Jak zwiększyć wysokość kredytu gotówkowego w czasie jego trwania?

Opublikowano: 10 Kwi 2020 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Dom, mieszkanie, samochód, sprzęt – bardzo często udaje Nam się zrealizować marzenia właśnie przy pomocy banku. Zawierając umowę o kredyt należy kierować się rozsądkiem i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz przeanalizować wydatki miesięczne i inne opłaty. Kredyt może być krótkoterminowy, ale możemy go rozłożyć też na dłuższy czas, szczególnie hipoteczny lub konsolidacyjny. Co zrobić, gdy zaskoczą Nas nagłe wydatki, nieplanowany remont lub nadarzy się jakaś wyjątkowa okazja, a oszczędności są niewystarczające? Czy bank zwiększy Nam wysokość kredytu w czasie jego trwania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega podwyższenie kwoty kredytu gotówkowego,
  • w jaki sposób można zwiększyć kredyt,
  • czym kierować się przy wyborze najlepszej oferty.
Zwiększenie kredytu gotówkowego

Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy – bank udostępnia Nam gotówkę na określony czas i na określonych warunkach spłaty. Jest to produkt finansowy, z którego możemy skorzystać aby zrealizować dowolny cel, czyli możemy przeznaczyć kredyt gotówkowy na wakacje, zakup nowego sprzętu lub wszystko to, na co mamy ochotę.

Czemu podwyższenie kredytu gotówkowego, a nie hipotecznego?

W sieci możemy odnaleźć przeliczne teksty, które traktują o zwiększeniu kredytu. Najczęściej jest tak, że w dużej mierze temat ten odpowiada na pytanie: czy możliwe jest podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego? A jak to wygląda w przypadku kredytu gotówkowego?

Tematy te najczęściej łączą się ze sobą, ale my dziś skupimy się przede wszystkim na kredycie gotówkowym. Trzeba zauważyć, że kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny to dwa różne produkty finansowe, a co za tym idzie zwiększenie kredytu hipotecznego a zwiększenie kredytu gotówkowego to dwa osobne zjawiska.

Na jakie koszty zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, warto zwracać uwagę nie tylko na kwotę i okres kredytowania, ale również na inne koszty związane z udzieleniem kredytu takie, jak:

  1. Oprocentowanie kredytu.
  2. Prowizja.
  3. RRSO.
  4. Całkowity koszt kredytu.
  5. Ubezpieczenie.

Czy mając kredyt gotówkowy można zwiększyć jego wysokość?

Jest to pytanie, które nurtuje wielu przyszłych kredytobiorców. Jeśli okaże się, że po zaciągnięciu zobowiązania w postaci kredytu gotówkowego, potrzebujemy dodatkowych środków, gdyż pierwotnie pożyczana kwota okazała się zbyt mała na realizację naszego celu, to naturalnie będzie możliwość podwyższenia kwoty kredytowej. Trzeba będzie natomiast złożyć odpowiedni wniosek w banku lub poprzez infolinię lub serwis transakcyjny, jeśli z takiego korzystamy. Jest to konieczne, aby kredytodawca mógł sprawdzić, o jaką dodatkową kwotę będzie mógł nam zwiększyć wartość kredytu, biorąc pod uwagę takie dane jak nasza zdolność kredytowa.

Kiedy otrzymam podwyższenie kredytu?

Kiedy składamy wniosek podwyższenie kwoty kredytu gotówkowego w trakcie jego spłacania, musimy odpowiednio uzasadnić nasz wniosek. Bank na pewno przychylniej spojrzy na klienta, który potrafi racjonalnie uargumentować swoje potrzeby. Dużo też zależy od tego jaką mamy aktualną zdolność kredytową. Może ona zmienić się nieznacznie, ale to może mieć wbrew pozorom ogromny wpływ na decyzję banku.

Jeżeli spełnimy warunki i nasz wniosek spotka się z pozytywną decyzją, wówczas bank przygotuje aneks do umowy kredytowej z uwzględnieniem zwiększonej kwoty kredytu.

