Kredyt hipoteczny na 1 mln zł – czy jest dostępny w 2023 roku?

Opublikowano: 24 Kwi 2023 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik Hipoteczny

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny musimy wiedzieć, jaka kwota będzie adekwatną odpowiedzią na nasze potrzeby finansowe. Może okazać się, że jest to kwota 1 mln zł. Z całą pewnością nie jest to niski pułap kwotowy, o który można się starać, choć z drugiej strony potrzeby nierzadko okazują się jeszcze większe. Nie bez znaczenia jest zatem kwestia dostępności kredytu hipotecznego na 1 mln zł w 2023 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego na 1 mln zł w 2023 roku,
 • jaką trzeba mieć zdolność kredytową,
 • czy i ile trzeba posiadać kapitału na wkład własny,
 • w jakich bankach można starać się o kredyt hipoteczny na 1 mln zł,
 • jak znaleźć najbardziej opłacalną ofertę.
kredyt hipoteczny na 1 mln zł

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny na 1 mln zł?

Starając się o kredyt hipoteczny klient może wnioskować o bardzo różne sumy. Często jest to 500 000 zł, a niekiedy wystarczy już 300 000 zł, aby kupić własne mieszkanie. Ale co, kiedy potrzeby finansowe są większe? Czy w ogóle dopuszczalne jest wnioskowanie o kredyt na 1 000 000 zł? Oczywiście, że tak! W Polsce mamy banki, które jak najbardziej udzielą zobowiązania na taką kwotę. Ba, nierzadko klient może wnioskować o znacznie wyższą sumę pieniężną, nawet do 10 000 000 zł.

Co ze zdolnością kredytową w czasie kryzysu?

Omawiając zagadnienia związane z zaciąganiem zobowiązań nie sposób pominąć kwestii związanych z inflacją i kryzysem gospodarczym. Jeszcze w 2021 roku sprzedaż produktów finansowych miała się bardzo dobrze – było bowiem wielu klientów, którym banki mogły bezpiecznie udzielić zobowiązania. Sytuacja zmieniła się w 2022 roku. Udzielenie kredytu jest możliwe tylko wtedy, kiedy wnioskodawca otrzyma wysoką ocenę zdolności kredytowej, a ta znacznie spadła w wyniku kryzysu. Poskutkowało to tym, że klient musiał znacznie więcej zarabiać, by móc wnioskować o zobowiązanie w takiej samej kwocie, o jaką wnioskowałby w 2021 roku.

Na szczęście w lutym 2023 roku Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że banki, oceniając zdolność kredytową klientów mogą kierować się niższym buforem stopy procentowej, wynoszącym najmniej 2,5%, w przypadku gdy kredyt hipoteczny ma okresowo stałe oprocentowanie. Z kolei przy kredytach z zawsze zmiennym oprocentowaniem bufor musi być wprawdzie wyższy, ale jego finalna wysokość zależy od polityki danego banku. Poskutkowało to wzrostem zdolności kredytowej (według różnych wyliczeń analityków prywatnych firm nawet o 25%), a tym samym zaciągnięcie kredytu hipotecznego w 2023 roku jest nieco łatwiejsze.

Ile trzeba zarabiać w 2023 roku by zaciągnąć kredyt hipoteczny na 1 mln zł?

Wysokość dochodów w ogromnej mierze wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Obowiązuje tu bardzo prosta zasada. Im mniejsza kwota zobowiązania, tym mniejszy jest minimalny pułap dochodowy, natomiast kredyty hipoteczne opiewające na duże sumy mogę zostać udzielone tylko tym klientom, którzy zarabiają odpowiednio dużo. Sprawdźmy na przykładzie, jaką trzeba mieć zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt hipoteczny na 1 000 000 zł, biorąc pod uwagę realną ofertę:

 • kwota kredytu: 1 000 000 zł,
 • okres spłaty kredytu: 360 mies.,
 • oprocentowanie: 9,29%,
 • miesięcznie koszty utrzymania gospodarstwa domowego: 800 zł,
 • miesięczna wysokość rat innych zobowiązań: 0 zł,
 • limity na kartach i w rachunkach: 0 zł,
 • liczba osób na utrzymaniu: 0 zł,
 • minimalny miesięczny dochód: 9100 zł.

Przy zachowaniu powyższych warunków i parametrów trzeba zarabiać co najmniej 9100 zł, aby otrzymać kredyt hipoteczny na kwotę 1 000 000 zł. Powyższe wyliczenia powstały na podstawie kalkulatora zdolności kredytowej, z którego możesz bezpłatnie skorzystać, aby obliczyć swoją osobistą zdolność kredytową.

Ile trzeba mieć wkładu własnego by zaciągnąć kredyt hipoteczny na 1mln zł?

