Który kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy w 2023 roku?

Opublikowano: 15 Marzec 2023 Agnieszka Kłak 12 min. czytania

Kategoria: Kredyty hipotecznePoradnik KredytowyPoradnik Hipoteczny

Zarówno młodzi jak i nieco starsi Polacy wciąż marzą o własnych czterech ścianach. Nie każdy jednak dysponuje taką kwotą pieniędzy, by móc zrealizować tę inwestycję bez wcześniejszego zaciągania zobowiązania. Niestety kredyty hipoteczne w ostatnich latach znacznie podrożały. Tym bardziej klientom zależy na skutecznym wyszukaniu takiej oferty, w której uwzględnione koszty będą jak najniższe. Dlatego warto poznać sposoby na najłatwiejsze odnalezienie jak najkorzystniejszego finansowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • po czym poznać najkorzystniejszą ofertę,
 • czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego w 2023 roku oznacza wysokie koszty,
 • jak kształtują się oferty konkretnych banków w 2023 roku,
 • jak może pomóc porównywarka kredytów hipotecznych.
ranking kredytów hipotecznych 2023

Co to znaczy, że kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszy?

Korzyść dla klienta w kredycie hipotecznym oznacza jak najniższe koszty. Wiadomo, że zawsze trzeba zapłacić za produkt finansowy. Im mniej zapłacimy, tym korzystniej dla nas. Nie dość, że możemy zrealizować przedsięwzięcie za pieniądze pochodzące ze zobowiązania, to jeszcze płatność jest rozłożona na raty – a im mniejszy koszt, tym mniejsza także część odsetkowa. A więc, żeby przeanalizować ofertę pod kątem stopnia korzyści dla kredytobiorcy należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile wynosi całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Jeśli przy danej ofercie nie widzisz, ile wynosi całkowity koszt, to wówczas możesz go samodzielnie obliczyć w bardzo prosty sposób. Wykonaj działanie: całkowita kwota do spłaty minus kwota uzyskana w ramach kredytu.

Koszty kredytów hipotecznych w 2023 roku

Koszty zobowiązań były rzeczywiście bardzo niskie jeszcze latem 2021 roku. Wtedy stopa referencyjna NBP wyniosła 0,1%. W takich okolicznościach rynkowych klienci bardzo chętnie składali wnioski kredytowe, a popyt na wszelakie produkty finansowe był bardzo wysoki. Niestety od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej sukcesywnie podnosiła stopy. Po ostatniej podwyżce, która miała miejsce 8 września 2022 roku stopa referencyjna wyniosła aż 6,75%. To spowodowało, że oprocentowanie kredytów hipotecznych jest w 2023 roku nieporównywalnie wyższe niż jeszcze 2 lata temu.

Przykładowo, jeśli ktoś teraz złoży wniosek o kredyt hipoteczny na kwotę 200 000 zł na 20 lat, to – w zależności od banku – poniesie koszty w granicach 240 000 – 270 000 zł. A jeśli byłaby to kwota 300 000 zł na 30 lat, to wówczas koszty mogą uplasować się w przedziale 500 000 – 700 000 zł. Oznacza to w praktyce, że kredytobiorcy mogą zapłacić ponad 2 razy więcej niż wynosi kwota uzyskana z kredytu.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Jeśli chcesz znaleźć dla siebie tani kredyt hipoteczny, to polecamy skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest ranking kredytów hipotecznych. Pokaże Ci on aktualne oferty współpracujących z nami banków. Przekonasz się, na jaką maksymalną kwotę możesz zaciągnąć zobowiązanie, ile wynosi oprocentowanie kredytu hipotecznego,Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), jak wysoka jest prowizja oraz przez jak długi czas możesz spłacać zobowiązanie.

Ranking kredytów hipotecznych marzec 2023 roku

Każdy produkt musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. W jednym przypadku konieczne będzie pozyskanie większej kwoty pieniężnej, w innym wystarczą nieco skromniejsze środki. Koszty zależą także od tego, jak długi będzie okres kredytowania. Duży wpływ na dostępność oferty będzie miał też fakt, czy składamy wniosek sami czy też ze współkredytobiorcą. Zajrzyjmy zatem do naszego rankingu, aby sprawdzić szerokie oferty kredytów hipotecznych w 2023 roku.

Santander Bank Polska kredyt hipoteczny 2023

Pierwsze miejsce w naszym rankingu kredytów hipotecznych zajmuje oferta Santander Bank Polska. Przedstawiamy jej podstawowe parametry:

 • dostępna kwota finansowania: 100 000 – 10 000 000 zł
 • okres spłaty: 60 – 360 mies.,
 • oprocentowanie: 9,47%,
 • RRSO: 10,17%
 • wiek kredytobiorcy: 18 – 99 lat,
 • ubezpieczenie: 0 zł,
 • marża: 2%.

