Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy

Opublikowano: 11 Kwi 2022 Agnieszka Kłak 16 min. czytania

Kategoria: Poradnik Hipoteczny

W ciągu ostatnich sześciu tygodni na teren Polski przybyło, wg rządowych szacunków ok. 2,5 mln Ukraińców. Uchodzą oni przed okrucieństwem wojny. Przed rosyjską agresją na naszego wschodniego sąsiada również w Polsce żyła i pracowała pewna grupa przedstawicieli narodu ukraińskiego. Część z nich, a także część nowo przybyłych uchodźców może zdecydować się na stały pobyt w Polsce. W związku z tym już po znalezieniu stałego zatrudnienia, będą zainteresowani pozyskaniem własnej nieruchomości. Jednakże czy obywatele Ukrainy mają szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w polskim banku?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kto udzieli kredytu hipotecznego Ukraińcom,
 • co będzie miało wpływ na decyzję banku,
 • jak wygląda procedura wnioskowania,
 • jak wygląda kredyt hipoteczny dla Ukraińców na przykładach.
Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to taki produkt finansowy, który pozwoli na sfinansowanie nabycia nieruchomości. Aby uzyskać kredyt hipoteczny trzeba spełnić wymogi banku, ale już po podpisaniu umowy kredytowej możemy cieszyć się z własnej nieruchomości. Terminowa spłata rat pozwoli na to, że w przyszłości będziemy pełnoprawnymi właścicielami danej nieruchomości. 

Polski rynek kredytów hipotecznych jest dość szeroki. Istnieje wiele banków udzielających tego rodzaju zobowiązania, tańszych i droższych – w zależności od potrzeb, kwoty kredytu i warunków kredytowania.

Jeżeli chcesz poznać więcej informacji na temat kredytów hipotecznych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kto może uzyskać kredyt hipoteczny?

Banki działające na terenie polski posiadają ofertę kredytu hipotecznego dla obcokrajowców. W przypadku obywateli Ukrainy, aby móc ubiegać się o ten rodzaj zobowiązania, należy:

 • zamieszkiwać na terenie Polski,
 • wykazywać stałe i regularne dochody,
 • posiadać prawo do stałego pobytu – dotyczy karty stałego pobytu,
 • posiadać prawo do tymczasowo pobytu – w przypadku braku karty pobytu stałego, karta pobytu tymczasowego wystarczy, o ile będzie ważna jeszcze przez dłuższy czas,
 • być osobą pełnoletnią.

Czego będzie wymagał bank?

Polski bank będzie wymagał przedstawienia odpowiednich dokumentów, a także będzie miał pewne oczekiwania wobec przyszłego kredytobiorcy. Skupiając się na dokumentacji należy wymienić to, co na pewno będzie potrzebne:

 • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport, 
 • dokumenty potwierdzające rodzaj i wysokość dochodów – umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, dokumenty potwierdzające dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz wszelkie inne źródła dochodu,
 • karta stałego bądź czasowego pobytu,
 • wszelka dokumentacja związana z nieruchomością – na przykład można wcześniej zawrzeć umowę przedwstępną,
 • pozwolenie za zakup nieruchomości,
 • informacja kredytowa pozyskana z ukraińskiego BIK.

Jeżeli zaś chodzi o to, na co bank zwróci uwagę oceniając wiarygodność klienta, to musimy wymienić, że przyszły kredytobiorca musi:

 • prowadzić rachunek bankowy – w przypadku braku rachunku w polskim banku nic nie stoi na przeszkodzie do założenia konta osobistego.
 • mieć dostatecznie wysoką zdolność kredytową – oceniana jest ona na podstawie wysokości dochodów, liczby osób na utrzymaniu, ponoszonych koniecznych wydatków i spłaty innych zobowiązań,
 • wykazywać się dobrą historią kredytową – według informacji BIK, jeśli klient spłacał wcześniejsze zobowiązania w terminie to ma pozytywną historię kredytową,
 • posiadać wkład własny – trzeba się przygotować na to, że będzie on wynosił 20% wartości nieruchomości, choć teoretycznie wartość ta może być niższa, nawet do 10% wartości nieruchomości.

Gdzie w Polsce Ukrainiec może uzyskać kredyt hipoteczny?

Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć na polskim rynku finansowym funkcjonują podmioty, które udzielą kredytu hipotecznego obywatelowi Ukrainy. Podpowiadamy, które banki umożliwią wziąć w Polsce kredyt hipoteczny.

ING Bank Śląski

To, co jest dobre w kredycie hipotecznym w tym banku, to fakt, że wystarczy posiadać kartę czasowego pobytu ważną jeszcze przez rok od dnia złożenia wniosku kredytowego. Tutaj wkład własny będzie wynosił co najmniej 20%, a maksymalny okres kredytowania może wynieść nawet 35 lat.

