Kredyt inwestycyjny dla klienta indywidualnego – czy to możliwe?

Opublikowano: 13 Cze 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: Kredyty dla firmPoradnik KredytowyPoradnik Kredytów Firmowych

Gdy mówimy o kredycie inwestycyjnym, to najczęściej mamy na myśli takie zobowiązanie, które sfinansuje przedsięwzięcie ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednakże przecież dużo mówi się o inwestowaniu w siebie, samorozwoju, uczeniu się nowych umiejętności, dbaniu o zdrowie, itd. Można by zatem pomyśleć, że kredyt przeznaczony na inwestycje będzie jak najbardziej dostępny dla osoby fizycznej. Tutaj pojawia się pułapka w którą bardzo łatwo można wpaść.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dla kogo przeznaczony jest kredyt inwestycyjny,
 • jaki warunek trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt inwestycyjny z banku,
 • co można sfinansować kredytem inwestycyjnym,
 • jak przygotować się do kredytu inwestycyjnego.
kredyt inwestycyjny dla klienta indywidualnego

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych? Wyjaśniamy nieporozumienie!

W internecie niejednokrotnie natrafiliśmy na artykuły, w których autorzy przekonywali, że kredyt inwestycyjny jest jak najbardziej dostępny dla osób fizycznych. Zadziwiające jest to, że nawet na niektórych poważnych portalach biznesowych – cenionych za merytoryczne blogi o tematyce finansowej – można było natknąć się na podobne nieporozumienie. Otóż trzeba to naprostować i kategorycznie stwierdzić, że tego typu zobowiązanie nie jest dostępne dla osób fizycznych.

Specyfiką kredytu inwestycyjnego jest to, że należy on do grupy kredytów firmowych. Jego celem koniecznie musi być inwestycja. Może to być rodzaj kredytu gotówkowego, jednak ze ściśle określonym celem. Niekiedy dla przedsiębiorców dostępny jest także kredyt hipoteczny dla firm, dzięki któremu – po ustanowieniu zabezpieczenia na nieruchomości, której właścicielem jest firma – można realizować kolejne przedsięwzięcia i rozwijać działalność.

Czy kredyt inwestycyjny to kredyt tylko dla firm?

Kredyt inwestycyjny o którym mówimy rzeczywiście jest przeznaczony tylko dla tych klientów, którzy prowadzą własny biznes. Jeśli nie masz własnej firmy, nie otrzymasz tego produktu z banku. Czy to jednak oznacza, że osoby fizyczne nie mają szans na realizowania osobistych inwestycji, takich jak samorozwój czy choćby aktywność fizyczna? Jest to możliwe, ale takie finansowanie odbywać się będzie w ramach standardowego kredytu gotówkowego na dowolny cel.

Kredyt inwestycyjny nie tylko dla dużych przedsiębiorstw

Zobowiązanie, które będzie przeznaczone na realizację przedsięwzięć w firmie często opiewa na niebagatelne kwoty. Zdarzają się kredyty inwestycyjne na 500 000 – 1 000 000 zł, a niektóre z nich sięgają kilku, a nawet kilkunastu milionów złotych. Nic więc dziwnego, że przy takich sumach wydawać by się mogło, że ten produkt przeznaczony jest tylko dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Nic bardziej mylnego!

Na rynku są dostępne kredyty inwestycyjne na o wiele mniejsze kwoty – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – przeznaczone na małych i mikro przedsiębiorstw. Nie trzeba więc mieć dobrze prosperującej spółki czy ogromnej korporacji aby otrzymać z banku to zobowiązanie. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą to kredyt inwestycyjny jest przeznaczony także dla Ciebie.

Jaki jest cel finansowania kredytu inwestycyjnego?

Przy tego typu zobowiązania bank zawsze będzie chciał wiedzieć, na co klient przeznaczy pieniądze. Jeśli więc planujesz pozyskać kredyt inwestycyjny, to wiedz, że możesz go przeznaczyć na następujące inwestycje:

 • zakup nieruchomości do prowadzenia działalności – może to być pierwsza albo kolejna siedziba firmy, filia, zakład produkcyjny, hala, placówka handlowa, lokal gastronomiczny, gabinet usługowy itd.,
 • nowe technologie – mające na celu zwiększenie efektywności produkcji bądź wzrost jakości usług oferowanych przez firmę,
 • nabycie sprzętu i maszyn – komputery, monitoring, stoły warsztatowe, kasy fiskalne, taśmy produkcyjne, wózki widłowe, sprzęt AGD, maszyny pakujące, dyspensery, itd.,
 • dobra prawne i niematerialne,
 • maszyny transportowe – samochody osobowe, TIR-y, busy i inne,
 • patenty, licencje, know-how, itd.,
 • udziały innego przedsiębiorstwa,
 • papiery wartościowe.

W przypadku drugiego punktu można wyróżnić szczególny rodzaj zobowiązania. Jeśli więc interesuje Cię wdrożenie nowych albo unowocześnienie już istniejących technologii w Twoim przedsiębiorstwie, to serdecznie zapraszamy do lektury także tego artykułu: Jak uzyskać kredyt technologiczny dla firmy?

Kto może otrzymać kredyt inwestycyjny?

Udzielenie kredytu inwestycyjnego przez bank będzie zależało od:

 • zdolności kredytowej firmy,
 • obecności na rynku – wielu kredytodawców wymaga, by firma miała określony staż rynkowy – często jest to min. 12 albo 24 miesiące,
 • wiarygodności właściciela firmy – będzie to sprawdzane w bazach BIK,
 • jakości przedstawionego biznesplanu,
 • dostarczenia wymaganej dokumentacji finansowej i podatkowej,
 • posiadania wkładu własnego – zdarza się, że banki finansują 70-90% wartości inwestycji – resztę musi pokryć przedsiębiorca z własnej kieszeni.

