Jak wygląda wniosek kredytowy?

Opublikowano: 17 Maj 2022 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu została już podjęta, najpierw należy złożyć w banku wniosek kredytowy. Jest to pierwszy wymagany etap rozpoczynający procedurę ubiegania się o możliwość finansowania. Dotyczy to każdego rodzaju kredytu bankowego, niezależnie od kwoty, celu czy długości okresu spłaty. Bez wniosku machina kredytowania w banku nie ruszy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co ma wiarygodność klienta do wniosku kredytowego,
 • o tym, co umieścić we wniosku,
 • czy do wniosku kredytowego będą potrzebne jakieś załączniki,
 • w jakim terminie po złożeniu wniosku otrzymasz pieniądze.
wniosek kredytowy pożyczkowy

Czym jest wniosek o kredyt? 

Wniosek o kredyt jest prostym w wypełnieniu i jednocześnie rozbudowanym w ilość informacji dokumentem bankowym. Wymaga od nas przedstawienia swojej osoby pod kątem wiarygodności. Ma dostarczyć bankowi jak najwięcej informacji, na podstawie których bank oceni, czy jesteśmy kredytobiorcą, któremu można pożyczyć bezpiecznie pieniądze. Im bardziej pasujemy do bankowego profilu rzetelnego kredytobiorcy, tym na wyższą i tańszą pożyczkę możemy liczyć.

Wnioski kredytowe różnią się formą i zawartością w zależności od rodzaju kredytu. O niektóre kredyty możemy wnioskować internetowo, czyli wypełniamy wniosek kredytowy online, inne będą wymagały naszej wizyty w oddziale banku. W skład wniosku kredytowego będzie wchodził zwykle podstawowy formularz, zawierający bazowe informacje o wnioskodawcy lub wnioskodawcach, warunkach kredytu i jego zabezpieczeń. Uzupełnieniem formularza jest zestaw załączników, uzależnionych od rodzaju kredytu. To one powiedzą o nas bankowi najwięcej. Do wniosku kredytowego bank poprosi zatem często o dodatkowe dokumenty. 

O co bank zapyta we wniosku?

W formularzach wniosku bank zapyta nas bardzo szczegółowo o: stan cywilny i sytuację rodzinną, dochody, warunki zatrudnienia, majątek oraz wszelkie posiadane zobowiązania.

Wniosek wypełniamy zgodnie z prawdą i podpisujemy czytelnie. Na tej podstawie uzyskamy odpowiedź z banku, czy jesteśmy na tyle wiarygodnym kredytobiorcą, aby uzyskać kredyt.

Złożenie wniosku trwa zaledwie kilka minut, a formularz jest skonstruowany w taki sposób, aby każdy niezależnie od wieku potrafił go samodzielnie wypełnić. Pomoc doradcy bankowego nie jest wymagana.

Wniosek kredytowy to pierwszy krok do uzyskania kredytu

Po uzyskaniu oferty w banku wybieramy parametry kredytu i przechodzimy do kolejnego etapu procesu wnioskowania o kredyt, mianowicie przedstawienia dokumentów dochodowych i poddania ich analizie przez analityka bankowego. Wniosek kredytowy to pierwszy i niezbędny krok do umowy kredytowej. Zanim jednak zawrzemy taką umowę powinniśmy najpierw dowiedzieć się jak wypełnić wniosek kredytowy.

Jakie dane musimy zamieścić we wniosku?

Za każdym razem, kiedy chcemy zaciągnąć zobowiązanie, niezależnie, czy jest to kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy powinniśmy przedtem dowiedzieć się, jakie dane będziemy umieszczać we wniosku kredytowym. Najczęściej są to:

 • osobiste dane - imię, nazwisko, adres, PESEL, telefon kontaktowy, nr dowodu osobistego, nr rachunku bankowego,
 • informacja o stanie cywilnym,
 • liczba dzieci na utrzymaniu,
 • informacja o dochodach - ile wynoszą w skali miesiąca i jakie są jego wszystkie źródła, które posiadamy,
 • informacja o innych zobowiązaniach - podajemy je, jeżeli obecnie spłacamy jakieś inne, powstałe wcześniej zobowiązania,
 • koszty jakie ponosimy co miesiąc,
 • wnioskowana kwota kredytu oraz okres spłaty.