Osoba starająca się o kredyt hipoteczny musi posiadać wkład własny. Jest to kapitał uiszczany przez klienta na pokrycie części kosztów inwestycji. Jeżeli bank zaproponuje pokrycie 80% wartości inwestycji z kwoty kredytu, to wówczas wkład własny wyniesie 20%. Jednakże często można spotkać ofertę, gdzie minimalny wkład własny to 10%. Jeśli więc chcemy uzyskać 1 000 000 zł z kredytu hipotecznego, to jeżeli będzie to stanowiło 80% wartości nieruchomości, to wówczas wkład własny (20%) wyniesie 250 000 zł. Jeśli zaś 1 000 000 zł to 90% wartości nieruchomości, to wówczas wkład własny (10%) wyniesie 111 111,11 zł.

Jakie dokumenty należy przygotować?

W przypadku kredytu hipotecznego zawsze będziemy mówić o pewnym zestawie dokumentów. Ważne są dane osobowe dotyczące samego wnioskodawcy i oczywiście trzeba wypełnić wniosek kredytowy. Trzeba też mieć umowę kupna-sprzedaży nieruchomości lub umowę przedwstępną podpisaną z deweloperem. Koniczny jest także wypis z księgi wieczystej nieruchomości.

Bardzo istotne są dokumenty finansowe. W przypadku klienta będącego osobą fizyczną ważne jest zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, a także wyciąg z konta bankowego, potwierdzający wpływy. Jeśli zaś wnioskuje przedsiębiorca to musi on wykazać dochody firmy, a także przedłożyć zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami składek do ZUS-u oraz podatku do Urzędu Skarbowego. Trzeba też pamiętać o dokumentach potwierdzających status prawny firmy.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakich dokładnie dokumentów może wymagać od Ciebie bank przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Kredyt hipoteczny – jakich dokumentów będzie wymagał bank?

Gdzie szukać kredytu hipotecznego na 1 mln zł w 2023 roku?

Po zobowiązanie możesz udać się do swojego banku albo do banku, którego będziesz nowym klientem. Poniżej prezentujemy oferty kredytów hipotecznych tych instytucji, które współpracują z wnioskomat.com, gdzie możesz od razu złożyć wniosek:

 1. Santander Bank Polska. Tutaj uzyskasz kredyt na wysokie kwoty, nie tylko na 1 000 000 zł, ale nawet do 10 000 000 zł. Maksymalny okres spłaty to 30 lat, natomiast RRSO wynosi 10,17%. Oprocentowanie kształtuje się na poziomie 9,47%.
 2. Alior Bank. Jak najbardziej możliwa jest kwota kredytu równa 1 000 000 zł. Tutaj także maksymalnie możesz spłacać zobowiązanie maksimum przez 30 lat. Oprocentowanie wynosi 9,83%, natomiast RRSO 10,29%.
 3. ING Bank Śląski. 1 000 000 zł to maksymalna kwota kredytu hipotecznego, jaką otrzymasz tym banku. Okres kredytowania może być dłuższy, niż w poprzednich bankach, gdyż maksymalnie jest to 35 lat. RRSO:10,61%, oprocentowanie: 9,88%.
 4. PKO Bank Polski. Możesz wnioskować o 1 000 000 zł, zaś maksymalna kwota to 3 500 000 zł. Zobowiązanie spłacisz maksimum w ciągu 35 lat. Wysokość oprocentowania to 9,29%, natomiast RRSO to 9,70%.

Oferty powyższych banków są aktualne na kwiecień 2023 roku. Jeśli więc czytasz ten artykuł później, to zawsze warto sprawdzić bieżące oferty, gdyż mogą ulec zmianie.

Jak można znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

W internecie dostępne są liczne kalkulatory oraz porównywarki kredytów hipotecznych. Również na naszej stronie wnioskomat.com udostępniliśmy naszym klientom darmowe narzędzia. Pierwszym z nich jest kalkulator kredytu hipotecznego. Wystarczy wpisać tam wszystkie potrzebne parametry zobowiązania, a następnie kliknąć komendę SZUKAJ. Wyświetlą Ci się dostępne oferty najbardziej pasujące do Twoich oczekiwań. Z kolei ranking kredytów hipotecznych pozwoli Ci na bieżąco sprawdzić, jak kształtują się oferty współpracujących z nami banków. Korzystając zarówno z jednego jak i drugiego narzędzia możesz złożyć wniosek online. Serdecznie zachęcamy do korzystania.

Jak poznać, która oferta jest najkorzystniejsza?

Na pierwszy rzut oka może być rozpoznać, która z dostępnych ofert to rzeczywiście najtańszy kredyt hipoteczny. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie parametry. Zwróć uwagę, ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Ważna jest także liczba rat oraz ich wysokość. Decydujący będzie całkowity koszt kredytu – jest to całkowita kwota do spłaty minus całkowita kwota kredytu, którą bank wypłacił.

A co z dodatkowymi produktami, które można zakupić do kredytu hipotecznego? Najczęściej jest to ubezpieczenie nieruchomości (np. od nieszczęśliwych wypadków takich jak pożar) lub ubezpieczenie spłaty kredytu (np. na wypadek śmierci lub choroby kredytobiorcy). Często zakup takich ubezpieczeń sprawia, że zobowiązanie jest tańsze. Dodatkowo zyskujemy ochronę, co ma duże znaczenie biorąc pod uwagę, że kredyt będziemy spłacali przez długie lat. A przecież różne nieszczęścia mogą się zdarzyć na tak długiej przestrzeni czasowej jak 20 czy 30 lat.

