Kredyt dla zadłużonych - czy jest możliwy?

Opublikowano: 09 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Borykając się z licznymi problemami finansowymi możemy wejść na taki stopień determinacji dla pozyskania środków finansowych, że będziemy ciągle się zadłużać. Nie trudno domyślić się, że jest to bardzo prosty sposób, by wpaść w nie lada kłopoty. Wówczas możemy szukać ratunku w produktach finansowych, jednakże będziemy mieli niską zdolność kredytową. Na szczęście na rynku funkcjonuje taki kredyt gotówkowy z banku oraz takie pożyczki pozabankowe, które mogą wyciągnąć nas z pętli zadłużenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie znaczenie ma kwota, na którą opiewa dług,
  • co wpływa na decyzję banku o przyznaniu konsolidacji,
  • czy konsolidacja faktycznie pomaga dłużnikom,
  • czy pożyczka pozabankowa pomoże wyjść z długów,
  • gdzie szukać pomocy, kiedy zadłużenie jest już spore.
kredyt dla zadłużonych

Wartość mojego zadłużenia – jakie ma znaczenie?

Słowo zadłużony jest obiektywną oceną strony, która te rozważania prowadzi. Dla jednych zadłużeniem może być jeden kredyt, który będą musieli uzyskać ponieważ wiedzą, że nie są w stanie odłożyć takiej sumy środków, a dla innych będzie to kolejne zobowiązanie na już długiej liście. Można przecież spłacać kredyt hipoteczny, a w międzyczasie zaciągnąć kolejne kredyty gotówkowe czy pozabankowe pożyczki ratalne. Gdzie zaczyna się granica od której możemy powiedzieć, że potrzebujemy kredytu dla zadłużonych?

W przypadku ubiegania się o kredyt w banku instytucja weźmie pod uwagę stosunek naszych miesiącach zobowiązań do wartości osiąganego przez nas dochodu, zgodnie z wytycznymi Rekomendacji T Komisji Nadzoru Finansowego. Akceptowany poziom to 50%, a w niektórych zdefiniowanych przez Komisję przypadkach może być większy (do 65%). Przy określaniu wartości zadłużenia należy również zwrócić uwagę na kwestię wartości zaangażowania w danym banku. Instytucje najczęściej wyznaczają jeden odgórny poziom wartości niezabezpieczonych kredytów powyżej której nie uzyskamy już kolejnego kredytu.

Jakość mojego zadłużenia – jak wpłynie na kolejny kredyt?

Oprócz kwestii wartości zobowiązań, które posiadamy liczy się również jakość ich obsługi. Nie należy dopuścić do sytuacji w której pojawiają się opóźnienia w płatnościach rat, czy minimalnych kwot do spłaty produktów odnawialnych takich jak np. karta kredytowa. O ile w sytuacji posiadania wysokiej wartości zadłużenia doradca finansowy będzie w stanie znaleźć rozwiązanie to w przypadku opóźniających się płatności kredyt dla zadłużonych nie będzie możliwy do uzyskania.

Terminowość i rzetelność w spłacie zobowiązań są podstawowymi wytycznymi dla podjęcia wstępnej decyzji kredytowej po stronie banku. Informacje na temat tego, czy klient był terminowy i rzetelny kredytodawca pozyska z raportu, które posiada Biuro Informacji Kredytowej.

Jednym ze sposobów wyjścia z długów może być konsolidacja zobowiązań. Mówiąc krótko, zaciągamy nowy kredyt, którym spłacamy posiadane zobowiązania. Konsolidacja pozwala zoptymalizować ratę i okres, tak, abyśmy byli w stanie regulować raty bieżących kredytów.

Konsolidacja jako sposób na wyjście z długów.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku powiększającego się zadłużenia jest połączenie ich w jedno przy zastosowaniu kredytu konsolidacyjnego. W przypadku skorzystania z tej formy kredytu dla zadłużonych osób jest łatwy sposób na zmniejszenie wartości miesięcznej raty oraz ilości regulowanych zobowiązań. Dzięki płatności jednej raty w miesiącu zamiast kilku poprawiamy swoją kondycję finansową zarówno pod kątem wartości raty oraz jakości regulowanego zadłużenia. Obecnie każdy bank proponuje w swojej ofercie oprócz kredytów gotówkowych na dowolny cel również rozwiązanie łączenia zobowiązań w jedno za pomocą konsolidacji.