Jeżeli chodzi o dane personalne to sprawa jest tu jasna - chodzi o potwierdzenie naszej tożsamości oraz o podanie informacji, które potem będą widnieć na umowie kredytowej. W przypadku danych rodzinnych i finansowych bank będzie potrzebował tego, aby wyliczyć zdolność kredytową. 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku kredytowego?

To, jakie dokumenty będziemy zobowiązani dostarczyć w dużej mierze zależy od rodzaju zobowiązania, które zaciągamy. Nie bez znaczenia jest tutaj także kwota, a niekiedy ostateczny kształt dokumentacji zależy od drogi wnioskowania, którą wybierzemy.

Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie gotówkowym?

Bardzo często jest tak, że przy kredycie gotówkowym zebranie dokumentacji będzie zadaniem stosunkowo łatwym. Oto, czego najczęściej potrzeba:

 • wyciąg z konta bankowego - najczęściej jest to wyciąg za ostatnie 3 miesiące,
 • dokument, potwierdzający przychody firmy - jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą,
 • zaświadczenie od pracodawcy - będzie potrzebne w przypadku, gdy bank będzie miał wątpliwości, co do wysokości naszych dochodów,

Na rynku coraz częściej występują oferty kredytu, który możemy zaciągnąć online. Niekiedy będzie tak, że przy wnioskowaniu przez internet wszystkie dokumenty dostarczymy w wygodny sposób drogą elektroniczną bądź będziemy mogli zweryfikować się elektronicznie np. za pośrednictwem narzędzia Kontomatik

Kredyt gotówkowy - kwota: 30 000 zł, okres: 72 mies
Banki
Kwota kredytu: 30 000 zł
Ilość rat kredytu: 72 mies
Oprocentowanie RRSO Prowizja Łączna kwota do spłaty Wysokość raty Akcja
Kasa Stefczyka - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,00 % 11,57 % 0,00 % 41 113,44 zł 571,02 zł
VeloBank kredyt gotówkowy - Kredyt dla aktywnych (zobacz) 12,49 % 13,23 % 0,00 % 42 780,96 zł 594,18 zł
Raiffeisen Digital Bank - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,72 % 13,49 % 0,00 % 43 041,60 zł 597,80 zł
Bank Pocztowy - kredyt gotówkowy (zobacz) 11,99 % 14,76 % 5,00 % 44 328,24 zł 615,67 zł
Cofidis - kredyt gotówkowy (zobacz) 12,49 % 15,97 % 6,50 % 45 561,60 zł 632,80 zł

Jakie dokumenty są potrzebne przy kredycie hipotecznym?

Praktyka pokazuje, że w przypadku kredytów hipotecznych najczęściej potrzebujemy dość obszernej dokumentacji. Składając wniosek o kredyt hipoteczny będziemy musieli dostarczyć do banku takie dokumenty jak:

 • potwierdzenie warunków, na jakich odbywa się kupno nieruchomości - mowa tu o takich dokumentach jak: umowa przedwstępna, umowa deweloperska, umowa przedwstępna ze spółdzielnią mieszkaniową czy też umowa rezerwacyjna,
 • numer księgi wieczystej,
 • w przypadku kupna domu - podpisany przez urząd dokument, potwierdzający, że przyjęcie zakończenia prac budowlanych odbyło się bez żadnych zastrzeżeń,
 • promesa banku - dokument określający bezciężarowe wyodrębnienie nieruchomości, która jest obciążona hipoteką,
 • w przypadku kupna mieszkania - pozwolenie na użytkowanie wydane w formie decyzji albo potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia do użytkowania budynku, w którym znajduje się mieszkanie.
 • potwierdzenie wpłaty - mowa tu o dokumencie, który potwierdzi wszystkie dotychczasowe wpłaty, jakich dokonaliśmy na rzecz dewelopera, tudzież spółdzielni (zaliczki, zadatki, itp.).

