kredycie hipotecznym - czy bank może wymagać?

09 Gru 2019Autor: Urszula Sokół

Kredyt hipoteczny jest produktem długoterminowym, co oznacza, że najczęściej będzie towarzyszył kredytobiorcy przez sporą cześć życia. Instytucja musi uzyskać sporą pewność, że Klient będzie w stanie w tym czasie regulować zobowiązanie terminowo. Z drugiej strony musi się również zabezpieczyć na wyp(...)

Czytaj więcej
Zestawienie kredytów hipotecznych na 320000 zł

Zestawienie kredytów hipotecznych na 320000 zł

03 Gru 2019Autor: Urszula Sokół

Kredyt hipoteczny to często wybór na całe życie. Średni okres, w którym Klienci zaciągają to zobowiązanie przekracza 20 lat. Zaciągnąć zobowiązanie tego typu możemy nawet na 30 lat. Długoterminowość kredytu hipotecznego powoduje, że decyzja o jego zaciągnięciu powinna być przemyślana z każdej strony(...)

Czytaj więcej
Ubezpieczenia w kredytach, czyli spokój i oszczędność czasu

Ubezpieczenia w kredytach, czyli spokój i oszczędność czasu

08 Sie 2019Autor: Urszula Sokół

Temat ubezpieczeń w kredytach dla klientów indywidualnych jest tematem podlegającym wielu zmianom na przestrzeni ostatnich kilku lat. Powodem tych zmian są zarówno zmiany produktowe w instytucjach finansowych, jak i zmiany otoczenia prawnego, w którym te instytucje funkcjonują. Pojawia się kilka pyt(...)

Czytaj więcej
Top