Jak poradzić sobie z brakiem płynności w firmie?

Opublikowano: 07 Gru 2021 Agnieszka Kłak 8 min. czytania

Kategoria: Poradnik Przedsiębiorcy

W życiu można spotkać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, a brak pomysłu na wyjście z kłopotów dotyczy także osoby prowadzące własne biznesy. Może się to skończyć nawet upadkiem  firmy. Dzisiejszy temat postaramy się omówić w taki sposób, aby ewentualne zagrożenia utraty płynności nie były straszne dla żadnego właściciela firmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Najczęstsze przyczyny problemów z płynnością finansową

Jak wiadomo, najlepszym wyjściem na radzenie sobie z jakimikolwiek przykrymi sytuacjami, jest niedopuszczenie do tego, by powstały. Oczywiście, czasem zdarza się coś, na co przedsiębiorca nie ma wpływu, ale w niektórych przypadkach może się zabezpieczyć.

Z czego wynikają te problemy, którym można zapobiec?

  • błędna polityka finansowa. W ramach tego możemy sobie wymienić chociażby: nierzetelną księgowość, błędy w planowaniu otrzymywania dochodów w przyszłości czy niewłaściwe inwestowanie. Uniknąć tego można poprzez skorzystanie z usług sprawdzonego na rynku biura rachunkowego o wysokim prestiżu czy doradcy podatkowego. Jeśli zaś chodzi o planowane inwestycje i przewidywany dochód, jaki będzie z nich pochodzić, to zawsze można zatrudnić doradcę inwestycyjnego albo specjalistę od kredytów dla firm. Zwłaszcza, jeśli właściciel firmy jest mało doświadczony lub nie ma pewności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych czy kredytowych.
  • problemy z płynnością mogą również pochodzić ze starych technologii, które są stosowane w firmie i które, niestety dają słabe efekty albo nie dają ich w ogóle. Dlatego też trzeba być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Trzymanie ręki na pulsie i inwestowanie w odpowiednie technologie jest niezbędne, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Przykładem może być chociażby wykorzystanie mediów społecznościowych w biznesie. 

Na złą kondycję firmy mogą również wpływać czynniki zewnętrzne

Może to być gwałtowny spadek popytu na produkty, które wytwarza przedsiębiorstwo lub na usługi, które świadczy. Koszt zatrudnienia pracowników może wzrosnąć, co również wpłynie negatywnie na przedsiębiorstwo. Innym rodzajem problemów jest ten, kiedy część dochodów lub inwestycji firmy jest wyrażana w obcej walucie, a kurs tej waluty ulega sporym wahaniom. Podniesie podatków jest również niekorzystne dla właścicieli firm.

Warto też oddać, że inne decyzje polityczne, na przykład zmiany prawne na okoliczność pandemii koronawirusa mogą również przyczynić się do braku płynności finansowej w niektórych przedsiębiorstwach. W 2020 i 2021 roku ten problem szczególnie dotyczył branży: gastronomicznej, hotelarskiej, fitness czy niektórych usług, na przykład fryzjerskich.

Jak poradzić sobie z brakiem płynności finansowej?

Jeżeli przedsiębiorca w porę nie zapobiegł albo nie mógł zapobiec problemom, nie pozostaje mu nic innego, jak się nimi uporać.

Właściciele firm najczęściej mają zaciągnięte różne zobowiązania. Czasem jest to kredyt na start, innym razem pożyczka na zakup sprzętu czy pojazdów albo kredyt inwestycyjny. Często te wierzytelności obowiązują przez długi okres, czasem nawet 10 albo 15 lat. W tak odległej perspektywie czasowej wydarzyć się może mnóstwo nieprzewidzianych zdarzeń. Na pomoc może wówczas przyjść kredyt konsolidacyjny dla firm. Polega on na tym, że bank spłaca w całości zobowiązania przedsiębiorcy, zaciągnięte w innych bankach na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie ten sam bank nakłada na klienta tylko jedno zobowiązanie z jedną ratą i jedną datą płatności.

Przykładowo Pan Marek jest właścicielem małej firmy produkcyjnej. Płacił 3 różne kredyty w 3 różnych bankach. Łączna kwota jego zobowiązań to 100 tys. złotych. Pan Marek zdecydował się na kredyt konsolidacyjny dla swojej firmy z okresem kredytowania 7 lat. Czym to skutkuje? Wcześniejsza suma 3 rat wynosiła 2200 zł. A teraz Pan Marek będzie spłacał ratę wynoszącą 1520 zł. Oznacza to, że miesięcznie rata będzie o 680 zł niższa. Skutkuje to korzyścią w postaci obniżenia comiesięcznych kosztów, związanych z ratami.

