Kredyt gotówkowy na otwarcie kawiarni

Opublikowano: 20 Maj 2023 Agnieszka Kłak 10 min. czytania

Kategoria: FirmaPoradnik Kredytowy

Kawiarnia może być świetnym pomysłem na biznes. Taki lokal łączy w sobie przyjemność z parzenia i picia aromatycznej kawy z przytulną atmosferą, gdzie każdy gość może się pokrzepić i nabrać sił na resztę dnia. Rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie wiązało się z pewnymi wydatkami, które nie są małe. Nowi przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału muszą więc pomyśleć o innej formie sfinansowania swojej kawiarni.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • z jak dużymi wydatkami na start trzeba się liczyć,
 • jakie produkty finansowe pomogą w otwarciu kawiarni,
 • po czym poznać najbardziej opłacalną ofertę.
kawiarnia

Kawiarnia – jaka to będzie firma?

Kawiarnie są bardzo różne. W średnich i dużych miastach królują popularne sieciówki, ale tutaj mamy do czynienia z franczyzą. Gdy zaś myślimy o przytulnej kawiarence, to taki lokal jest prowadzony najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (jdg). Należy więc najpierw założyć jdg, co proceduralnie jest dość proste i nie wymaga dużego wysiłku. Warto mieć przygotowany biznesplan oraz wyliczenia szacunkowych kosztów, które trzeba będzie ponieść już na starcie.

Po jaki kredyt warto sięgnąć?

Mówiąc o produktach bankowych na pewno warto zwrócić uwagę na kredyt gotówkowy, umożliwiający sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia, np. otwarcie kawiarni. Trzeba wśród ofert szukać takich produktów, które są dedykowane przedsiębiorcom czy też posiadają w nazwie nawiązanie do rozpoczęcia działalności. W wypadku kredytów firmowych będziemy mieli do czynienia z produktem dość tanim, ale jego uzyskanie nie zawsze będzie proste.

Kiedy warto wnioskować o kredyt i na jaką kwotę?

Otwarcie lokalu gastronomicznego nie jest tanim przedsięwzięciem. Rozsądny przedsiębiorca na początek weźmie pod uwagę każdy aspekt i postara się oszacować każdy koszt. Wypisując wszystkie sumy należy brać pod uwagę wydatki związane z:

 • miejscem, gdzie świadczone będą usługi – może to być wynajem albo zakup nieruchomości,
 • wyposażeniem kawiarni,
 • opłacaniem pracowników,
 • reklamą.

Łącznie to wszystko może wyglądać bardzo różnie. Trzeba też pamiętać o takim niuansie, że w większych miastach będzie drożej. Inny budżet trzeba przygotować na kawiarnię w Warszawie, Katowicach czy Poznaniu, a inny w Zduńskiej Woli, Tarnobrzegu czy Wejherowie.

Chcąc podejść do sprawy minimalistycznie trzeba mieć co najmniej 30 000 zł. Otwarcie kawiarni w średnim przedziale cenowym to 50 000-80 000 zł. Bywają też kawiarnie, które kosztują powyżej 100 000 zł, a już przedsięwzięcia realizowane z naprawę dużym rozmachem potrafią pochłonąć kilka razy więcej pieniędzy.

Jakie szanse na kredyt ma nowy przedsiębiorca?

Otrzymanie kredytu na otwarcie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim potrzebna jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Jeśli biznesplan będzie przekonujący w oczach banku i faktycznie będzie można spodziewać się ruchu klientów, a tym samym dochodów na przyzwoitym poziomie, wówczas szanse na zobowiązanie wzrosną. Oprócz tego przedsiębiorca musi być wiarygodny. Świadczyć będzie o tym jego historia kredytowa w raporcie BIK. Jeżeli zawsze regularnie wywiązywał się ze wcześniejszych zobowiązań, to wówczas będzie to kolejnym plusem.

Gdzie znaleźć kredyt gotówkowy na otwarcie kawiarni?

