Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? Jak dostać kredyt hipoteczny będąc studentem, singlem?

Opublikowano: 12 Lut 2021 Sylwia Chrószcz 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Coraz więcej deklarujących się jako single odważa się skorzystać z kredytu hipotecznego. Wbrew pozorom taki kredyt nie jest przeznaczony tylko dla małżeństw. Co prawda w pojedynkę może być trudniej otrzymać finansowanie, ale nie jest to niemożliwe. Ile musimy zarabiać, aby otrzymać kredyt? Czy kredyt hipoteczny dla młodych jest łatwo dostępny? Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? Jak dostać kredyt hipoteczny będąc studentem, singlem?

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym dla singla i dla studenta?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom dla singla jest jak najbardziej możliwy do uzyskania. Trzeba jednak pamiętać, że może on być bardziej wnikliwe weryfikowany przez bank niż kredyt mieszkaniowy dla małżeństwa. Głównie dlatego, że udzielając kredyt dwóm osobą jest mniejsze prawdopodobieństwo niespłacania zaciągniętego zobowiązania. W przypadku, gdy jedna osoba starci pracę lub ogólnie rzecz ujmując źródło dochodu, druga będzie otrzymywała swój dochód i teoretycznie będzie w stanie zapewnić spłatę kredytu. W przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny przez studenta dla banku będzie miało znaczenie posiadanie reguralnego źródła dochodu i wymaganego wkładu własnego. Relacja z uczelnią będzie miała drugorzędne i małe znaczenie. 

Z drugiej jednak strony w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny przez singla będzie się on liczył z niższymi kosztami utrzymania gospodarstwa domowego np. w przypadku braku deklaracji osób na utrzymaniu. Wtedy też zwiększa się zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy.

Niezależnie od ilości osób wnioskujących kolejną kwestią jest wkład własny, który na moment publikacji artykuły wynosi w większości banków 20%. Część banków oferuje kredyty z 10% wkładem własnym. Bez wkładu własnego bank nie udzieli nam kredytu hipotecznego. I tutaj wszystko zależy od sytuacji klienta: w jednym przypadku osoba deklarująca się jako singiel może mieć większą łatwość zgromadzenia wkładu własnego np. przy wysokich dochodach, a z drugiej strony jednej osobie może być trudniej odłożyć potrzebną kwotę. Kredyty na kwotę 150 tys. złotych, które wymagają stosunkowo niskiego wkładu własnego prezentuje poniższa tabela:

Kredyt hipoteczny - kwota: 150 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 150 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 8,49 % 8,98 % 1,00 % 315 309,60 zł 1 313,79 zł Złóż wniosek
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 8,87 % 9,24 % 0,00 % 320 896,80 zł 1 337,07 zł Złóż wniosek
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 8,93 % 9,46 % 1,00 % 325 504,80 zł 1 356,27 zł Złóż wniosek
Alior Bank kredyt hipoteczny (zobacz) 9,83 % 10,29 % 0,00 % 343 363,20 zł 1 430,68 zł Złóż wniosek

Jakie wymagania musi spełnić singiel wnioskując o kredyt hipoteczny?

Podstawowym warunkiem, aby starać się o kredyt mieszkaniowy jest posiadanie ukończonych 18 lat. W przypadku niektórych banków jest to minimum 21 lat. Trzeba posiadać obywatelstwo polskie, mieszkać na teranie kraju i posiadać ważny dowód osobisty. Tych parę podstawowych warunków trzeba spełnić by móc zacząć starać się o kredyt hipoteczny niezależnie od deklarowanego stanu cywilnego. To nie koniec warunków, które musimy spełniać, aby otrzymać taki kredyt. Dobra historia kredytowa i odpowiednio wysokie dochody też odgrywają ważną rolę. Pamiętajmy o tym, że starając się o tego rodzaju kredyt w pojedynkę będziemy musieli mieć odpowiednie dochody pozwalające na samodzielną spłatę zobowiązania.

W przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny kluczowe znaczenie ma kredytowana nieruchomość, która musi spełniać określone warunki. Przykładowo banki kredytują w większości przypadku domy, które będą budowane na działkach budowlanych, a te z działek z prawem przekształcenia obarczone są dodatkowymi procedurami. Bank skredytuje tylko taką nieruchomość w której zostanie przeprowadzony gruntowny remont albo modernizacja.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Nie jest tajemnicą, że im większe dochody mamy tym o większą kwotę kredytu możemy się starać. Przykładowo, aby otrzymać kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych na okres 25 lat, szacunkowo nasze zarobki powinny wynosić w okolicach 2 400 – 2 700 złotych. Pamiętajmy że zarobki to dla banku nie wszystko. Jeżeli nie będziemy mieć zdolności kredytowej lub będziemy widnieli w bazach np. BIK, KRD to nie otrzymamy kredytu nawet jeśli będziemy zarabiać bardzo wysokie kwoty.

