Rozliczenie kredytu hipotecznego w praktyce

Opublikowano: 17 Wrz 2019 Urszula Sokół 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Ustawa o kredycie hipotecznym definiuje cele, na które konsument może kredyt zaciągnąć. Wymienia listę trzech: zakup nieruchomości, budowę nieruchomości lub remont nieruchomości. Oczywiście cele mogą iść ze sobą w parze, czyli mogę zaciągnąć zobowiązanie np. na zakup i remont. Kluczem w przypadku kredytu hipotecznego będzie jego rozliczenie. Bank bowiem, będzie chciał uzyskać 100% pewność, że środki z kredytu zostały wydane zgodnie z celem. Jak to wygląda w praktyce? Jak wygląda rozliczenie kredytu hipotecznego?

Rozliczenie kredytu hipotecznego w praktyce

Rozdział 1 Art.3 pkt. 1 Ustawy o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku

Przez umowę o kredyt hipoteczny rozumie się umowę, w ramach której kredytodawca udziela konsumentowi kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia kredytu zabezpieczonego hipoteką lub innym prawem związanym z nieruchomością mieszkalną lub przeznaczonego na sfinansowanie niezwiązanego z działalnością gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego nabycia lub utrzymania: 1) prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 6 i 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290, 961, 1165, 1250 i 2255); 2) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu; 3) prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części; 4) udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej.

 

Finalizacja umowy w kredycie

Kredyt hipoteczny może zostać przeznaczony na konkretną nieruchomość. Bank zatem w procesie wydawania decyzji sprawdzi nie tylko naszą zdolność, ale zweryfikuje również nieruchomość, którą planujemy kupić. W zależności od tego, czy środki będą na zakup, remont czy budowę nieruchomości różnie będzie wyglądał harmonogram uruchomienia kredytu.

remont domu rozliczenie kredytu

Rozliczenie kredytu hipotecznego na zakup

W przypadku posiłkowania się kredytem jedynie do zakupu nieruchomości sprawa wypłaty jest najmniej skomplikowana. Bank uruchomi bowiem środki na konto sprzedającego mieszkanie lub dom. Może to nastąpić przed aktem notarialnym przenoszącym własność lub po akcie. Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy kupującym, sprzedającym i bankiem. Niezależnie, zawsze bank uruchomi środki po przelaniu przez kredytobiorcę ustalonego wkładu własnego na rzecz sprzedającego nieruchomość. Załóżmy przykładowo, że kupuję mieszkanie za kwotę 300 000 PLN. Posiadam 10% wkładu własnego, czyli 30 000 PLN. Biorę 270 000 PLN kredytu. Przed przelaniem kwoty 270 000 PLN na konto sprzedającego mieszkanie bank poprosi mnie wcześniej o przelanie 30 000 PLN. Z potwierdzeniem przelewu udam się do banku i dopiero wtedy nastąpi uruchomienie pozostałej kwoty.

Kredyt na budowę

W przypadku budowy nieruchomości najczęściej domu jednorodzinnego zostanę przez bank poproszony o przygotowanie harmonogramu budowy. Będę musiał w nim ująć wszystkie etapy budowy, od fundamentów po dach, wykończenie wnętrz, ogrodzenie, ogród itd. Po zaakceptowaniu kosztorysu i podpisaniu umowy bank będzie mi wypłacał kredyt w transzach i rozliczał każdą z nich. Przykładowo zatem w pierwszej transzy bank może mi wypłacić kwotę potrzebną na zrobienie fundamentów i ścian. Jak sfinalizuję ten etap, to muszę to zgłosić do banku, bank przyśle na miejsce inspektora, a ten sprawdzi, czy są fundamenty i dach. Jak wyda pozytywną opinię to wtedy bank uruchomi kolejne pieniądze.

Kredyt hipoteczny - kwota: 750 000 zł, okres: 30 lat
Banki
Kwota kredytu: 750 000 zł
Ilość rat kredytu: 30 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 2 229 055,20 zł 6 191,82 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,14 % 2,00 % 2 309 688,00 zł 6 415,80 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 9,83 % 10,29 % 0,00 % 2 335 597,20 zł 6 487,77 zł Złóż wniosek
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny 9,88 % 10,58 % 1,90 % 2 390 101,20 zł 6 639,17 zł Złóż wniosek

Cena a ryzyko - kto dostanie najtańszy kredyt?

