Gdzie szukać kredytu hipotecznego? Znajdź kredyt pod zastaw nieruchomości na miarę twoich potrzeb

Opublikowano: 05 Kwi 2021 Aleksandra Jakubowska 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważne przedsięwzięcie, z którym będziemy się zmagać przez kolejne kilkanaście albo i nawet kilkadziesiąt lat. Poprzez hipotekę łączymy się z bankiem średnio na 25 lat (na taki okres zazwyczaj są udzielane kredyty) i przez ten czas musimy spłacać swoje zadłużenie. Jak znaleźć kredyt hipoteczny, aby był on najbardziej odpowiedni do naszych wymagań?

Gdzie szukać kredytu hipotecznego? Znajdź kredyt pod zastaw nieruchomości na miarę twoich potrzeb

Kredyt hipoteczny – w jakich przypadkach mogę go wziąć?

Kredyt hipoteczny to długookresowy kredyt udzielany przez bank, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na prawie własności nieruchomości. Mówiąc prostymi słowami: bank daje nam pieniądze, a Klient ręczy za oddanie długu swoim mieszkaniem, domem. Jeśli Klient przestaje spłacać, wówczas bank może przejąć jego własność, jeśli Klient nie będzie wykazywał żadnej woli zapłaty.

Kredyt hipoteczny przeważnie udzielany jest na zakup mieszkania lub budowę domu. Wśród innych celów finansowania możemy wymienić:

 • zakup działki budowlanej,
 • nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego,
 • adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na mieszkalne,
 • wykończenie nieruchomości,
 • remont, modernizację, wykończenie domu, mieszkania,
 • spłatę kredytów udzielonych na powyższe cele w innych bankach. 

Jeśli chcemy uzyskać jedynie większą ilość gotówki, pod zastaw domu, mieszkania  i przeznaczyć ją na dowolny cel inny niż wyżej wymieniony, wówczas mówimy o pożyczce hipotecznej. Z reguły jest ona trochę droższa od kredytu hipotecznego, ale środki możemy wydać na cokolwiek zechcemy.

Gdzie udać się po kredyt hipoteczny?

Mamy kilka dróg, z których możemy skorzystać szukając odpowiedniego dla nas kredytu hipotecznego:

 1. Internet. Bogate źródło informacji. Przeszukując różne strony internetowe odnajdziemy mnóstwo rankingów, kalkulatorów odnośnie ofert hipotecznych. Znajdziemy opinie, fora specjalizujące się w temacie, kontakty do agentów. Dobre źródło wiedzy na początek. Wstępnie będziemy mogli porównać oferty, koszty, warunki. Celowo użyłam słowa „wstępnie”, ponieważ są to tylko rankingi. Szczegóły oferty możemy poznać tak naprawdę po złożeniu wniosku. Niemniej jednak można się posiłkować tą wiedzą na przykład szukając promocji kredytowych.
 2. Doradcy, biura i agencje finansowe. Bardzo wielkim plusem, udając się do tych przedstawicieli jest fakt, że są to specjaliści w swoich dziedzinach. Mają wiedzę na temat możliwości finansowania w różnych bankach. Pozwala na w miarę szybką analizę oraz dopasowanie oferty, która najlepiej pasuje do sytuacji finansowej Klienta.
 3. Banki. Można udać się również bezpośrednio do Banków, ale wówczas poznamy tylko jedną możliwość finansowania. Można odwiedzić 2-3 banki w wówczas porównując oferty samodzielnie wybrać najodpowiedniejszą.

Pamiętajmy, że zawsze możemy negocjować warunki kredytu hipotecznego, oczywiście w ramach przyjętej polityki danej instytucji. Warto pytać o promocje, produkty powiązane. Często na przykład dobierając do kredytu hipotecznego na przykład kartę kredytową lub po prostu otwierając rachunek możemy zyskać na mniejszej prowizji, marży.

Jaką maksymalną kwotę mogę uzyskać w ramach kredytu hipotecznego?

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to zgodnie z wymogami, klient powinien posiadać swój wkład własny. Waha się on w zależności od danej oferty bankowej. Uzależnione to jest od polityki danego banku, rodzaju zatrudnienia czy też waluty w której uzyskujemy dochód. Każdorazowo Bank na podstawie naszych danych scoringowych, danych źródła dochodu wyliczy maksymalną kwotę, o którą możemy się ubiegać. Może wydarzyć się taka sytuacja, że pomimo wniesienia wystarczającego wkładu własnego, bank odmówi finansowania, ponieważ nasze zarobki są na przykład zbyt niskie lub zbyt niestabilne, co może wiązać się z ryzykiem niespłacenia rat w terminie.

Kredyt hipoteczny - kwota: 550 000 zł, okres: 30 lat
Banki
Kwota kredytu: 550 000 zł
Ilość rat kredytu: 30 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 1 260 622,80 zł 3 501,73 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,19 % 1,99 % 1 438 362,00 zł 3 995,45 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,65 % 1,90 % 1 629 234,00 zł 4 525,65 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 1 634 641,20 zł 4 540,67 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,14 % 2,00 % 1 693 771,20 zł 4 704,92 zł

Jakie wstępnie przygotować dokumenty przy składaniu wniosku o hipotekę?

Przy składaniu wniosku mogą się przydać następujące dokumenty:

 1. Dokumenty potwierdzające tożsamość np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy.
 2. Dokumenty dochodowe – w zależności od źródła dochodów np. przy umowie o pracę mogą to być wyciągi za ostatnie 6 miesięcy, zaświadczenie z pracy.
 3. Dokumenty dotyczące nieruchomości – w zależności od celu dotyczące nabywanej nieruchomości lub budowanego domu

Przed wizytą u doradcy, banku zawsze najlepiej wcześniej przedzwonić i ustalić jakie konkretnie dokumenty należy przynieść. Jeśli będziemy dobrze przygotowani, wówczas czas trwania całej procedury kredytowej będzie krótszy.

Tagi: hipoteka

Zaktualizowano: 14.09.2021

Dodano: 05.04.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top