Oczywiście kredyt inwestycyjny będzie możliwy dla tych właścicieli, których firma aktywnie działa i nie jest zawieszona.

Jaki bank udzieli kredytu inwestycyjnego?

Na stronie internetowej wnioskomat.com znajduje się wiele różnych ofert kredytów bankowych. Nie brakuje u nas również ofert kredytów firmowych – zarówno gotówkowych jak i hipotecznych. W szerokiej grupie współpracujących z nami banków pozwoliliśmy sobie na nieco bardziej szczegółowe przedstawienie kilku wybranych ofert.

PKO Bank Polski – Kredyt inwestycyjny dla firm

PKO BP przygotował ofertę kredytu inwestycyjnego, która wygląda wygląda w sposób następujący:

 • kwota kredytu: do 1 000 000 zł,
 • okres kredytowania: do 20 lat,
 • inwestycja finansowana do: 90% wartości,
 • droga wnioskowania: oddział banku, telefon.

Jeśli nie jesteś klientem PKO BP, a posiadasz konto w innym banku, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś został nowym klientem PKO i złożył tutaj wniosek.

Alior Bank – kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny dla firm jest możliwy do zaciągnięcia w Alior Banku na następujących warunkach:

 • kwota kredytu: do 200 000 zł,
 • okres kredytowania: do 20 lat,
 • inwestycja finansowana do: 80% wartości,
 • droga wnioskowania: oddział banku.

Alior Bank informuje, że jest w stanie dopasować indywidualnie warunki kredytu na potrzeby konkretnej firmy.

ING Bank Śląski – kredyt inwestycyjny

W ING Banku Śląskim również można zaciągnąć kredyt inwestycyjny, a warunki na jakich udzielany jest ten produkt prezentują się tak jak poniżej:

 • kwota kredytu: do 10 000 000 zł,
 • okres kredytowania: do 10 lat,
 • inwestycja finansowana do: 100% wartości,
 • droga wnioskowania: na stronie internetowej banku, w oddziale banku, telefonicznie.

Warto wspomnieć, że kredytem inwestycyjnym z ING Banku Śląskiego można też refinansować istniejące już zobowiązania.

Jakie dokumenty należy przygotować do kredytu inwestycyjnego?

Każdy bank będzie wymagał od firmy odpowiedniego zestawu dokumentów, który zazwyczaj zawiera obowiązkowo:

 • potwierdzenie istnienia działającej firmy – wpis do rejestru CEIDG albo wpis do rejestru Krajowego Rejestru Sądowego,
 • biznesplan,
 • dokumenty finansowe – potwierdzające dochody firmy, np. wyciągi z rachunku bankowego czy rachunek zysków i strat,
 • dokumenty podatkowe – zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u oraz podatku do Urzędu Skarbowego.

Szczegółowa dokumentacja może się różnić w zależności od banku. Zapytaj naszego doradcę jakie konkretnie musisz przygotować dokumenty przy wnioskowaniu do konkretnego banku.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie inwestycyjnym?

Na pewno ważne jest to, że kredyt inwestycyjny jest tym bardziej opłacalny, im mniej kosztuje on klienta. Zwróć więc uwagę na to ile wynosi całkowity koszt kredytu i porównaj ten parametr w kilku ofertach. Uważaj jednak, by nie traktować informacji takich jak przykłady reprezentatywne jako konkretne oferty, z których możesz skorzystać – nie stanowi to bowiem ani oferty ani propozycji zawarcia umowy z rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Na pewno warto przyjrzeć się niuansom, które każdy bank będzie zawierał w ofercie. Niekiedy takie informacje są bagatelizowane, ale rzeczywiście mogą mieć ogromny wpływ na opłacalność oferty. Przykładowo jeśli bank przewiduje kilkumiesięczną karencję w spłacie kapitału, to może Ci się to ogromnie przydać na przyszłość w razie gdyby firma wpadła w kłopoty finansowe i nie byłoby Cię stać na terminową spłatę rat. Jest to bardzo duży plus zwłaszcza przy długoterminowych zobowiązaniach.

Dodano: 13.06.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Rodzaje kredytów firmowych. Kredyt dla przedsiębiorstw obrotowy, inwestycyjny, konsolidacyjny.

Rodzaje kredytów firmowych. Kredyt dla przedsiębiorstw obrotowy, inwestycyjny, konsolidacyjny.

01 Marzec 2024Autor: Agnieszka Kłak

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie biznesu nie jest łatwe. Właściciele firm, którzy osiągnęli sukces niejednokrotnie wspominają, że swoje powodzenie zawdzięczają temu, iż nie robili biznesu tylko i wyłącznie dla pieniędzy, lecz przede wszystkim dla idei, wedle której w ten czy inny sposób (...)

Czytaj więcej
Co to jest kredyt inwestycyjny?

Co to jest kredyt inwestycyjny?

18 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Prowadzenie firmy zawsze wymaga sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorstwo musi nadążać za konkurencją, wdrażać innowacyjne rozwiązania oraz dbać o działalność zgodnie z obowiązującymi standardami. Jest to konieczne, także w dobie kryzysu. Niestety, niejednokrotnie właściciel firmy ze zmartwieni(...)

Czytaj więcej
Top