Rozliczenie transzy kredytu w praktyce

Wizyta rzeczoznawcy oczywiście kosztuje. Muszę zatem pamiętać, że każde rozliczenie transzy kredytu hipotecznego będzie wiązało się z dodatkową opłatą. Rozliczenie transzy kredytu mieszkaniowego to również czas, którego podczas budowy lub remontu zawsze mamy ograniczoną ilość. Zanim przyjedzie rzeczoznawca, dokona inspekcji, prześle dokumenty do banku, a bank uruchomi kolejne pieniądze na pewno minie kilka dni. Przygotujemy się zatem do rozliczenia transzy z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak praktyka wygląda w różnych bankach? Rozliczenie transzy kredytu mieszkaniowego w ING jest przykładowo niezwykle proste. Wystarczy zgłosić potrzebę inspekcji naszemu doradcy. Podobnie sprawa wygląda w PKO BP. Rozliczenie kredytu hipotecznego w PKO BP można tak naprawdę dokonać jednym mailem. 

Ile kosztuje rozliczenie transzy kredytu?

Kredyt na zakup i budowę

Oczywiście, mogę również wnioskować o kredyt na zakup i budowę nieruchomości. W takiej sytuacji konstrukcja harmonogramu wypłaty będzie połączeniem dwóch sytuacji opisanych powyżej. Bank poprosi, abym przygotował harmonogram remontu nieruchomości, którą kupuję. Następnie po podpisaniu umowy będzie wymagał, aby wpłacił wkład własny na konto sprzedającego. W kolejnym kroku dopłaci brakującą kwotę do zakupu nieruchomości, a następnie będzie w transzach uruchamiał środki na remont. Załóżmy przykładowo, że kupuję dom szeregowy. Dom kosztuje 450 000 PLN i jest w stanie deweloperskim. Aby się do niego wprowadzić muszę zainwestować jeszcze dodatkowe 150 000 PLN w malowanie, podłogi, łazienki, kuchnię, zrobienie podjazdu i płotu. Całość będzie mnie kosztowała 600 000 PLN. Posiadam 100 000 PLN wkładu własnego, resztę kredytuję. Wkład własny wpłacam o sprzedającego nieruchomość. Bank dopłaca brakujące 350 000 PLN do zakupu nieruchomości.

Dokonujemy transakcji. Dochodzi do remontu. Zgodnie z kosztorysem najpierw robię ściany, schody i podłogi. Bank przelewa mi na konto kwotę wskazaną jako niezbędną do zakończenia tego etapu. Po realizacji wymienionych prac zgłaszam potrzebę wykonania inspekcji. Inspektor weryfikuje, czy działam zgodnie z harmonogramem. Jeśli tak, bank przelewa mi kwotę niezbędną do zrealizowania kolejnego etapu.  

Spłatę kredytu hipotecznego można ubezpieczyć. Czy ma to sens?

Kredyt z ratą stałą, lub malejącą? Który wybrać?

Rozliczenie kredytu hipotecznego po rozwodzie

W kontekście tematu rozliczenia kredytu padają również pytania z zupełnie innego zakresu - jak wygląda rozliczenie kredytu hipotecznego przy podziale majątku? Sprawa niestety nie należy do najprostszych, chyba, że małżonkowie potrafią się dogadać między sobą i przynajmniej jeden z nich posiada zdolność do dalszej spłaty kredytu. W sposób najprostszy można dokonać rozliczenia kredytu hipotecznego przy podziale majątku można poprzez przejęcie własności nieruchomości i spłaty kredytu przez jednego z małżonków. Jeżeli natomiast żaden z nich nie chce przejąć zobowiązania to rozliczenie kredytu hipotecznego przy rozwodzie może się skończyć w sądzie. 

 

Zaktualizowano: 02.09.2021

Dodano: 17.09.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

04 Sty 2023Autor: Urszula Sokół

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, stajemy przed pytaniem do ilu banków złożyć wniosek kredytowy. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku, który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków, ponieważ może się okazać, że bank, w którym mamy konto,(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

Kredyt hipoteczny na remont, a może kredyt gotówkowy? Co wybrać, kiedy planujesz remont domu, mieszkania?

14 Wrz 2022Autor: Urszula Sokół

Kiedy planujemy remont naszego domu, a nie mamy takiej ilości gotówki by wystarczyło na cały remont zastanawiamy się nad skorzystaniem z kredytu. I tu stajemy przed wyborem, jaki ma być to kredyt? Może lepiej skorzystać z kredytu hipotecznego, a może lepiej z kredytu gotówkowego? Co wybrać i z jakie(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

26 Marzec 2021Autor: Urszula Sokół

Kredyt na zakup nieruchomości wielu klientom pozwala spełnić marzenie o wymarzonym lokum. Pozwala nabyć nieruchomość tu i teraz lub po chwili oczekiwania na wydanie decyzji przez bank, bez konieczności czekania na zgromadzenie odpowiednich środków czy ponoszenia kosztów wynajmu nieruchomości. Jest j(...)

Czytaj więcej
Top