Dla klienta atrakcyjny na pewno może być fakt, że w przeciągu pierwszych 5 lat kredytowania obowiązuje stałe oprocentowanie – raty pozostaną na stałym poziomie, niezależnie od zmiany stóp procentowych.

Alior Bank kredyt hipoteczny 2023

Ciekawe oferty kredytów hipotecznych przedstawia także Alior Bank. Możemy tu uzyskać zobowiązanie o następujących statystykach:

 • dostępna kwota finansowania: 100 000 – 3 000 000 zł,
 • okres spłaty: 60 – 360 mies.,
 • oprocentowanie: 9,83%,
 • RRSO: 10,29%
 • wiek kredytobiorcy: 18 – 80 lat,
 • ubezpieczenie: 0 zł,
 • marża: 0%.

To, co wyróżnia tę ofertę na rynku to możliwość ustanowienia zabezpieczenia zobowiązania na nieruchomości osoby trzeciej. To znaczy, że jeśli ktoś z rodziny lub bliskich zgodzi się, by to jego został obciążony hipoteką, wówczas klient może o to wnioskować.

ING Bank Śląski kredyt hipoteczny 2023

Warto także przyjrzeć się ofercie ING Banku Śląskiego. Idąc za propozycją kredytodawcy, możemy wskazać, czym charakteryzuje się ten produkt:

 • dostępna kwota finansowania: 70 000 – 1 000 000 zł,
 • okres spłaty: 60 – 420 mies.,
 • oprocentowanie: 9,88%
 • RRSO: 10,61%
 • wiek kredytobiorcy: 18 – 75 lat,
 • ubezpieczenie: 0 zł,
 • marża: 1,90%.

Trzeba tutaj dodać, że jeśli klient zdecyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu w ING, to wówczas nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

PKO BP kredyt hipoteczny – oferta Własny Kąt 2023

Oprócz wyżej opisanych kredytów hipotecznych warto też zatrzymać się przy ofercie, która jest dostępna w PKO Banku Polskim:

 • dostępna kwota finansowania: 100 000 – 3 500 000 zł,
 • okres spłaty: 60 – 420 mies.,
 • oprocentowanie: 9,29%,
 • RRSO: 9,70%,
 • wiek kredytobiorcy: 18 – 80 lat,
 • ubezpieczenie: 0 zł
 • marża: 0%.

Przy tym kredycie, jeśli klient będzie odczuwał zbytnie obciążenie finansowe w związku z wysokością comiesięcznych rat, to może skorzystać z karencji w spłacie kredytu.

Kto może uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny w 2023 roku?

Niezależnie od trudnej sytuacji finansowej zasady dotyczące procedury rozpatrywania wniosku kredytowego, a następnie wydania przez bank decyzji pozostają niezmienne. Tak więc udzielenie kredytu będzie możliwe wówczas, gdy klient będzie posiadał odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Będzie ona tym wyższa, im wyższe będą dochody. Ważne jest także źródło dochodów oraz ich regularność.

Ale jakie źródła są akceptowane? Czy będzie to tylko umowa o pracę albo dochody pozyskiwane z działalności gospodarczej? Niekoniecznie. Niektóre banki akceptują bardzo różne źródła dochodów. Uwzględniają pieniądze, które klient otrzymuje ze zleceń realizowanych w ramach umów cywilnoprawnych, często też honorowane są dochody z zagranicy. Pomocne w uzyskaniu wysokiej zdolności kredytowej są także dochody uzyskiwane ze świadczeń socjalnych.

Kredyt hipotecznego nie otrzyma natomiast ten, kto będzie miał negatywną historię kredytową. Ta sprawdzana jest w BIK-u. Jeśli wcześniej terminowo regulowałeś wszystkie należności wobec wierzycieli, wówczas nie masz czego się obawiać – Twoja historia kredytowa jest pozytywna. Natomiast jeśli wystąpiło u Ciebie spóźnienie w spłacie, wówczas historia będzie negatywna, a szanse na uzyskanie finansowania spadną. Trzeba też nadmienić, że zajęcie komornicze przekreśla szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Niezbędne przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny będzie spełnienie wszelkich wymogów formalnych, a te, są niestety dość szerokie. Banki wymagają od klienta dostarczenia obszernej dokumentacji: finansowej, podatkowej oraz dotyczącej samej nieruchomości. Jeśli przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, ale nie masz pewności czy masz już kompletną dokumentację, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Kredyt hipoteczny – jakich dokumentów będzie wymagał bank?

Nie bez znaczenia jest także wiek kredytobiorcy. Wprawdzie często spotkamy się z informacją, że nawet 18-latek może uzyskać zobowiązanie, ale w praktyce to nie jest takie proste. Młodzi ludzie, jeszcze się uczący albo dopiero wchodzący na rynek pracy nie mają tak stabilnej sytuacji finansowej jak starsi klienci. Z kolei górna granica wieku kończy się wraz z zakończeniem spłaty kredytu. Jeśli więc w danym banku górny wiek klienta to 80 lat, to wówczas jeśli chce on uzyskać kredyt hipoteczny na 20 lat, to musi mieć najpóźniej 60 lat w dniu podpisania umowy.

