Kredyt dla nauczycieli w 2023 roku – czy jest możliwy?

Opublikowano: 01 Paź 2023 Agnieszka Kłak 7 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje przyszły kredytobiorca będą go obowiązywały równorzędne zasady w procesie ubiegania się o finansowanie z banku. Musisz mieć odpowiednie dochody oraz być dla banku klientem jak najbardziej wiarygodnym. Dotyczy to także pracowników oświaty. Warto wiedzieć, czy na rynku dostępny jest kredyt nauczycielski i czy trudno jest go otrzymać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kredyt dla nauczycieli,
  • co trzeba zrobić, aby dostać kredyt dla nauczyciela,
  • gdzie szukać finansowania, jeśli się jest nauczycielem.
kredyt dla nauczycieli

Co to jest kredyt dla nauczycieli?

Nauczyciele to szczególna grupa zawodowa, w której ręce powierzamy nasze pociechy na długie lata - od pierwszej klasy poprzez całą podstawówkę i szkołę średnią, aż do matury. Jest to zawód szczególnego zaufania społecznego. Osoby uczące w szkołach nie tylko przekazują swoim podopiecznym niezbędną wiedzę i pomagają przyswoić im niebagatelne umiejętności, ale też mają swój niemały udział w procesie wychowawczym. Choć często niedoceniani, to jednak nauczyciele odgrywają w naszym społeczeństwie rolę tak ważną, że bez nich trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie.

Niestety, próżno w bankach szukać produktu pod nazwą "kredyt dla nauczyciela", dedykowanego ściśle dla tej grupy zawodowej. Jednakże dostępne są standardowe drogi finansowania, takie jak kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny. Każdy z tych produktów ma inny cel, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy nauczyciel wnioskował o ten pierwszy, czy drugi produkt.

Kredyt gotówkowy pozwoli Ci zaspokoić bieżące, konsumpcyjne potrzeby. Zepsuła się pralka albo lodówka? Potrzebny jest nowy laptop do pracy? Stary telefon odmawia współpracy, w związku z czym wymaga zastępstwa? Zaskoczyła Cię nagła awaria? Chcesz wyjechać na wymarzone wakacje albo wyremontować dom? Te wszystkie i jeszcze więcej potrzeb możesz spełnić właśnie w ten sposób, że ciągniesz kredyt gotówkowy dla nauczycieli.

Z kole kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli to oferta, dzięki której możesz wreszcie spełnić marzenie o własnych czterech ścianach. Wymaga to spełnienia wielu formalności, a jako klient musisz dostarczyć wymaganą dokumentację. Decydując się na tego rodzaju zobowiązanie pamiętaj, że większe szanse na kredyt będziesz mieć, jeśli zawnioskujesz wspólnie z drugą, bliską Ci osobą. 

Zdolność kredytowa nauczyciela

Zarobki nauczycieli nie są bardzo wysokie, zarówno w Polsce jak i innych krajach. Wprawdzie marne jest to pocieszenie, ale rzeczywistość tak właśnie wygląda i nie pozostaje nam nic innego, jak się z tym pogodzić i całą sytuację uważnie przeanalizować. A jak to wygląda w liczbach? W 2023 roku nauczycielskie pensje prezentują się następująco:

  • nauczyciel początkujący - 3960 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany - 3890 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany - 4550 zł brutto.

O dochodach nauczycieli trzeba mówić w kontekście oceny ich zdolności kredytowej. Bank weźmie pod uwagę nie tylko to, ile zarabiasz, ale też jakie wydatki ponosisz co miesiąc, czy masz osoby na utrzymaniu i czy nie spłacasz aktualnie już jakichś zobowiązań. Ponadto sprawdzona zostanie Twoja historia w BIK, dzięki czemu kredytodawca dowie się, czy terminowo spłacasz zobowiązania.

Pomimo tego, że zarobki nauczycieli są tak blisko minimalnej krajowej, to jednak banki z reguły pozytywnie oceniają zdolność kredytową pracowników oświaty. Dlaczego tak jest? Otóż oprócz wysokości dochodów liczy się ich stabilność. Nauczyciel jest współcześnie jednym z nielicznych zawodów, gdzie w jednym zakładzie pracy można spędzić 20-30 lat pracy zawodowej, a niekiedy i całą karierę, choć zdarzają się przypadki nauczycieli zmieniających pracę co parę lat. Zwłaszcza umowa o pracę podpisana na czas nieokreślony będzie dla banku mocnym argumentem za tym, że wnioskodawca posiada bardzo stabilne źródło dochodów. 

Jaki nauczyciel może otrzymać kredyt?

Mówiliśmy już o zdolności kredytowej oraz o historii zadłużenia, ale czy np. miejsce pracy będzie istotną kwestią przy weryfikacji wniosku przez bank? Nie ma to większego znaczenia. Możesz starać się o finansowanie z takim samym powodzeniem jeśli pracujesz w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej, szkole średniej czy szkole specjalnej. Również wykładowcy akademiccy oraz pracownicy policealnych szkół dla dorosłych mogą śmiało składać wniosek kredytowy. Nie ma przy tym znaczenia czy pracujesz w placówce państwowej, czy prywatnej. 

Który bank udzieli kredytu dla nauczyciela?

Spośród banków współpracujących z wnioskomat.com kredyty gotówkowe dostępne dla nauczycieli oferują:

Natomiast kredyt hipoteczny dla nauczyciela otrzymasz w takich bankach jak:

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami wybranej oferty, wystarczy, że klikniesz na którąś z powyższych nazw banku. Serwer przekieruje Cię do strony, na której wyświetlą Ci się wszystkie niezbędne informacje, a jeśli się zdecydujesz - możesz od razu na stronie wnioskomat.com rozpocząć proces ubiegania się o zobowiązanie. 

Jak można uzyskać kredyt, będąc nauczycielem?

Jeżeli spodobała Ci się któraś z naszych ofert, to możesz przejść do formularza, wybierając komendę ZŁÓŻ WNIOSEK. Należy tam uzupełnić dane osobowe oraz przesłać dokumenty - jeśli kredytodawca tego wymaga. W przypadku kredytów gotówkowych zazwyczaj będziesz mieć do czynienia z procesem w 100% online. Przy kredycie hipotecznym będzie trzeba dostarczyć znacznie obszerniejszą dokumentację, a sam proces wnioskowania będzie miał swój finał w oddziale banku. 

Czy dla nauczycieli dostępna jest pożyczka pozabankowa?

W przypadku, kiedy będziesz mieć zbyt niską zdolność finansową, możesz starać się o pożyczkę pozabankową dla nauczyciela. Jest to produkt o wyższym parametrze przyznawalności, aczkolwiek jeśli jesteś zainteresowany bardzo dużymi kwotami, to niestety nie uzyskasz ich w ten sposób. Większość firm pożyczkowych nie udziela zobowiązań na kwotę wyższą niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Dodano: 01.10.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.
Top