Kredyt hipoteczny a ryczałt

Opublikowano: 28 Marzec 2022 Agnieszka Kłak 11 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który towarzyszy nam na co dzień. Wielu ludzi codziennie decyduje się na zaciągnięcie tego zobowiązania, aby móc kupić swoje własne cztery kąty. Jeśli ktoś trochę interesuje się światem finansów to wie, że proces wnioskowania o kredyt hipoteczny wymaga załatwienia pewnych formalności. Bank wówczas sprawdza, czy osoba wnioskująca będzie wiarygodnym klientem. Gdy klient posiada umowę o pracę bank na tej podstawie sprawdza jego zdolność kredytową. A co z klientami, którzy rozliczają się ryczałtem?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czy kredyt hipoteczny na ryczałcie jest możliwy do uzyskania,
 • czy klient indywidualny będący na ryczałcie otrzyma kredyt hipoteczny,
 • czy firma rozliczająca się ryczałtem otrzyma kredyt hipoteczny,
 • jak zwiększyć swoją zdolność kredytową,
 • gdzie szukać ofert kredytu hipotecznego na ryczałcie,
 • jak na zdolność kredytową przedsiębiorców wpłynął Polski Ład.
Kredyt hipoteczny a ryczałt

Rozliczam się ryczałtem. Czy mam szansę na kredyt hipoteczny?

Uspokajamy wszystkich, którzy bali się negatywnej odpowiedzi na to pytanie – kredyt hipoteczny jest jak najbardziej możliwy do uzyskania przez klientów, którzy rozliczają się ryczałtem. Trzeba jednak zaznaczyć, że tutaj bank może mieć problem z ocenieniem zdolności kredytowej. Aby to jak najlepiej zrozumieć należy spojrzeć na całą sytuację z punktu widzenia banku. Wydawanie decyzji kredytowej będzie się więc różniło od tego, kiedy wnioskującym byłby klient rozliczający się z podatku na zasadach ogólnych.

Jeśli chcesz wiedzieć jak kredyt hipoteczny wygląda w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: co to jest kredyt hipoteczny?

Ryczałt – czym tak właściwie jest?

Ryczałt to uproszczone pojęcie jednego ze sposobu rozliczania podatku działalności gospodarczej. Pełna nazwa brzmi: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każdy, kto rozlicza się z Urzędem Skarbowym za pomocą ryczałtu nie może odliczać kosztów uzyskania przychodu od podatku. W ich przypadku kwotę opodatkowania odlicza się od przychodu. Ile więc wynosi podatek? Dużo zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą więc od 2% do 17% podatku.

Kredyt hipoteczny na ryczałt – klient indywidualny

Zobaczmy jak wygląda sytuacja klienta indywidualnego, który prowadzi firmę. Chce on wziąć kredyt hipoteczny, aby móc kupić dla siebie nową nieruchomość. Nieruchomość ta nie będzie przeznaczona pod działalność firmy. Jednakże przedsiębiorca rozlicza się ryczałtem. Czy uzyskanie kredytu hipotecznego będzie dla niego możliwe?

Będzie możliwe, ale, niestety może nie być łatwe. Bank będzie chciał ocenić jak wygląda zdolność kredytowa klienta. Bank musi mieć pewność, że klient będzie wypłacalny. Tutaj dla kredytodawcy pojawia się pierwszy problem związany z ryczałtem. Zdolność kredytowa jest bowiem wyliczana na podstawie dochodów, a przy rozliczaniu ryczałtowym wykazywany jest jedynie przychód. Kredytodawca będzie więc miał problem z oceną jaki procent przychodu stanowi dochód.

Na ile bank może oszacować stosunek dochodu do przychodu? Z tym może być bardzo różnie. Teoretycznie bank może określić określić, że dochód stanowi 15% przychodu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by inny bank uznał, że dochód to aż 80% przychodu. Takie rozbieżności są spowodowanie nie tylko polityką finansową banków, ale także faktem, że od przychodu kredytobiorcy bank może odliczyć jedynie składki do ZUS-u oraz zaliczek na podatek. Pozostałe koszta pozostają ukryte dla kredytodawcy. Im większy udział dochodu w przychodach tym większa jest szansa uzyskania kredytu hipotecznego.

Na przykładzie pokażemy, jak może wyglądać proces liczenia zdolności kredytowej dla klienta rozliczającego się ryczałtem. Załóżmy, że Pani Krystyna wykazuje 10 000 zł przychodu. Po przeanalizowaniu dokumentów bank oszacował, że dochody Pani Krystyny wynoszą 20% przychodów, czyli 2000 zł. Rata kredytu wyniosłaby 1850 zł. W takiej sytuacji zdolność kredytowa Pani Krystyny jest bardzo niska, bo musiałaby ona przeznaczać na spłacanie comiesięcznej raty zdecydowaną większość swoich przychodów.