Na naszej stronie znajdziesz kredyty gotówkowe oferowane przez współpracujące z nami banki. Każda oferta może różnić się w szczegółach – niekiedy w rozmowie z pracownikiem banku pojawiają się nowe opcje, niekiedy nawet promocje czy propozycje preferencyjnego finansowania, ale mogą też pojawić się dodatkowe warunki.

Bank Pocztowy kredyt gotówkowy

Pierwszą propozycją jest kredyt Banku Pocztowego. Posiada on następujące statystyki:

 • można uzyskać: do 200 000 zł,
 • liczba rat: do 120 ,
 • oprocentowanie: 11,99%,
 • RRSO: 13,47-50,56%.

Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, pieniądze możesz otrzymać jeszcze tego samego dnia, w którym został złożony wniosek.

VeloBank kredyt gotówkowy

VeloBank jako „spadkobierca” Getin Banku również przygotował ofertę kredytu gotówkowego. Zobacz, jak wygląda ten produkt:

 • można uzyskać: do 200 000 zł,
 • liczba rat: do 120,
 • oprocentowanie: 14,24%,
 • RRSO: 19,25-169,25%

VeloBank umożliwia także klientom konsolidację dotychczas zaciągniętych zobowiązań.

Santander Bank Polska kredyt gotówkowy

Instytucją, która posiada wiele różnych ofert dla klientów, w tym dla tych, którzy wchodzą na rynek jest Santander Bank Polska. Oferowany produkt prezentuje się tak jak poniżej:

 • można uzyskać: do 300 000 zł,
 • liczba rat: do 120,
 • oprocentowanie: 13,99%,
 • RRSO: 16,09-31,76%

Jeżeli jesteś już klientem Santander Bank Polska to masz szansę na uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach.

BNP Paribas kredyt gotówkowy

Istnieje także możliwość wnioskowania do BNP Paribas. Oto parametry kredytu z tego banku:

 • można uzyskać: do 200 000 zł,
 • liczba rat: do 120,
 • oprocentowanie: 9,49%,
 • RRSO: 11,23-73,56%.

Dużym plusem tej oferty jest fakt, że zobowiązanie ma stałe oprocentowanie przez cały okres kredytowania.

Alior Bank kredyt gotówkowy

Decydując się na finansowanie kawiarni warto rozważyć także ofertę Alior Banku. Pod kątem statystyk produkt ten wygląda jak poniżej:

 • można uzyskać: do 200 000 zł,
 • liczba rat: do 144,
 • oprocentowanie: 14,49%,
 • RRSO: 23,01-375,57%.

W Alior Banku może wnioskować o jeden produkt do czterech klientów. Oznacza to, że jeśli zakładasz kawiarnię nie samemu, a z kimś, to być może właśnie ten bank powinien być Waszym wyborem.

Raiffeisen Digital Bank

Oferta kredytu gotówkowego od Raiffeisen Digital Bank to nowoczesny i bardzo wygodny dla klienta produkt. Mowa tu o zobowiązaniu, którego parametry kształtują się następująco:

 • można uzyskać: do 150 000 zł,
 • liczba rat: do 120,
 • oprocentowanie: 12,27%,
 • RRSO: 12,98%.

W przypadku kredytu z Raiffeisen Digital Bank mówimy o szybki procesie wnioskowania przez internet.

Jakie dokumenty należy przygotować do kredytu na kawiarnię?

Przystępując do kredytu przedsiębiorca powinien pamiętać o skompletowaniu niezbędnej dokumentacji, w której skład wchodzą:

 • poświadczenie, że jdg figuruje w rejestrze CEIDG,
 • wszystkie dokumenty dotyczące dochodów i wydatków przedsiębiorstwa, jak i sposobu rozliczania się z podatków,
 • zaświadczenie, że przedsiębiorca nigdy nie zalegał z płatnościami składek do ZUS-u oraz podatku do Urzędu Skarbowego,
 • biznesplan,
 • inne dokumenty, wymagane przez konkretny bank.