Odzyskaj płynność dzięki koonsolidacji zobowiązań. Czym jest płynność finansowa? Na czym polega konsolidacja?

kredyt dla zadłużonych co zrobić

Jakie wsparcie wybrać przy wnioskowaniu o kredyt? Współkredytobiorca czy dodatkowe źródło dochodu?

Oprócz profesjonalnego wsparcia, jakim jest osoba doradcy finansowego, który wybierze dla nas najlepsze spośród dostępnych ofert warto wiedzieć co jeśli okaże się, że nasze zadłużenie jest zbyt wysokie i nie możemy samodzielnie wnioskować o kredyt. Płacimy nasze zobowiązania regularnie, ale jest już ich zbyt wiele, aby wystarczyła tylko nasza zdolność kredytowa.

W przypadku wniosków z odmową z powodu braku zdolności kredytowej banki rekomendują wnioskowanie o kredyt z kolejną osobą tzw. współkredytobiorcą. Dołączenie kolejnej osoby do kredytu, oczywiście spełniającej wymagania banku pod kątem źródła dochodu i jakości regulowania swoich zobowiązań, pozwala na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Ważne, aby ta osoba nie była również zbytnio zadłużona. Natomiast jeśli nie możemy skorzystać z osoby współkredytobiorcy należy zastanowić się, czy posiadamy może kolejne źródło dochodu, które możemy dołączyć do wniosku kredytowego zwiększając tym samym naszą zdolność kredytową.

Źródła dochodu takie, jak umowa zlecenie czy prowadzone gospodarstwo rolne  również mogą w istotny sposób wpłynąć jako czynnik pozywający na uzyskanie kredytu dla zadłużonych. Popularny coraz bardziej wynajem już posiadanych nieruchomości również jest dodatkowym dochodem akceptowanym przez banki.

Kredyt z komornikiem w tle

Dlateczego bank odmawia kredytu?

Kredyt dla zadłużonych, a bank

Kredyt dla zadłużonych może być również kredytem bankowym. Warto pamiętać, aby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny nie w momencie krytycznym, ale reagować wcześniej niż zadłużenie przekroczy akceptowane przez instytucje finansujące progi.

Nieterminowo spłacam kredyt. Czy mam szanse na kolejny?

Pożyczka pozabankowa dla zadłużonych

W przypadku bardzo niskiej zdolności kredytowej, niepozwalającej nam na zaciągnięcie kredytu gotówkowego z banku warto sięgnąć po pożyczkę pozabankową dla zadłużonych. Pożyczki te mogą być udzielone przy minimum formalności i dostępne nawet dla klientów, którzy posiadają negatywne wpisy w bazach dłużników. Firmy pożyczkowe stosują uproszczone procedury i dodatkowe środki mogą zasilić nasze konto bankowe nawet w ciągu 15 minut od wydania pozytywnej decyzji kredytowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla zadłużonych?

Zarówno w przypadku bankowych kredytów konsolidacyjnych, jak i pożyczek pozabankowych dla zadłużonych zawsze warto zwracać uwagę na podstawowe parametry produktu. Zobacz jak wygląda Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, ile wyniesie całkowity koszt kredytu, jak duża będzie nowa rata do spłaty, na jaki okres udzielone zostanie zobowiązanie, itp. Pamiętaj, że konsolidacja może pozwolić Ci wyjść z długów, ale musisz też mieć pewność, że będziesz w stanie uregulować nowe raty w terminie.

Dodano: 14.10.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jaki kredyt dla zadłużonych firm?

Jaki kredyt dla zadłużonych firm?

19 Gru 2020Autor: Dagmara Konik

Kredyty dla zadłużonych firm nie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe trzeba podjąć działania, aby zapobiec dalszemu popadaniu w długi. Warto przemyśleć sprawę skorzystania z kredytu dla działalności na poprawę płynności. Może to być rozwiązan(...)

Czytaj więcej
Pętla zadłużenia. Czym jest pętla zadłużenia i jakie są jej konsekwencje?

Pętla zadłużenia. Czym jest pętla zadłużenia i jakie są jej konsekwencje?

30 Marzec 2020Autor: Agata Dymara

Bardzo wielu konsumentów w Polsce zadaje sobie pytanie, czy będzie w stanie dokonać spłaty zadłużenia przy groźbie utraty pracy lub mniejszego wynagrodzenia. Obawiają się oni również pętli zadłużenia. Jedną z przyczyn kumulacji zobowiązań na przestrzeni ostatnich lat jest rosnący dobrobyt. Prze(...)

Czytaj więcej
Top