Jak wygląda wniosek kredytowy?

Opublikowano: 01 Lip 2019 Oliwia Chmielewska 2 min. czytania

Kategoria: Poradnik Kredytowy

Jeśli decyzja o zaciągnięciu kredytu została już podjęta, najpierw należy złożyć w banku wniosek kredytowy. Jest to pierwszy wymagany etap rozpoczynający procedurę ubiegania się o możliwość finansowania. Dotyczy to każdego rodzaju kredytu bankowego, niezależnie od kwoty, celu czy długości okresu spłaty. Bez wniosku machina kredytowania w banku nie ruszy.

Jak wygląda wniosek kredytowy?

Czym jest wniosek? 

Wniosek o kredyt jest prostym w wypełnieniu i jednocześnie rozbudowanym w ilość informacji dokumentem bankowym. Wymaga od nas przedstawienia swojej osoby pod kątem wiarygodności. Ma dostarczyć bankowi jak najwięcej informacji, na podstawie których bank oceni, czy jesteśmy kredytobiorcą, któremu można pożyczyć bezpiecznie pieniądze. Im bardziej pasujemy do bankowego profilu rzetelnego kredytobiorcy, tym na wyższą i tańszą pożyczkę możemy liczyć.

Wnioski kredytowe różnią się formą i zawartością w zależności od rodzaju kredytu. O niektóre kredyty możemy wnioskować internetowo, czyli wypełniamy wniosek kredytowy online, inne będą wymagały naszej wizyty w oddziale banku. W skład wniosku kredytowego będzie wchodził zwykle podstawowy formularz, zawierający bazowe informacje o wnioskodawcy lub wnioskodawcach, warunkach kredytu i jego zabezpieczeń. Uzupełnieniem formularza jest zestaw załączników, uzależnionych od rodzaju kredytu. To one powiedzą o nas bankowi najwięcej. do wniosku kredytowego bank poprosi zatem często o dodatkowe dokumenty. 

O co Bank zapyta we wniosku?

W formularzach wniosku bank zapyta nas bardzo szczegółowo o stan cywilny i sytuację rodzinną, dochody, warunki zatrudnienia, majątek oraz wszelkie posiadane zobowiązania. Wniosek wypełniamy zgodnie z prawdą i podpisujemy czytelnie. Na tej podstawie uzyskamy odpowiedź z banku, czy jesteśmy na tyle wiarygodnym kredytobiorcą, aby uzyskać kredyt.

Złożenie wniosku trwa zaledwie kilka minut, a formularz jest skonstruowany w taki sposób aby każdy niezależnie od wieku potrafił go samodzielnie wypełnić. Pomoc doradcy bankowego nie jest wymagana.

Wniosek kredytowy to pierwszy krok do uzyskania kredytu

Po uzyskaniu oferty w banku wybieramy parametry kredytu i przechodzimy do kolejnego etapu procesu wnioskowania o kredyt, mianowicie przedstawienia dokumentów dochodowych i poddania ich analizie przez analityka bankowego.

Podsumowując, wniosek kredytowy jest naszą wizytówką dla banku, którą należy wypełnić czytelnie i zgodnie z prawdą, aby uzyskać jak najlepsze warunki finansowania.

Zaktualizowano: 02.09.2021

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Komentarze, pytania i odpowiedzi do artykułu (0)


Artykuły powiązane

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

25 Lut 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego stajemy prze pytaniem do ilu banków złożyć wniosek. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków ponieważ może się okazać że bank w którym mamy konto nie zaproponuje (...)

Czytaj więcej
Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych? Gdzie wypełnić wniosek, jakie dokumenty złożyć?

Jak uzyskać kredyt dla zadłużonych? Gdzie wypełnić wniosek, jakie dokumenty złożyć?

23 Gru 2020Autor: Sylwia Chrószcz

Kredyt dla zadłużonych w banku możemy uzyskać do czasu, kiedy nie mamy zaraportowanych opóźnień w BIK. Jeśli już je mamy uzyskanie kredytu w banku staje się dla nas niemalże niemożliwe. Wtedy z pomocą mogę przyjść nam firmy pozabankowe.

Czytaj więcej
Top