Po zebraniu dokumentów należy starannie wypełnić wniosek kredytowy i wówczas już ze wszystkim można udać się do banku. Jeżeli oferta przewiduje wnioskowanie online, wówczas cała procedura staje się prostsza.

Która oferta kredytu będzie najkorzystniejsza?

Gdy porównamy poszczególne oferty szybko zdamy sobie sprawę, że diabeł tkwi w szczegółach. Spokojnie, nikt nie zamierza demonizować kredytów na firmy, ale to na poły żartobliwe sformułowanie ma swój bardzo poważny wymiar, gdy przychodzi do spłaty zobowiązania. Łączna wysokość kosztów kredytu zdeterminuje wysokość raty. Istotną opłatą jaką ponosi kredytobiorca jest również prowizja banku. Może być tak, że oferta przyznana na dłuższy okres z niższą ratą będzie finalnie droższa niż zobowiązanie na krótszy czas, ale z wyższą ratą. Trzeba to wszystko dokładnie przeliczyć. Pomóc w tym może nasz doradca kredytowy.

Kawiarnia już działa. Co dalej?

Jeśli udało Ci się już otworzyć kawiarnię, to nie możesz spocząć na laurach. Jest jeszcze wiele wyzwań przed Tobą. Czego należy się spodziewać? Z czasem w związku z prowadzeniem kawiarni pojawiać się zaczną niespodziewane wydatki. A to zepsuje się ekspres, a to stolik będzie do wymiany, w końcu też przyda się drobne odmalowanie ścian. Posiłkować się tu można limitem odnawialnym w ramach bieżącego rachunku firmowego. Wydajesz wtedy, kiedy potrzebujesz i tylko tyle, ile jest to konieczne, a każdy wpływ na konto automatycznie spłaca kredyt.

Wielu przedsiębiorców decyduje się też na rozwiązanie, jakim jest kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje jest to finansowanie inwestycji, na przykład zakupu nowych maszyn. W przypadku kawiarni może on służyć zakupowi ekspresu czy też dodatkowego sprzętu, takiego jak piekarnika – wszakże ciasta i placki często towarzyszą kawie wśród asortymentu kawowych knajpek.

Dodano: 20.05.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty dla firm?

Kredyt firmowy na korzystnych warunkach – gdzie go szukać? Jak znaleźć najlepsze kredyty dla firm?

15 Gru 2023Autor: Agnieszka Kłak

Przedsiębiorcy decydują się wnioskować o kredyt dla firm z różnych powodów. Niekiedy dalszy rozwój firmy wymaga zainwestowania, na co potrzebne są dodatkowe środki, innym razem - w wyniku przejściowych kłopotów wymagana jest poprawa płynności finansowej firmy. Dobra wiadomość jest taka, że na ry(...)

Czytaj więcej
Kredyt dla nowej firmy

Kredyt dla nowej firmy

07 Gru 2022Autor: Agnieszka Kłak

Czasami jest tak, że gdy przedsiębiorca zakłada swój pierwszy biznes, często brakuje mu środków finansowych. Jak wiadomo, działalność gospodarcza może mieć różnoraki charakter, ale są takie biznesy, w które już na samym początku trzeba zainwestować sporo pieniędzy. Bez tego nie można myśleć o skutec(...)

Czytaj więcej
Jak wziąć kredyt dla firm?

Jak wziąć kredyt dla firm?

08 Gru 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Przekonamy się jakie przygotowania trzeba poczynić przed przystąpieniem do kredytu firmowego, jakie dokumenty przygotować i na co się nastawić. Odpowiemy na pytanie: ile bank będzie rozpatrywał nasz wniosek. Zobaczymy jak to wygląda w przypadku kredytu gotówkowego, hipotecznego i inwestycyjnego. (...)

Czytaj więcej
Top