Agent pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę

Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym szukaniu i wyborze oferty, to pomocą zawsze służyć Ci będzie agent wniskomat.com, który w sposób kompetentny będzie Ci towarzyszył przez cały proces. Doradca ten pomoże ocenić Twoją zdolność kredytową, a także sprecyzować potrzebę finansową, jeśli jest z tym problem. Pokaże Ci, jakie oferty mogą być korzystne, a w przypadku, gdy zdecydujesz się wnioskować, podpowie Ci jakie dokumenty należy zgromadzić, a także sprawdzi czy wniosek kredytowy został przez Ciebie prawidłowo wypełniony.

Kredyt hipoteczny na 1 mln zł – komu to się opłaca?

Jeśli jesteś osobą prywatną, a masz potrzebę zakupu nieruchomości kredytem za 1 000 000 zł, to wówczas przemyśl czy będzie Cię stać na regularną spłatę rat kredytu. Jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą, to ważne by taka inwestycja Ci się zwróciła. Zaciągnięcie kredytu na 1 000 000 zł może być korzystnym krokiem wtedy, gdy taka operacja pozwoli nam podjąć działania, które wygenerują w przyszłości zysk lub zaspokoją prywatne potrzeby mieszkaniowe. Pamiętaj, aby zawsze wybierać kwotę zobowiązania dopasowaną do Twoich potrzeb.

Zaktualizowano: 08.08.2023

Dodano: 24.04.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny a zarobki. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

06 Maj 2024Autor: Agnieszka Kłak

Kredyt hipoteczny a zarobki klienta - to odwieczny temat dyskusji na temat minimalnych dochodów, które powinna posiadać osoba zainteresowana bankowym zobowiązaniem. Nie ma tutaj jednego rozstrzygnięcia, zwłaszcza, że produkty różnią się od siebie zarówno kwotą jak i okresem kredytowania. Do tego(...)

Czytaj więcej
Który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy w 2023 roku?

Który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy w 2023 roku?

15 Marzec 2023Autor: Agnieszka Kłak

Zarówno młodzi jak i nieco starsi Polacy wciąż marzą o własnych czterech ścianach. Nie każdy jednak dysponuje taką kwotą pieniędzy, by móc zrealizować tę inwestycję bez wcześniejszego zaciągania zobowiązania. Niestety kredyty hipoteczne w ostatnich latach znacznie podrożały. Tym bardziej klientom za(...)

Czytaj więcej
Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

Do ilu banków można składać wniosek o kredyt hipoteczny? Czy warto składać kilka wniosków o kredyt?

04 Sty 2023Autor: Dagmara Konik

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, stajemy przed pytaniem do ilu banków złożyć wniosek kredytowy. Najczęściej w pierwszej kolejności idziemy do banku, który prowadzi nasze konto. Warto porównać parę ofert z różnych banków, ponieważ może się okazać, że bank, w którym mamy konto,(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

29 Marzec 2021Autor: Dagmara Konik

Spośród kilku celów przy kredycie hipotecznym możemy wyróżnić jeden z częściej finasnowanych tzn. kredyt na budowę domu. Ten produkt finansowy figuruje także pod nazwą: kredyt budowlano-hipoteczny. Choć nazwa w pewnym stopniu brzmi podobnie, to jednak ten produkt różni się nieco od standardowego kre(...)

Czytaj więcej
Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Jak sprawdzić koszt kredytu na mieszkanie, dom?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Jak sprawdzić koszt kredytu na mieszkanie, dom?

01 Marzec 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Dzięki możliwości uzyskania kredytu hipotecznego wiele osób otrzymuje jedyną szansę  na wybudowanie swojego domu czy też zakupu mieszkania. Ogrom środków, które trzeba włożyć w nowe lokum zazwyczaj przerasta możliwości finansowe przeciętnego obywatela naszego kraju. Decydując się jednak na tak (...)

Czytaj więcej
Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

14 Lis 2020Autor: Ewelina Grzegorczyk

Wielu z nas planując swoją przyszłość pragnie posiadać swój wymarzony dom lub mieszkanie. Wtedy zaczynamy się zastanawiać jak zrealizować ten plan i jakich środków do tego potrzebujemy. Większość osób przymierzających się do takiego celu już posiada oszczędności na koncie lub w gotówce. Idąc do bank(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów będzie wymagał bank?

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów będzie wymagał bank?

10 Kwi 2020Autor: Agnieszka Kłak

Wnioskując o kredyt hipoteczny powinniśmy posiadać świadomość tego, koniecznym warunkiem formalnym do uzyskania kredytu hipotecznego będzie dostarczenie szeregu dokumentów. Przedstawione dane będą dotyczyły zarówno naszych dochodów, jak i nieruchomości, którą planujemy sfinansować kredytem. Spójrzmy(...)

Czytaj więcej
Top