Kredyt hipoteczny na dom bez pozwolenia na budowę

Opublikowano: 20 Lip 2022 Agnieszka Kłak 6 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Czy kredytem hipotecznym można sfinansować dom bez pozwolenia na budowę? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy, kto chciałby w tym roku przeprowadzić taką inwestycję. Nowy Ład w ramach swoich reform zmienia przepisy dotyczące formalności dotyczące tego typu nieruchomości, obowiązujące jeszcze w 2021 roku. Obecnie, sprawa ta wygląda nieco inaczej. Dlatego też warto na bieżąco orientować się w przepisach, gdyż będzie to miało kluczowe znaczenie dla realizacji przedsięwzięcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na dom bez pozwolenia na budowę,
 • o kwestiach formalnych w związku z tą inwestycją,
 • kto może udzielić zobowiązania.
Dom bez pozwolenia na budowę

Czym jest dom bez pozwolenia na budowę?

Inwestycja bez pozwolenia na budowę domu odnosi się do nieruchomości, która jest określona w kwestii maksymalnej powierzchni oraz wymogów formalnych. De facto jest to dom jednorodzinny, który możemy postawić w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ale to nie jedyne formalności. Omówimy je sobie szerzej w dalszej części artykułu. Tymczasem wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie: czy na ten rodzaj przedsięwzięcia możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – dom bez pozwolenia na budowę

Kredyty hipoteczne występują na polskim rynku finansowym w różnych odmianach. Przykładowo możemy zaciągnąć kredyt mieszkaniowy czy kredyt hipoteczno-budowlany. A co z inwestycjami bez pozwolenia na budowę domu? Kredyt na tego typu przedsięwzięcie jest teoretycznie możliwy do uzyskania. Jakkolwiek w chwili obecnej zdecydowana większość polskich banków jest dopiero na etapie przygotowywania swoich ofert do nowych przepisów.

Tak czy inaczej, gdy te oferty będą już gotowe i będziemy chcieli skorzystać z nich, to pewne podstawowe procedury oraz zasady udzielania zobowiązania pozostaną niezmienne. To znaczy, że będą one takie jak przy innego rodzaju kredytach hipotecznych. Oznacza to, że:

 • bank zechce sprawdzić zdolność kredytową – klient będzie musiał wykazać, ile zarabia, a ile wydaje, czy spłaca inne zobowiązania, czy ma na utrzymaniu członków rodziny, itd.,
 • bank zainteresuje się historią kredytową – jeżeli w bazach BIK czy BIG będzie widniał negatywny wpływ na temat tego, że nie spłacaliśmy zobowiązań w terminie, wówczas bank może nie chcieć udzielić nam kredytu,
 • bank będzie wymagał odpowiedniej dokumentacji – mimo tego, że ten rodzaj przedsięwzięcia nie wymaga pozwolenia na budowę, to i tak, zanim podpiszemy umowę kredytową będziemy musieli spełnić wymogi formalne.

Kredyt hipoteczny - kwota: 150 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 269 892,00 zł 1 124,55 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 300 064,80 zł 1 250,27 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 330 645,60 zł 1 377,69 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 331 000,80 zł 1 379,17 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 341 558,40 zł 1 423,16 zł

Wymogi w stosunku do inwestycji

Zmiany, jakie wprowadził program Nowy Ład spowodowały to, że obecnie wymogi formalne w stosunku do inwestycji bez pozwolenia na budowę wymagają tego, co następuje:

 • budowa domu ma służyć temu, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe,
 • decyzja o zabudowie zapada w ciągu 3 tygodni - w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego dla działki budowlanej,
 • nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy,
 • nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy,
 • powierzchnia zabudowy jest nie większa niż 70 m2,
 • powierzchnia użytkowa domu jest nie większa niż 90 m2,
 • budynek musi w całości stać na działce, dla której powstał projekt budowy,
 • na budynek mogą się składać maksymalnie 2 kondygnacje,
 • można wybudować tylko dom wolnostojący.

Czy trzeba zgłaszać się do urzędu?

Tak! Jeżeli chcemy przeprowadzić taką inwestycję to koniecznie musimy ją z głosić do organu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. A jakie dokumenty wraz z załącznikami musimy dostarczyć? Oto lista:

 • zgłoszenie budowy,
 • projekt zagospodarowania działki,
 • projekt architektoniczno-budowlany,
 • oświadczenie, że bierzemy na siebie odpowiedzialność za budowę – w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się nie zatrudniać kierownika budowy,
 • oświadczenie, że nowo powstała nieruchomość będzie służyła do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • oświadczenie, że jesteśmy świadomi, iż podawanie fałszywych informacji wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Czy trzeba zrobić coś jeszcze?

To nie koniec czynności, jakie musimy zrobić w związku z tą inwestycją. Powinniśmy dowiedzieć się na temat terminów rozpoczęcia robót budowlanych oraz geodezyjnego wyznaczenia terenu, jak również geodezyjnej inwentaryzacji już po wybudowaniu domu. Wówczas musi się o tym od nas dowiedzieć projektant, sprawujący nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.

Gdzie można wziąć kredyt na budowę domu bez pozwolenia?

Choć kwestia pod tytułem „dom bez pozwolenia na budowę a kredyt hipoteczny” została już przez nas poruszona, to jest jeszcze coś, co musimy dodać w tym temacie. Prawda jest taka, że wielu klientów będzie musiało po prostu poczekać, aż banki dostosują oferty do aktualnych przepisów. Jednakże jeżeli chcemy wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu bez pozwolenia na budowę, co wówczas możemy skorzystać z oferty Credit Agricole. Bank ten wymaga tylko dostarczenia odpowiednich dokumentów. Nie ma tutaj procesu analizy inwestycji.

Tagi: bigkredyt hipotecznyzdolność kredytowa

Dodano: 11.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top