Z kolei Pan Grzegorz prowadząc swoje przedsiębiorstwo uzyskuje miesięcznie 7000 zł przychodu. Wnioskował on o kredyt w innym banku, a jego na podstawie dostarczonej przez niego dokumentacji kredytodawca określił, że dochód w tym przypadku stanowi 60% przychodu, czyli 4200 zł. Rata opiewałaby na sumę 1550 zł. Zdolność kredytowa Pana Grzegorza byłaby więc znacznie wyższa niż Pani Krystyny, mimo, że ma ona przychód wyższy o 3000 zł.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 629 748,00 zł 2 623,95 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 700 152,00 zł 2 917,30 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 771 506,40 zł 3 214,61 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 772 332,00 zł 3 218,05 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 796 972,80 zł 3 320,72 zł

Kredyt hipoteczny na ryczałt dla firm

Biorąc kredyt hipoteczny dla firm musimy brać pod uwagę to, że zakupiona z tak pozyskanych środków nieruchomość nie będzie prywatnym domostwem właściciela, ale będzie służyła pod działalność firmy. Może to być magazyn, hala produkcyjna, warsztat, kolejny sklep, itd.

W przypadku kredytu dla firm banki wymagają wykazania, przez jaki czas firma utrzymuje się na rynku. Jeżeli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny przed upływem 12 miesięcy od założenia działalności gospodarczej to właściwie uzyskanie kredytu będzie niemożliwe. Dla firm, które rozliczają się ryczałtem niektóre banki mogą wymagać okresu funkcjonowania na rynku nie krótszego niż 2 lata.

Warto tutaj zadać sobie pytanie, gdzie znajdziemy najlepszą ofertę? Który bank najlepiej liczy ryczałt w kontekście zdolności kredytowej? Warto tutaj zapytać doradcę kredytowego jak wyglądają wyliczenia zdolności kredytowej u poszczególnych kredytodawców. Co same banki mówią o udzielaniu kredytów hipotecznych na ryczałt?

Alior Bank podał informację o tym, że kredyt na ryczałt jest dostępny w jego ofercie. Wystarczy, że klient będzie prowadził firmę przez minimum 12 miesięcy. Kryteria bank ustala indywidualnie do klientów. Z kolei ING Bank Śląski udziela kredytów na ryczałt, ale tylko tym firmom, które działają co najmniej 24 miesiące i przez ten cały czas formę opodatkowania stanowiła Księga Przychodów i Rozchodów albo firma opierała działalność na pełnej księgowości.

Czy można polepszyć swoją zdolność kredytową?

Wystarczająco wysoka zdolność kredytowa może zakończyć się uzyskaniem kredytu hipotecznego. Jeśli nasza działalność gospodarcza opiera się na ryczałcie to już na starcie jesteśmy w nieco gorszej sytuacji. Czy można coś na to zaradzić? Jest kilka rzeczy na które mamy wpływ. Zdolność kredytowa przedsiębiorcy na ryczałcie będzie na przyzwoitym poziomie, jeśli:

 • będzie miał dobrą historię kredytową – informacja w BIK będzie pozytywna, jeśli przedsiębiorca spłacił w terminie wszelkie poprzednie zobowiązania,
 • nie będzie miał innych zobowiązań – konieczność spłaty innych kredytów czy pożyczek może być przeszkodą w terminowej spłacie rat kredytu hipotecznego,
 • działa wystarczająco długo na rynku – nie ubiega się o kredyt w ciągu pierwszego roku działalności, a najlepiej, jeśli złoży wniosek po upływie 24 miesięcy od założenia firmy,
 • nie zalega z płatnościami do ZUS i US – jest to podstawowy warunek przyznania kredytu hipotecznego dla firm,
 • nie działa w tzw. branży zagrożonej – w dobie epidemii koronawirusa wiele firm zbankrutowało, a branże, których dotknęło te zjawisko trafiły do grona branż zagrożonych. 

Kredyt hipoteczny na ryczałt – co zmienił Polski Ład?

Reforma rządowa Polskiego Ładu sprawiła, że wielu przedsiębiorców zaczęło obawiać się, iż będą ponosić większa koszty. Dlatego też bardzo wielu z nich przeszło na ryczałt ewidencjonowany. Wcześniej prowadzili oni KPiR i odprowadzali podatek na zasadach ogólnych albo podatek liniowy. Wówczas banki miały pełne rozeznanie co do przychodów i dochodów takiego klienta. W momencie, kiedy przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania na ryczał, a pojawiła się u niego potrzeba kredytowa, to koniec końców znalazł on się w gorszej sytuacji niż chociażby rok temu.

Czy można coś na to zaradzić? Niestety, jest to sytuacja z tych w stylu „coś za coś”. Można pozostać na KPiR i ponosić większe koszty w rozliczeniu podatkowy, ale mieć za to większą zdolność kredytową w banku albo pozostać na ryczałcie i szukać kredytodawcy, który będzie skłonny wyliczyć dochód jako znaczną część przychodu.

Tagi: polski ładryczałtkredyt hipoteczny

Dodano: 11.03.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top