Santander Bank Polska

W tym przypadku pod pewnym kątem formalnym jest jeszcze łatwiej, gdyż tutaj karta pobytu powinna być ważna na dzień składania wniosku. Maksymalny czas spłaty kredytu to 30 lat. Istnieje także opcja wyboru spłaty w ratach zmiennych bądź stałych.

Bank Millennium

Kolejnym podmiotem oferującym kredyt hipoteczny dla Ukraińców jest bank Millennium. Bank ten wymaga od nas dołączenia do dokumentacji operatu szacunkowego nieruchomości. Opcją atrakcyjną dla klienta mogą się tutaj okazać wakacje kredytowe, które przysługują raz do roku.

Alior Bank

Tutaj podobnie jak w przypadku banku Santander – karta pobytu musi być ważna na dzień wnioskowania. Aby móc wnioskować o kredyt w tym banku musimy dostarczyć zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Dodatkowo jeśli dochody uzyskujemy za granicą, to wciąż przyznanie kredytu w tym banku jest możliwe.

Bank Pekao

W tym banku okres kredytowania może wynieść maksymalnie 30 lat. Potrzebny będzie dokument stwierdzający tożsamość oraz dokumentacja poświadczajaca dochody, prawo pobytu w naszym kraju oraz dokumenty dotyczące nieruchomości.

PKO BP

Największy polski bank również oferuje Ukraińcom kredyt hipoteczny. Jednakże kredytobiorca musi posiadać kartę stałego pobytu. Jest też jedno zastrzeżenie. Otóż obcokrajowiec nie otrzyma kredytu hipotecznego na okres dłuższy niż 15 lat.

Kredyt hipoteczny - kwota: 350 000 zł, okres: 20 lat
Banki
Kwota kredytu: 350 000 zł
Ilość rat kredytu: 20 lat
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloDom - kredyt hipoteczny 6,57 % 6,77 % 0,00 % 629 748,00 zł 2 623,95 zł
Bank Pekao S.A kredyt hipoteczny 7,69 % 8,25 % 1,99 % 700 152,00 zł 2 917,30 zł
PKO BP kredyt hipoteczny - oferta Własny Kąt (zobacz) 9,29 % 9,70 % 0,00 % 771 506,40 zł 3 214,61 zł
ING Bank Śląski kredyt hipoteczny (zobacz) 9,04 % 9,71 % 1,90 % 772 332,00 zł 3 218,05 zł
Santander Bank Polska kredyt hipoteczny (zobacz) 9,47 % 10,20 % 2,00 % 796 972,80 zł 3 320,72 zł

Jak otrzymać kredyt hipoteczny krok po kroku?

Jak już wiemy, kredyt hipoteczny dla obcokrajowca jest jak najbardziej możliwy. Omówimy sobie teraz kolejne kroki niezbędne do uzyskania tego rodzaju zobowiązania.

Krok 1. Sprawdź swoje potrzeby

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będziemy musieli spłacać przez 15, 20, 25, a niekiedy nawet i 30-35 lat. Jest to długi okres czasu. Decydując się na taki poważny krok musimy pamiętać, że inwestujemy w nieruchomość, w której będziemy mieszkać prawdopodobnie już do końca życia.

Jeżeli nie jesteś na to gotowy to zweryfikuj raz jeszcze, czy zaciągnie kredytu hipotecznego na długie lata jest w Twojej sytuacji na pewno najlepszym rozwiązaniem?

Krok 2. Przeanalizuj swoje dochody oraz wydatki

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to bank sprawdzając Twoją zdolność kredytową na pewno weźmie pod uwagę to ile pieniędzy wpływa na Twoje konto, a ile wydajesz. Dlatego też zsumuj wszystkie swoje dochody ze wszystkich źródeł, a następnie przypatrz się wydatkom. Jak wysokie płacisz rachunki? Ile kosztuje Cię utrzymanie dzieci? Czy masz gdzieś inne długi, a jeżeli tak, to ile wynosi Cię ich comiesięczne spłacanie? Weź też pod uwagę takie opłaty jak wszelkiego rodzaju dodatkowe ubezpieczenia oraz koszty utrzymania samochodu. 

Krok 3. Zwróć uwagę na walutę, w której zarabiasz

Masz już stałą pracę w Polsce i zarabiasz w złotówkach? W takim razie nie ma żadnego problemu. Jeśli jednak na Twój dochód w całości albo w części składają się wpływy wyrażone w obcej walucie, to wówczas zwróć uwagę w jakiej walucie dany bank będzie skłonny udzielić kredytu. Banki udzielą Ci zobowiązania tylko w tej walucie, w której zarabiasz, ale niektóre mogą ograniczać się tylko do złotówek albo do złotego i euro.

Krok 4. Przygotuj wszystkie dokumenty

Zgromadź całą dokumentację, którą już wymieniliśmy w tym artykule. Nie zapomnij wypełnić wniosku kredytowego i dołącz go do dokumentów. Pamiętaj o tym, że zanim udasz się do banku powinieneś dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty po kilka razy i upewnić się, że dane podane we wniosku są na 100% prawidłowe. Jeżeli kwestia dokumentacji albo oceny Twoich możliwości kredytowych jest dla Ciebie sytuacją kłopotliwą, zawsze możesz skorzystać z porady profesjonalnego doradcy kredytowego.

