Kredyt hipoteczny a dochody ze spółki

Opublikowano: 27 Paź 2022 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Banki w Polsce oferują kredyty nie tylko dla klientów indywidualnych, ale też dla firm. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej w formie spółki często pojawia się potrzeba zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jeśli posiadasz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to wówczas musisz zwrócić uwagę na wszelkie aspekty, jakie będzie poruszał kredytodawca, a także odpowiednio przygotować się pod kątem formalnym do zaciągnięcia zobowiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możesz wziąć kredyt na swoją działalność gospodarczą,
 • jaki rodzaj kredytu możesz zaciągnąć na swoją spółkę,
 • w jaki sposób możliwe jest uzyskanie kredytu na spółkę,
 • jak spełnić wymogi formalne do kredytu,
 • kiedy opłaca się wziąć kredyt na spółkę.
Kredyt hipoteczny a dochody ze spółki

Czy kredyt dla firm to kredyt na mieszkanie?

Grupa bankowych produktów finansowych, którą są kredyty firmowe oferuje także kredyty hipoteczne. Jednakże produkt ten, choć jego nazwa brzmi podobnie, ma przeznaczenie inne niż kredyt mieszkaniowy, zaciągany przez osoby fizyczne. Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, że taki podstawowy kredyt na mieszkanie dla klienta indywidualnego służy temu, byśmy w tak nabytej nieruchomości mogli na co dzień mieszkać i prowadzić życie rodzinne tudzież towarzyskie. W przypadku przedsiębiorstw, zwłaszcza spółek cel zobowiązania będzie zgoła inny.

Kredyt hipoteczny - kwota: 450 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 450 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 809 676,00 zł 3 373,65 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 900 194,40 zł 3 750,81 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 991 936,80 zł 4 133,07 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 993 000,00 zł 4 137,50 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 1 024 677,60 zł 4 269,49 zł

Rodzaje zobowiązań dla firm

Ustaliliśmy już, że nie weźmiemy kredytu hipotecznego dla spółki po to, by móc pozyskać lokum dla realizowania własnych potrzeb mieszkaniowych. Jaki zatem będzie to rodzaj zobowiązania? Oto co może zaoferować bank:

My będziemy najbardziej zainteresowani kredytem hipotecznym dla spółki. Ale które z powyższych zobowiązań to ten produkt? Otóż nabywając nieruchomość ze środków otrzymanych w kredycie hipotecznym będziemy mogli przeznaczyć ją na poczet naszej działalności gospodarczej. Możemy w tym miejscu produkować, świadczyć usługi, przeznaczyć je na magazyn czy biura. W takim sensie nasz kredyt hipoteczny będzie jednocześnie kredytem inwestycyjnym – gdyż przeznaczenie nieruchomości pozyskanej tą drogą ma służyć do pomnożenia zysków naszej spółki.

Kredyt hipoteczny dla spółki z o.o. - o czym trzeba pamiętać?

Kiedy jesteśmy już gotowi, aby zaciągnąć zobowiązanie, musimy pamiętać o kilku podstawowych aspektach. Omówimy je sobie po kolei:

 1. Zgoda udziałowców. W przypadku spółki z o.o., aby zaciągnąć kredyt hipoteczny muszą zgodzić się na to wszyscy wspólnicy albo wszyscy członkowie rady nadzorczej albo wszyscy członkowie zarządu. Zależne jest to również od tego, czy nasza spółka z.o.o. ma powołaną radę nadzorczą.
 2. Dobra zdolność kredytowa. Bank na pewno zechce sprawdzić zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Wyliczenia zdolności kredytowej dla spółki z o.o. bank może dokonać na podstawie zbadania zdolności kredytowej wszystkich udziałowców spółki.
 3. Nienaganna historia kredytowa. Nasza firma nie może posiadać negatywnych wpisów w bazie BIK. W przeciwnym razie bank nie udzieli nam zobowiązania. Aby mieć pozytywną historię kredytową wystarczy zawsze regulować terminowo należności wobec wierzycieli.
 4. Zabezpieczenie kredytu. Najczęstsze formy zabezpieczenia zobowiązania to po prostu hipoteka na nieruchomości, poręczenie od zaufanego podmiotu bądź tzw. zastaw ogólny. Ważne jest, aby zabezpieczenie naszego kredytu było w oczach banku wystarczające.
 5. Brak zaległości do ZUS-u i US. Nasza spółka z o.o. nie może zalegać z płatnościami podatkowymi do Urzędu Skarbowego ani składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie nie otrzymamy kredytu.
 6. Odpowiednio długa działalność na rynku. Bank chce mieć pewność, że udzieli zobowiązania podmiotowi, który utrzyma się na rynku i nie zbankrutuje. Dlatego też niektórzy kredytodawcy wymagają, aby w dzień składania wniosku o kredyt firma działała przez co najmniej 12 miesięcy, a inni wymagają minimum 2 lat działalności na rynku.
 7. Korzystny bilans zysków i strat. Jeżeli w ostatnim okresie straty ponoszone przez naszą spółkę będą spore, to wówczas bank nie będzie skory do udzielenia zobowiązania. Natomiast jeśli wychodzimy przynajmniej na lekki plus, to wówczas istnieje szansa otrzymania kredytu hipotecznego.

Jakie dokumenty należy dostarczyć?

Oprócz wniosku o kredyt hipoteczny dla naszej spółki z o.o. musimy dostarczyć wymaganą dokumentację. Oto, jakich dokumentów może wymagać od nas bank:

 • umowa spółki,
 • status spółki,
 • dokument, zaświadczający, że posiadamy nr NIP lub REGON,
 • rozliczenie roczne – PIT-36, PIT-36 L wraz z PIT/B, wyciąg z KPiR albo PIT-28 jeśli rozliczamy się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • odpis z Krajowego Rejestru Sądowego o zarejestrowaniu działalności gospodarczej,
 • uchwała zarządu spółki zezwalająca na zaciągnięcie kredytu hipotecznego (może też być zgoda).

Jeżeli dostarczymy wszystkie wymagane dokumenty, to nie pozostaje nam nic innego jak czekać. W przypadku wydania przez bank pozytywnej decyzji kredytowej otrzymamy środki niezbędne do zrealizowania naszych celów inwestycyjnych.

A co w przypadku innych spółek?

Co, kiedy mamy spółkę inną niż spółka z o.o? Również możemy wziąć kredyt hipoteczny, ale sytuacja będzie się tu nieco różnić od sytuacji spółki z o.o. Spółka akcyjna zwykle ma bardzo dużą zdolność kredytową, a akcjonariusze nie muszą się martwić o spłatę zobowiązania. Jeśli chodzi o spółkę jawną, to zaciąga ona zobowiązanie na siebie, nie na wspólników, natomiast za dług odpowiadają wspólnicy na zasadzie solidarności. W przypadku spółki cywilnej kredyt mogą zaciągnąć na siebie wspólnicy i odpowiadają za to majątkiem zarówno należącym do ich samych, jak i do spółki.

Wspólnicy spółki komandytowej odpowiadają w różnym stopniu za długi, co może komplikować kwestię ponoszenia odpowiedzialności za kredyt. Jeśli spółka jest komandytowo-akcyjna, to akcjonariusze nie odpowiadają za długi, lecz komplementariusze – już tak. W spółce partnerskiej kredyt może zostać zaciągnięty zarówno na przedsiębiorstwo jak i na partnerów. Za dług odpowiada tutaj spółka z własnego majątku.

Tagi: kredyt hipotecznyhipotekazdolność kredytowa

Dodano: 11.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top