Drugą istotną kwestią jest posiadanie innych obciążeń finansowych. Przykład powyżej dotyczy klienta, który aktualnie nie posiada innych kredytów, kart kredytowych czy limitów. Im więcej zobowiązań, tym kwota dochodu musi być wyższa.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Oprócz odpowiedniego wkładu własnego, spełnienia podstawowych wymagań ważnym aspektem jest wysokość uzyskiwanych dochodów. Bank oceniając zdolność kredytową weźmie pod uwagę wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, staż i miejsce pracy, wysokość aktualnych zobowiązań. Na podstawie tych informacji bank wyda decyzje, czy przy naszych dochodach jest szansa na otrzymanie kredytu. Jeśli tak to też określi jego maksymalną wysokość. Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich informacji bank wyda decyzję negatywną, jest możliwość dołączenia do wniosku współkredytobiorcy. Podniesie to naszą zdolność kredytową i mamy większe szanse na uzyskanie finansowania.

Kalkulator kredytów hipotecznych

Wielu z nas zastanawia się czy dostanie kredyt hipoteczny i tutaj może pomóc kalkulator. Kalkulator przydaję się do obliczenia wysokości rat. Przy takim rozeznaniu się na rynku wiemy do jakiego banku się udać i na co możemy liczyć. Kalkulatory kredytów hipotecznych są łatwe w obsłudze wystarczy wpisać podstawowe dane takie jak: kwotę kredytu jaka nas interesuje, okres spłaty itp. Na podstawie tych danych urządzenie porównuje oferty kilku banków. Nie zajmuje to dużo czasu i już po chwili wiemy od którego banku mamy zacząć poszukiwania naszego kredytu.  Pamiętajmy że podawane kwoty rat są poglądowe ostateczna oferta banku może różnić się od podanej w kalkulatorze, wszystko zależy od naszej zdolności, dochodów, miesięcznych obciążeń itd.

Kredyt hipoteczny dla młodych to możliwe!

Kredyt hipoteczny jest coraz bardziej dostępny dla singli. Młodzi ludzie chcą mieć swoje własne cztery kąty decydując się na zaciągnięcie zobowiązania na lata. Osoby młode muszą posiadać odpowiednio wysoki dochód, ale też muszą mieć zdolność kredytową i odpowiednio zbudowaną historię kredytową.  

Zaktualizowano: 13.09.2021

Dodano: 12.02.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (9)


 • Avatar Lara

  Lara
  21.07.2021 16:53:45

  Dzień dobry, mam 32 lata mam działalność gospodarczą i dobre zarobki czy mam szanse na kredyt hipoteczny?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Lara
  21.07.2021 22:17:38

  Dzień dobry, oczywiście jest szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego zapraszamy do pozostawienia danych kontaktowych a nasz doradca skontaktuje się niebawem.

 • Avatar Maciek

  Maciek
  13.07.2021 13:57:23

  Czy zamiast gotówki za wkład własny mogę dać samochód wart tyle co wkład własny?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Maciek
  13.07.2021 18:17:09

  Niestety nie ma takiej możliwości.

 • Avatar kasix

  kasix
  29.04.2021 10:51:55

  młodzi ludzie nie mają szansy na otrzymanie kredytu hipotecznego kogo stać na takie wysoki wkład własny? Chyba tych co dają im rodzice…

  Odpowiedź
 • Avatar Takos

  Takos
  23.04.2021 19:54:29

  Jeśli mam 18 lat, uczę się i dorabiam na umowę zlecenie rozwożąc pizzę dostane kredyt na budowę domu albo chociaż remont tego co dostanę od babci?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor Takos
  23.04.2021 23:34:40

  Sytuacja jest do rozważenia na kilku polach. Należy znaleźć bank, który finansuje klientów z dochodami z tytułu umowy zlecenie (musi trwać ona odpowiednio długo, w większości przypadków min. 6 miesięcy). Klient musi posiadać wkład własny. Ponadto w przypadku domu „po babci” należy ustalić czy dom jest już darowany czy występuje tzw. służebność. Przedstawiając te kwestie agentowi kredytowemu z pewnością będzie w stanie ocenić szanse na finansowanie. Zachęcamy do kontaktu!

 • Avatar JanKa

  JanKa
  16.02.2021 11:16:45

  Czy jest jakiś bank w którym nie trzeba mieć wkładu własnego?

  Avatar Sylwia Chrószcz

  Sylwia Chrószcz Autor JanKa
  16.02.2021 14:52:39

  Każdy bank wymaga wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.

Top