Należy przy tym pamiętać, że jeśli problemy finansowe firmy wynikają z tego, że właściciel nie regulował zobowiązań, kredyt konsolidacyjny nie będzie rozwiązaniem problemu ze spłatą długów.

Inne sposoby radzenia sobie z problemami dotyczącymi płynności finansowej firmy

Jednym z takich rozwiązań jest linia kredytowa. Co to jest? Można powiedzieć, że jest to rodzaj kredytu odnawialnego. Polega to na tym, że przedsiębiorca ustala maksymalny poziom, do którego zaciągnie zobowiązanie, inaczej mówiąc: zwiększy saldo swojego konta bankowego. Poziom ten też może być określony w ofercie banku oraz na podstawie zdolności kredytowej klienta. Linia kredytowa wykazuje pewne podobieństwa do debetu na koncie, ale różni się od niego tym, że jest znacznie, znacznie większa. Maksymalnie może osiągnąć od 100 do 150 tysięcy złotych. Kiedy klient dokona jakiejkolwiek wpłaty na konto zmniejsza on swoje zadłużenie. To z kolei pozwala na ponowne wykorzystanie limitu, na przykład w celu dokonania inwestycji lub innym dowolnym celu i można to czynić wielokrotnie. Stąd ten przymiotnik, towarzyszący słowu linia – odnawialna. Oczywiście, jak każdy produkt kredytowy linia kredytowa ma swój czas spłaty. Jeśli ten czas zostanie przekroczony, zwiększą się koszty spłaty tego produktu.

Innym sposobem zachowania płynności finansowej jest faktoring. Polega on na tym, że firma faktoringowa wykupuje od przedsiębiorcy nieprzeterminowane faktury VAT, które nie zostały spłacone przez kontrahentów przedsiębiorcy. Dzięki temu przedsiębiorca może od razu przeznaczyć środki, pozyskane w drodze sprzedaży faktur przeznaczyć na bieżące potrzeby firmy bądź dokonać inwestycji.

Ponadto przedsiębiorca zagrożony utratą płynności finansowej może skorzystać z porady doradcy restrukturyzacyjnego. Być może konieczne będzie zastosowanie postępowania sanacyjnego. Wiecie, że postępowanie sanacyjne zapewnia pełną ochronę przed egzekucją? W trakcie trwania postępowania sanacyjnego zawieszeniu ulega postępowanie egzekucyjne. Ponadto w czasie trwania postępowania sanacyjnego nie mogą zostać wypowiedziane umowy istotne z punktu widzenia prowadzenia firmy np.: umowy najmu lokali, umowy dotyczące produktów bankowych czy leasingowych i innych, które zapewniają prowadzenie przedsiębiorstwa.

Tagi: kredyty dla przedsiębiorców

Zaktualizowano: 28.11.2022

Dodano: 07.12.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Faktoring. Co to jest? Jakie są jego rodzaje?

Faktoring. Co to jest? Jakie są jego rodzaje?

01 Gru 2023Autor: Agnieszka Kłak

Faktoring jest usługą finansową, która sporo zyskała na popularności w ostatnich latach. Jest korzystnym rozwiązaniem finansowym dla wielu firm, które borykają się z wydłużonymi terminami płatności za faktury. Przedłużające się terminy płatności, nierzetelni kontrahenci mogą implikować na kolej(...)

Czytaj więcej
Faktoring pełny czy niepełny? Co wybrać?

Faktoring pełny czy niepełny? Co wybrać?

13 Wrz 2023Autor: Agnieszka Kłak

Obecnie jedną z najbardziej popularnych form finansowania firm jest faktoring. Właściciele przedsiębiorstw coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie ze względu na poprawę swojej płynności finansowej oraz możliwość uniknięcia zatorów płatniczych. Z tego artykułu dowiesz się: o różnica(...)

Czytaj więcej
Na czym polega faktoring?

Na czym polega faktoring?

06 Sie 2023Autor: Agnieszka Kłak

Faktoring to usługa, która obecna jest na polskim rynku od wielu lat. Pierwotnie była to usługa, która dostępna była tylko dla dużych firm, z dużą ilością faktur. Kolejne lata istnienia usługi na rynku sprawiły, że faktoring stał się bardziej dostępny, niezależnie od branży czy okresu prowadzenia dz(...)

Czytaj więcej
Top