Kto udzieli kredytu na wykończenie mieszkania?

Opublikowano: 24 Marzec 2024 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Kredyt na wykończenie mieszkania pozwala postawić kropkę nad "i" w realizacji swojego marzenia o posiadaniu własnych czterech ścian. Jest to zaspokojenie podstawowej potrzeby, bo przecież chyba nikt nie chciałby mieszkać w pustych pokojach bez mebli, korzystać z łazienki, w której nie ma pralki, czy siedzieć w kuchni nie zaopatrzonej w kuchenkę i lodówkę. A poza tym białe, niepomalowane ściany z całą pewnością nie robią atmosfery przyjaznej mieszkaniu. Na szczęście można ratować się zobowiązaniem, które sprawi, że Twoja nieruchomość będzie wyglądała jak apartament z profesjonalnego katalogu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakie koszty trzeba się przygotować, chcąc wykończyć mieszkanie,
  • który bank udzieli finansowania,
  • czy lepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny czy gotówkowy.
wykończenie mieszkania

Jak drogie jest wykończenie mieszkania?

Kiedy pojawia się potrzeba wykończenia mieszkania, a klient nie uwzględnił tych kosztów przy zaciąganiu kredyt na zakup lokalu, to wówczas może się okazać, że potrzebna kwota jest wręcz ogromna. Jeśli remont miałby objąć całe mieszkanie, to wartość takiego przedsięwzięcia często może być niewiele niższa niż wartość wkładu własnego, uiszczonego wcześniej przez klienta. Z kolei drobny remoncik małego pokoju może już zamknąć się w obrębie 5000 zł. Niestety, zła wiadomość jest taka, że w 2024 roku koszty remontu są najwyższe od wiele lat i wszystko wskazuje na to, że będą one rosły.  

Wykończenie mieszkania na rynku pierwotnym, a na rynku wtórnym - ile pieniędzy potrzeba?

Kredyt na wykończenie domu lub mieszkania będzie opiewał na różne kwoty również ze względu na to, czy remontowana nieruchomość została pozyskana z rynku pierwotnego czy wtórnego. Nie od dziś wiadomo, że lokale z rynku wtórnego mogą być w bardzo różnym stanie. Jeżeli ten stan będzie bardzo dobry, a nowy właściciel uzna, że nie ma póki co potrzeby nic zmieniać, to wówczas koszty będą zerowe. W innym przypadku jakaś część mieszkania z rynku wtórnego może wymagać remontu, a pozostała część będzie jak najbardziej do użytkowania od razu. Istnieją też mieszkania stare bądź zaniedbane, gdzie wymagany jest remont generalny, co może Cię kosztować co najmniej 60 000 zł. A jak to jest w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego? 

Czy mieszkanie z rynku pierwotnego może być już wykończone?

Bardzo często klienci nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego otrzymują je w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że lokal nie został w żaden sposób wykończony czy wyremontowany i nabywca musi już we własnym zakresie zorganizować stosowne prace. Jednakże niekiedy można kupić od dewelopera mieszkanie "pod klucz". Jak sama nazwa wskazuje mieszkanie jest gotowe od razu do mieszkania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt takiej nieruchomości będzie o wiele wyższy, niż mieszkania w stanie deweloperskim, a więc będzie trzeba dodać tę sumę do łącznej kwoty kredytu, który ma być zaciągnięty zakup nieruchomość. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania "pod klucz"?

To, jaki będzie dodatkowy koszt mieszkania zależy w dużej mierze od powierzchni nieruchomości, ale też od zakresu wykonanych prac. Przedsięwzięcie można realizować w wielu różnych wariantach - od skromnego do luksusowego. W związku z tym za 1 m2 będzie trzeba zapłacić od ponad 1000 zł do ponad 2000 zł. Uśredniając warunki rynkowe dodatkowy koszt mieszkania "pod klucz" w zależności od powierzchni byłby następujący:

  • 32 m2 - od  35 000 do 75 000 zł,
  • 50 m2 - od 55 000 do 115 000 zł,
  • 75 m2 - od 85 000 do 170 000 zł,
  • 100 m2 - od 115 000 do 230 000 zł.

O powyższych kosztach należy pomyśleć jeszcze przed kupnem  nieruchomości. Trzeba bowiem wliczyć te koszty do potrzebnej kwoty z kredytu. Przykładowo, jeśli chcesz kupić mieszkanie o pow. 50 m2 za 650 000 zł, to wówczas dolicz do tego dodatkowe 100 000 zł, jeśli planujesz wykończenie "na wypasie". 

Kto udzieli kredytu gotówkowego na wykończenie mieszkania?

Kredyt gotówkowy to taki rodzaj zobowiązania, że można je przeznaczyć na dowolny cel. Takim celem może być właśnie wykończenie nieruchomości, ale jako klient nie musisz się tłumaczyć kredytodawcy, co chcesz sfinansować pieniędzmi z kredytu. Na stronie wnioskomat.com możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy na remont mieszkania, korzystając z jednej z poniższych ofert:

Jeśli któraś z ofert, dostępnych na naszej stronie spotkała się z Twoim zainteresowaniem, to możesz od razu złożyć wniosek o kredyt gotówkowy na drodze online. 

Czy dostępny jest kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania?

Tak, na stronie wnioskomat.com masz także możliwość pozyskania kredytu hipotecznego z przeznaczeniem środków na wykończenie nieruchomości. Oto polecane przez nas oferty:

Jeśli masz pytania odnośnie do proponowanych produktów finansowych, to zawsze możesz zapytać o to naszego doradcę kredytowego. 

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny na remont mieszkania? Co wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli Twój remont mieści się jeszcze w miarę rozsądnych granicach cenowych, czyli dobija do pułapu, powiedzmy 50 000 - 60 000 zł, to w takim przypadku warto zdecydować się na kredyt gotówkowy. Niższa kwota, dowolność celu finansowego i brak dodatkowych zabezpieczeń to udogodnienia, które nie będą zawracać Twojej głowy. Dzięki temu skupisz się w 100% na remoncie, a potem będziesz wygodnie spłacać raty.

Zdarza się jednak, że niekiedy generalne remonty - zwłaszcza dużych powierzchniowo nieruchomości - są bardzo drogie, pochłaniając nawet ponad 100 000 zł. Kredyty gotówkowe w takiej kwocie są już znacznie trudniej dostępne, a klientowi może zabraknąć zdolności kredytowej. Jednakże wówczas można starać się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania. Dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu nie tylko będziesz mieć większą szansę na finansowanie, ale też koszty zobowiązania będą niższe. 

Dodano: 24.03.2024

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top