Krok 5. Złóż wniosek i czekaj na decyzję

Udaj się do placówki banku i złóż wniosek. Bez obaw! Banki, dopasowując się do sytuacji politycznej przewidziały obsługę klientów w języku ukraińskim. Pracownik banku sprawdzi Twój wniosek i dokumenty, będzie też chciał Ci zadać kilka pytań. Jeżeli czegoś będzie brakowało w dokumentacji zostaniesz poproszony o jej uzupełnienie. W momencie, w którym zarówno Twój wniosek jak i dokumenty zostaną przyjęte przez pracownika banku nie pozostaje Ci już nic innego jak czekać na decyzję banku.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińca – przykłady

Przyjrzymy się teraz dwóm przykładom, w których obywatele Ukrainy będą wnioskować o kredyt hipoteczny w polskim banku. Zobaczymy jak się rozłożą koszty i jaka będzie ostateczna decyzja banku.

Przykład 1. Pani Olena chce wziąć kredyt hipoteczny wraz z mężem, Panem Alexem. Kwota kredytu wyniesie 200 000 zł na 25 lat. Małżeństwo chce kupić za to nieduże mieszkanie. Po przeliczeniu przez bank łączna kwota do spłaty wyniesie 406 905 zł, natomiast miesięczna rata 1356,35 zł. Pani Olena zarabia 2800 zł, natomiast Pan Alex 3200 zł. Łącznie zarabiają więc 6000 zł. Po odjęciu raty od comiesięcznych wydatków pozostanie ponad 4600 zł. Koszty życia małżeństwa wynoszą dodatkowo średnio 2500 zł miesięcznie. Pani Olenie i Panu Olexowi pozosanie więc jeszcze 2100 zł. W takim przypadku zdolność kredytowa może się okazać w zupełności wystarczająca do udzielenia kredytu. Małżeństwo musi także wnieść wkład własny w wysokości 20%, czyli 40 000 zł.

Przykład 2. Pan Dima chce wziąć kredyt hipoteczny tylko na siebie. Zarabia 4500 zł i chce sobie kupić dom, więc potrzebuje kwoty 300 000 zł z kredytu. Będzie wnioskował na 35 lat. Koniec końców pozostanie mu do spłaty 766 432,80 zł, co w przeliczeniu na miesięczną ratę wyniesie 1824,84 zł. Po odjęciu od zarobków Panu Dimie pozostaje wprawdzie ponad 2600 zł, ale on sam wydaje miesięcznie około 2400 zł. Jest to niebezpiecznie blisko osiągnięcia deficytu. Ponadto 20% wkładu własnego wyniesie 60 000 zł, a Pan Dima ma tylko 50 000 zł wolnych środków. Najprawdopodobniej bank nie udzieli mu kredytu.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu?

Jeżeli boisz się, że masz niskie szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego, to jest kilka sposobów dzięki którym możesz stać się bardziej wypłacalnym i wiarygodnym klientem. Po pierwsze zawsze lepiej jest wnioskować z kimś niż samemu. Wnioskuj z małżonkiem, o ile zarabia. Po drugie znajdź dodatkowe źródło dochodów. Masz umowę o pracę? Poszukaj jakiegoś dodatkowego zlecenia albo umowę o dzieło. Nawet jeśli popracujesz te kilka godzin więcej w tygodniu, w skali miesiąca będzie to już stanowiło realną poprawę wysokości dochodu. Po trzecie zrewiduj budżet. Może są jakieś wydatki, które aktualnie nie stanowią konieczności? Sprawdź, czy nie płacisz zbyt wysokich rachunków i czy inni dostawcy nie mają korzystniejszych cenowo ofert.

Po czwarte jeśli posiadasz jakieś zobowiązania – spłać je. Nie dość, że inne długi wpływają niekorzystnie na Twój bilans dochodów do wydatków to jeszcze bank nie może mieć pewności, że spłacisz poprzednie zobowiązanie, dopóki tego nie zrobisz. Po piąte poszukaj środków na wkład własny. Wkład własny to najczęściej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mało kto samodzielnie dysponuje takimi wolnymi środkami. Poproś o pomoc rodzinę albo przyjaciół. Nawet jeśli pożyczą Ci pieniądze, to oficjalnie nie będzie na Tobie ciążył dług, który mógłby w oczach banku negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej. Wreszcie, po szóste poszukaj tańszej oferty. Może wnioskujesz o zbyt dużą kwotę? Może wystarczy kupić nieco mniejszą i zarazem tańszą nieruchomość? Może inny bank zaoferuje Ci tańszy kredyt? To wszystko także warto zweryfikować.

Tagi: kredyt hipotecznyzdolność kredytowabankobywatele ukrainy

Zaktualizowano: 11.07.2022

Dodano: 06.04.2022

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top