Drugi kredyt i konsolidacja?

W przypadku, kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na realizację danego celu może pojawić się pomysł wzięcia drugiego kredytu gotówkowego. Dalekosiężny plan może zakładać wzięcie później kredytu konsolidacyjnego. Nie jest to jednak konieczne.

W dzisiejszych czasach wiele banków ma oferty z uwzględnieniem podwyższonej kwoty kredytu gotówkowego. Nie ma więc potrzeby, aby koniecznie zaciągać drugie zobowiązanie i myśleć o przyszłej konsolidacji. Oczywiście, wybór zawsze należy do klienta, jednakże wcześniej warto przyjrzeć aktualnym ofertom. Odpowiednie dobranie kredytu a także podwyższenie jego kwoty będzie możliwe dzięki profesjonalnym usługom doradcy kredytowego.

Kredyt konsolidacyjny - kwota: 50 000 zł, okres: 96 mies
Banki
Kwota kredytu: 50 000 zł
Ilość rat kredytu: 96 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 79 311,36 zł 826,16 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta A (zobacz) 12,48 % 15,53 % 6,99 % 84 827,52 zł 883,62 zł
VeloBank kredyt konsolidacyjny - Oferta Specjalna (zobacz) 13,24 % 15,76 % 4,99 % 85 378,56 zł 889,36 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta B (zobacz) 11,99 % 15,93 % 9,99 % 85 777,92 zł 893,52 zł
Santander Bank Polska kredyt konsolidacyjny - Oferta C (zobacz) 13,99 % 16,30 % 3,99 % 86 682,24 zł 902,94 zł

Gdzie wnioskować o wyższy kredyt?

Zwiększenie kwoty zobowiązania jest możliwe zarówno w placówce, w której mamy kredyt jak i w innym banku. Nie ma takiego przymusu, żebyśmy ubiegali się o zwiększenie zobowiązania w tej instytucji, której klientami jesteśmy. Możemy przejrzeć również oferty innych banków. Jednakże tutaj należy rozróżnić dwie rzeczy.

Jeżeli chodzi nam o podwyższenie kwoty aktualnego kredytu gotówkowego, to wówczas wniosek będziemy składać w tym banku, gdzie ten kredyt mamy. Jeżeli zaś uznamy, że konkurencja ma lepsze oferty - np. tańszy kredyt, większa kwota, którą otrzymamy, dłuższy czas spłaty, itp. to wówczas do innego banku składamy wniosek o refinansowanie kredytu.

Przykład: mamy kredyt A, zaciągnięty w banku X. Bank Y oferuje lepszą ofertę. Składamy więc do banku Y wniosek o udzielenie kredytu refinansowego. Wówczas bank Y spłaca nasz kredyt A w banku X, a my zaczynamy spłacać bardziej opłacalny kredyt B w banku Y.

Bardzo ważne jest to, aby na spokojnie rozważyć, która opcja będzie dla nas najbardziej opłacalna. Przede wszystkim należy przyjrzeć się naszej aktualnej sytuacji finansowej, a także dokładnie przeliczyć wszystkie aspekty. Pamiętajmy, że każda decyzja dotycząca kredytów powinna być podejmowana przez nas na chłodno i po poczynieniu skrupulatnych kalkulacji.

Tagi: kredyt gotówkowykredyt hipoteczny

Zaktualizowano: 17.11.2021

Dodano: 10.04.2020

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak szybko znaleźć tanią pożyczkę online? Sprawdź ranking kredytów gotówkowych

Jak szybko znaleźć tanią pożyczkę online? Sprawdź ranking kredytów gotówkowych

04 Maj 2024Autor: Agnieszka Kłak

Zaciągnięcie kredytu bankowego to najprostszy sposób na załatanie domowego budżetu. Czasami potrzebujemy tylko trochę gotówki i w takich przypadkach procedura bankowa jest dosyć prosta i niewymagająca dużego zaangażowania czasu. Jak szybko znaleźć tanią i adekwatną do naszych oczekiwań ofertę bankow(...)

Czytaj więcej
Top