Musimy pamiętać, że nie zawsze dokumentacja będzie kompletnie składać się z tego, co wymieniliśmy. Przykładowo, jeśli interesuje nas wzięcie kredytu hipotecznego na budowę domu, to powinniśmy osobno zainteresować się tym, jakiej dokumentacji będzie wymagał bank.

Wspomnieć musimy także o tym, że w związku z ochroną danych osobowych, przy każdym wniosku o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, będziemy musieli wypełnić także klauzule RODO.

Zgody obowiązkowe i nieobowiązkowe

Złożenie wniosku kredytowego wraz z dokumentacją będzie jeszcze wymagało od nas pewnych zgód. Niektóre z nich są obowiązkowe, niektóre nie. Jak się łatwo domyślić, zgody obowiązkowe są niezbędne aby bank udzielił nam kredytowania, natomiast zgody nieobowiązkowe nie będą dla nas stanowiły decydującego aspektu.

Zgoda obowiązkowa to zgoda współmałżonka na wzięcie kredytu, w momencie kiedy istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Jest tak dlatego, że każdy z małżonków w równym stopniu odpowiada za wspólny majątek. Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy jedno z małżonków za plecami drugiego zaciąga zobowiązanie, po czym ten drugi z małżonków dziwi się, że trzeba ponosić co miesiąc dodatkowe wydatki. Potrzebna jest więc tutaj zgoda.

Jeżeli nie istnieje wspólność majątkowa między małżonkami - wynika to chociażby z faktu podpisania intercyzy - wówczas taka zgoda jest nieobowiązkowa. Każdy z małżonków podejmuje decyzję na swoje własne, prywatne ryzyko i żadne z nich nie będzie zobowiązane do spłaty zadłużenia męża lub żony.

Niekiedy może być tak, że bank na potrzeby procesu kredytowego zastrzeże zgodę marketingową jako zgodę obowiązkową. Często tak jest przy wnioskowaniu online, ale nie tylko. Jeśli takiej zgody nie wyrazimy, wówczas nie przejdziemy przez wszystkie kroki, które będą potrzebne do wydania decyzji kredytowej.

Jak długo trzeba czekać na wydanie decyzji kredytowej?

Bank, decydując o przyznaniu kredytu będzie potrzebował trochę czasu. To, ile będziemy czekać także jest zależne od rodzaju zobowiązania. Niekiedy kredyt gotówkowy online możemy otrzymać nawet w ciągu 15 minut, maksymalnie 24 godzin od złożenia wniosku. Przy większej kwocie, albo kiedy sytuacja jest skomplikowana możemy czekać 2-3 dni. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny bank ma ta do 21 dni.

Jeszcze zanim bank wyda ostateczną decyzję kredytową to przedstawi nam dokument, którym będzie wstępna decyzja kredytowa. Wówczas nastąpi także przedstawienie warunków umowy kredytowej. Jeżeli się na to zgodzimy, wówczas bank przejdzie do dalszej analizy, w wyniku której poznamy ostateczną decyzję.

Tagi: wniosek kredytowykredyt hipotecznywniosek onlinekredytkredyt gotówkowy

Zaktualizowano: 19.05.2022

Dodano: 01.07.2019

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych? Czym jest pożyczka dla zadłużonych, czy kredyt oddłużeniowy pomaga w kłopotach finansowych?

Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych? Czym jest pożyczka dla zadłużonych, czy kredyt oddłużeniowy pomaga w kłopotach finansowych?

18 Lut 2024Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt dla zadłużonych w banku możemy uzyskać do czasu, kiedy nie mamy zaraportowanych opóźnień w BIK. Jeśli już je mamy uzyskanie kredytu w banku staje się dla nas niemalże niemożliwe. Wtedy z pomocą mogę przyjść nam firmy pozabankowe. Pożyczka dla zadłużonych czy też pozabankowy kredyt oddłuże(...)

Czytaj więcej
Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

04 Sty 2023Autor: Dagmara Konik

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, stajemy przed pytaniem do ilu banków złożyć wniosek kredytowy. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku, który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków, ponieważ może się okazać, że bank, w którym mamy konto,(...)

Czytaj więcej
Top