Jak uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny w 2023 roku?

Jeśli interesuje Cię kredyt mieszkaniowy, to możesz już dziś złożyć wniosek na platformie wnioskomat.com klikając komendę ZŁÓŻ WNIOSEK przy wybranej ofercie z rankingu kredytów hipotecznych. Wyświetli Ci się formularz oraz prosta instrukcja, co robić krok po kroku. Jeśli nie masz pewności, co do samodzielnego wnioskowania, a potrzebujesz finansowania, to zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą kredytowym. Pomoże on wybrać najtańszy produkt oraz będzie Ci towarzyszył przez całą procedurę wnioskowania.

Dlaczego warto skorzystać z naszych ofert?

Dzięki ofertom dostępnym poprzez wnioskomat.com masz szansę uzyskać najtańsze zobowiązanie spośród aktualnych propozycji. Zawsze chętnie służymy pomocą naszym klientom i odpowiadamy na wszelkie pytanie. Zachęcamy do korzystania z naszych narzędzi, a także do szczegółowego zapoznania się z każda widniejącą na stronie ofertą. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane przez klientów na wiele lat. Zdając sobie z tego sprawę przykładamy szczególną wagę do dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb oraz znalezienia jak najtańszego rozwiązania.

Dodano: 15.03.2023

Czy ten artykuł był pomocny?


Ocena / gł.

Artykuły powiązane

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny - u pośrednika czy w banku?

Gdzie wziąć kredyt hipoteczny - u pośrednika czy w banku?

22 Lut 2023Autor: Agnieszka Kłak

Klient myślący o kredycie hipotecznym ma do czynienia z nie lada wyzwaniem. Nie dość, że musi się odpowiednio przygotować do procesu wnioskowania, to jeszcze na jego głowie ciąży analiza dostępnych ofert. Dlatego też wielu wnioskodawców decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika kredytowego. Je(...)

Czytaj więcej
Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się teraz brać kredyt hipoteczny?

09 Sty 2023Autor: Dagmara Konik

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest decyzją wiążącą na długie lata. Wielu potencjalnych kredytobiorców, zwłaszcza młodych ludzi głęboko zastanawia się nad tym, czy opłaca im się teraz wnioskować o tego typu zobowiązanie. Nierzadko ich sytuacja jest dramatyczna. Stają przed ogromnym życiowym dylem(...)

Czytaj więcej
Gdzie szukać kredytu hipotecznego? Znajdź kredyt pod zastaw nieruchomości na miarę twoich potrzeb

Gdzie szukać kredytu hipotecznego? Znajdź kredyt pod zastaw nieruchomości na miarę twoich potrzeb

05 Kwi 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważne przedsięwzięcie, z którym będziemy się zmagać przez kolejne kilkanaście albo i nawet kilkadziesiąt lat. Poprzez hipotekę łączymy się z bankiem średnio na 25 lat (na taki okres zazwyczaj są udzielane kredyty) i przez ten czas musimy spłacać swoje zadłużeni(...)

Czytaj więcej
Najlepszy kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw. Do którego banku po kredyt dla młodych?

Najlepszy kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw. Do którego banku po kredyt dla młodych?

21 Marzec 2021Autor: Aleksandra Jakubowska

Młodzi ludzie z reguły zaraz po zakończeniu nauki, czy też zaraz po zawiązaniu małżeństwa chcą wyprowadzić się do swojego mieszkania. Średnia wieku, w której wchodzimy w związek małżeński to ok 25 – 26 lat, więc jest to zdecydowanie za krótki okres na zgromadzenie wystarczającej ilości środków na za(...)

Czytaj więcej
Warunki kredytu hipotecznego w popularnych bankach. Kredyt hipoteczny ING, PKO BP, Santander Bank

Warunki kredytu hipotecznego w popularnych bankach. Kredyt hipoteczny ING, PKO BP, Santander Bank

12 Marzec 2021Autor: Sylwia Chrószcz

Z poprzednich artykułów wiemy już jakie ogólne warunki musimy spełniać, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Ponadto wiemy też, że każdy bank ma swoje warunki, które trzeba spełnić by dostać kredyt właśnie w tym banku. Dziś dowiemy się, jakie warunki należy spełnić przy kredycie hipotecznym w pop(...)

Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy możliwy? Gdzie go szukać?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czy możliwy? Gdzie go szukać?

26 Lut 2021Autor: Dagmara Konik

Koszt kredytu hipotecznego to w głównej mierze odsetki płacone od zaciągniętego oprocentowania. Na rynku możemy spotkać dwie opcje: kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem oraz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem. Poniżej kilka istotnych informacji w ramach rozważanego tematu.(...)

Czytaj więcej
Top